Zwrot towaru

Zwrot towaru każdemu przedsiębiorcy kojarzy się z zagadnieniem faktur korygujących. Przepisy dotyczące wystawiania takich dokumentów są ściśle określone. Z czym więc wiąże się wystawia nie faktur korygujących?

ZWROT TOWARU WYMAGA FAKTURY KORYGUJĄCEJ


Faktura korygująca jest dokumentem pozwalającym poprawiać wartości liczbowe na fakturze pierwotnej, w tym takie, które zmieniają kwotę VAT. Korektę może wystawić jedynie sprzedawca, czyli wystawca faktury pierwotnej.

Taki dokument należy wystawić przede wszystkim w sytuacji:

 • udzielenia rabatu czy też obniżenia ceny (po wystawieniu faktury),

 • w której następuje zwrot towaru,

 • dokonano zwrotu całości lub części zapłaty nabywcy,

 • podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Co ważne jeżeli błąd związany z liczbami na fakturze dostrzeże nabywca, to powinien zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o sporządzenie korekty.

Faktura korygująca za zwrot towaru? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj koniecznie!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAKIE ELEMENTY NA FAKTURZE KORYGUJĄCEJ?


Oczywiście wystawienie faktury korygującej np. kiedy następuje zwrot towaru, wymaga zawarcia na dokumencie konkretnych danych. W myśl aktualnie obowiązujących regulacji korekta powinna zawierać:

 • nazwę – „faktura korygująca” lub „korekta”,

 • numer oraz datę wystawienia korekty,

 • część danych z faktury pierwotnej (m.in. numer faktury, data wystawienia, dane stron transakcji, nazwa towaru lub usługi objętych korektą),

 • przyczynę korekty,

 • treść prawidłową.

Taki dokument nie wymaga podpisu przedsiębiorcy, jak również zamieszczenia treści pierwotnej (przed korektą).


Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl


WYSTAWIANIE FAKTUR W INFAKT.PL


Odpowiedni dokument przydatny w przypadku zwrotu towaru bez problemu można wystawić korzystając z aplikacji inFakt.pl. Jest to intuicyjny program, który z pewnością ułatwi pracę każdemu przedsiębiorcy. W Programie do Fakturowania inFakt może wystawiać m.in. faktury VAT, korygujące, zaliczkowe, marża, noty wewnętrzne i noty korygujące.

W sytuacji, gdy następuje zwrot towaru, w inFakt.pl wystawienie faktury korygującej do faktury pierwotnej, jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie, by użytkownik otworzył fakturę, która ma zostać skorygowana, a następnie z prawego menu bocznego wybrał opcję „Wystaw korektę”.

Pojawi się wówczas formularz faktury korygującej, z automatycznie naniesionymi przez program danymi dotyczącymi faktury korygowanej: numer faktury, data wystawienia i sprzedaży, oraz pozycje przed korekta. Pozostałe dane użytkownik wypełnia samodzielnie, przechodząc kolejno przez bloki danych do uzupełnienia.

Oczywiście może też zdarzyć się sytuacja, że przedsiębiorca będzie musiał wystawić korektę do faktury, która nie jest zapisana w programie. W takim przypadku użytkownik z prawego menu bocznego wybiera „Faktura korygująca”, a następnie samodzielnie wypełnia wszystkie bloki danych, przez które prowadzi go aplikacja.

Program do Fakturowania umożliwia wystawienie do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Wystarczy jedynie bezpłatna rejestracja. Zrób to już dziś i dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy korzystają z inFakt.pl.

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur korygujących za zwrot towaru? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"