Faktura eksportowa

Wraz z otwarciem się rynków Unii Europejskiej formalności związane z eksportem towarów i usług z Polski do krajów unijnych (i nie tylko) stały się prostsze. Obecnie podstawowym dokumentem potwierdzającym sprzedaż poza granice naszego kraju jest faktura eksportowa. Należy jednak wiedzieć, że to określenie, którego nie spotka się w przepisach.

RÓŻNE STAWKI PODATKU VAT NA FAKTURACH EKSPORTOWYCH


Najważniejszą kwestią przy wystawianiu faktury potwierdzającej eksport jest uwzględnienie w niej odpowiedniej stawki podatku VAT. Główną zasadą dotyczącą eksportu, obowiązującą w ramach Unii Europejskiej jest unikanie podwójnego opodatkowania. W związku z tym to importer towaru lub usługi jest zobowiązany do opłacenia odpowiedniego obciążenia podatkowego.

W takiej sytuacji wystawia się standardową fakturę z informacją o tym, że transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (skrót „np”). Przedsiębiorstwo zagraniczne, które jest importerem towaru lub usługi, jest zobowiązane do rozliczenia podatku VAT we własnym kraju.

W przypadku odbiorców spoza Polski i Unii Europejskiej sprzedaż towarów i usług również nie podlega opodatkowaniu, w związku z czym na dokumencie faktury również używa się skrótu „np”. To zasada stosowana zarówno do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jak i do osób prywatnych.

Nieco inaczej należy postąpić, gdy nabywcą jest zagraniczna osoba fizyczna, niebędąca podatnikiem VAT, zamieszkująca na terenie Unii Europejskiej. W takiej sytuacji sprzedawca towaru lub usługi wystawia fakturę VAT z naliczeniem odpowiedniej kwoty podatku od wartości dodanej.

Faktura eksportowa? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź koniecznie!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

FAKTURA EKSPORTOWA – JAKIE ELEMENTY KONIECZNE?


Oczywiście wystawienie faktury „np” wymaga zamieszczenia na niej zestawu konkretnych elementów. Taki dokument powinien przede wszystkim zawierać:

 • imiona i nazwiska lub nazwy skrócone obu stron transakcji oraz ich adresy,

 • numery nip sprzedawcy i nabywcy,

 • datę wystawienia faktury,

 • numer faktury i jej oznaczenie,

 • nazwę towaru lub usługi,

 • jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,

 • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

 • wartość towarów lub wykonywanych usług netto,

 • oznaczenie „np” – nie podlega opodatkowaniu,

 • kwotę należności ogółem.

WYBIERZ INFAKT.PL I CIESZ SIĘ SWOBODĄ FAKTUROWANIA


Przy wystawianiu faktury eksportowej w aplikacji inFakt.pl wykorzystuje się standardowy formularz faktury. Należy jednak u względnić w nim kilka informacji, które będą rozstrzygały o jego kształcie i zawartości.

Po pierwsze, trzeba zebrać informacje na temat kontrahenta i określić, czy jest osobą prywatną, czy też podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

Kolejną sprawą jest ustalenie i wprowadzenie do formularza dokładnych danych adresowych dotyczących importera. Trzeba uwzględnić kraj zamieszkania, siedziby lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej – o ile jest inna niż siedziba przedsiębiorstwa. Zestawienie powyższych informacji determinuje, czy na fakturze znajdzie się standardowa stawkę podatku, czy też wprowadzona zostanie informacja, że sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT-em (skrót „NP”).

W aplikacji inFakt przedsiębiorca ma do dyspozycji dodatkową funkcjonalność, która umożliwia przygotowanie dokumentu faktury w języku angielskim, co jest ogromnym ułatwieniem w obsłudze tego typu dokumentów sprzedaży, zwłaszcza dla kontrahentów zagranicznych. Istnieje także możliwość wyboru jednej z kilkunastu walut.

Program do Fakturowania można przetestować wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Wystarczy jedynie zarejestrować się w inFakcie. Sprawdź już dziś!

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że faktura może zostać wystawiona w kilka chwil. Przetestuj już dziś!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"