Faktura wewnętrzna

Od początku 2013 r. faktura wewnętrzna nie musi być wystawiana i przechowywana w dokumentacji. Zamiast niej można wystawiać noty wewnętrzne, aby dysponować potwierdzeniem rozliczeń na wypadek kontroli podatkowej. W jakich przypadkach przydaje się dokument analogiczny do dawnej faktury wewnętrznej?


FAKTURA WEWNĘTRZNA NIE JEST JUŻ WYSTAWIANA

Zdecydowana większość przedsiębiorców przeprowadzone transakcje dokumentuje przy pomocy faktur. Czasami jednak przedsiębiorca jest także opodatkowany VAT-em z tytułu transakcji innych niż sprzedaż. Do końca 2012 r. transakcje te były dokumentowane fakturami wewnętrznymi.

Obecnie nie trzeba tego robić, ale wciąż jest to dozwolone – może do tego posłużyć nota wewnętrzna. Do popularnych i często spotykanych zdarzeń gospodarczych, jakie opisuje ten dokument należą m.in.: nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług czy import usług.

Podatek VAT związany z takim zdarzeniem należy obliczyć i wpłacić we własnym zakresie. Nota wewnętrzna, a nie faktura wewnętrzna może służyć jako dodatkowe potwierdzenie takiego działania.

Nie wiesz jako powinna wyglądać faktura wewnętrzna (nota wewnętrzna)? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAKIE ELEMENTY NOTY WEWNĘTRZNEJ?

Faktura wewnętrzna i nota wewnętrzna nie różnią się między sobą zestawem koniecznych elementów. Przedsiębiorca powinien więc na nocie zamieścić, np.:

 • numer dokumentu oraz datę sprzedaży towaru/wykonania usługi i datę wystawienia noty,
 • dane sprzedawcy i nabywcy: nazwy, adresy, numery NIP,
 • nazwę (rodzaj) miarę i ilość lub zakres sprzedawanych towarów/świadczonych usług
 • cenę jednostkową netto towaru/usługi (bez podatku),
 • zbiorczą wartość sprzedaży netto (bez podatku),
 • kwotę brutto: należność za sprzedaż ogółem wraz z należnym podatkiem,
 • kwotę podatku ogółem z podziałem na poszczególne stawki podatku.

WYSTAW NOTĘ WEWNĘTRZNĄ W INFAKT.PL

Chcesz szybko wystawić notę wewnętrzną, która może z powodzeniem zastąpić fakturę wewnętrzną? Jest na to bardzo prosty sposób – inFakt.pl. Program do Księgowości umożliwia użytkownikom automatyczne generowanie not wewnętrznych na podstawie wprowadzonych kosztów zagranicznych.

Po zalogowaniu się do programu należy kliknąć na zakładkę „Koszty”, a następnie „Dodaj koszt”. Przy wpisywaniu danych kontrahenta zagranicznego trzeba pamiętać, aby zaznaczyć kraj, w którym kontrahent ma siedzibę. Należy także wpisać numer VAT-UE kontrahenta.

Następnie definiuje się walutę, w której faktura została wystawiona oraz rodzaj kosztu:

 • towar w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

 • usługa w przypadku importu usług.

Aplikacja przelicza kwotę netto z waluty obcej na złotówki według prawidłowego kursu. Bezpośrednio po zapisaniu kosztu, nota wewnętrzna jest dostępna do wydruku. Ta opcja pozwala zapisać notę jako PDF.

Już teraz załóż konto na inFakcie i wypełnij dane księgowe. Dzięki temu otrzymasz bezpłatny 30-dniowy test, który umożliwi wystawianie not wewnętrznych. Przekonasz się, czy inFakt jest dla Ciebie!

Faktura wewnętrzna (nota wewnętrzna) w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"