Kiedy wystawić rachunek

Rachunek przez szereg czasu był dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży towaru lub usługi przez firmy zwolnione z VAT. Jednak od początku 2014 r. zwolnieni z VAT mają obowiązek dokumentowania transakcji przy użyciu faktu. W tym kontekście warto wiedzieć, kiedy przedsiębiorca, który nie jest czynnym podatnikiem VAT musi wystawić fakturę oraz w jakim terminie?

Jakie dokumenty sprzedaży wystawiają przedsiębiorcy


Jeszcze do końca 2013 r. obowiązek dokumentowania transakcji wyglądał inaczej niż to jest w tym momencie. Zgodnie z nieaktualnymi już przepisami:

  • VAT-owcy wystawiali faktury – zawsze, gdy nabywcą była inna firma oraz na żądanie nabywcy prywatnego,
  • firmy zwolnione z VAT wystawiały rachunki – tylko na żądanie nabywcy.

Aktualnie wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są dokumentować transakcje przy użyciu faktur. Ten obowiązek dotyka także firm zwolnionych z VAT, które do końca 2013 r. posługiwały się rachunkami. 


W przypadku sprzedaży zwolnionej z VAT wystawienie dokumentu konieczne jest tylko jeśli wyraźnie zażyczy sobie tego nabywca. Nie jest tu istotne czy jest nim inna firma czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.


Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach. 

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jakie terminy wystawiania faktur przez firmy zwolnione z VAT?


Zgodnie z ogólną zasadą obowiązującą od początku 2014 r. wystawiają faktury do 15 dni licząc od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż lub przedpłata. Ten termin nie odnosi się jednak firm zwolnionych z VAT. 


Obecnie przedsiębiorcy zwolnieni z VAT mają obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy w terminie do 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż lub zapłata – jeśli nastąpiła przed sprzedażą.Poprzednia zasada dotycząca rachunków stosowana do końca 2013 r. była inna. Jak wyglądała? Otóż zgodnie z nią jeżeli kupujący od razu wyraził chęć otrzymania rachunku musiał go otrzymać do 7 dni, zaś jeśli zrobił to później, to sprzedawca nie musiał go wystawiać, jeżeli od terminu sprzedaży minęło ponad 3 miesiące.Tym samym aktualnie nabywca ma więcej czasu na to, by poprosić o fakturę, niż miał na to, by poprosić o rachunek, bo nawet blisko 4 miesiące.

Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl

Wystawiaj faktury „zw” (dawne rachunki) w inFakt.pl


Szukasz odpowiedniej aplikacji, która w związku ze zmianami w przepisach pozwoli Ci na wystawianie prawidłowych faktur „zw” (dawnych rachunków)? Sprawne przeprowadzenie całego procesu sporządzenia faktury dla firmy zwolnionej z VAT umożliwia inFakt.pl.

Dzięki aplikacji wygenerowanie takiego dokumentu jest maksymalnie uproszczone i trwa tylko kilka chwil. Żeby tego dokonać przy wystawianiu nowej faktury należy:
  • jako stawkę VAT zaznaczyć „zw”,
  • a następnie z rozwijanej listy wybrać podstawę zwolnienia.
Sporządzając fakturę „zw” przedsiębiorca nie trzeba znać pełnych danych kontrahenta. Wystarczy jedynie podać jego NIP, a dane pobiorą się automatycznie z bazy GUS. Dodatkowo klient, któremu użytkownik wystawił fakturę jest zapamiętywany na jego koncie. Wystawiając dokument wystarczy wybrać go z listy.

Żeby wypróbować wspominane i poznać pozostałe wystarczy zarejestrować się na inFakt.pl. Istnieje również opcja przetestowania Programu do Fakturowania. Darmowe konto inFakt.pl pozwala wystawić do 3 faktur miesięcznie bez opłat. 


Zarejestruj się już dziś, szybko przekonasz się, że dokonałeś właściwego wyboru, bo inFakt to idealne rozwiązanie dla Twojej firmy.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"