Faktura bez vat

W przypadku eksportu usług za miejsce świadczenia usług uznaje się kraj usługobiorcy, a nie wykonawcy usługi. Co za tym idzie, przedsiębiorca pracujący dla firm zagranicznych wystawia fakturę bez kwoty podatku. Z czym wiąże się faktura bez VAT?

EKSPORT USŁUG ZAZWYCZAJ ROZLICZA NABYWCA


Jak już zostało wspomniane miejscem wykonywania usługi dla klienta z zagranicy jest zazwyczaj siedziba usługobiorcy. Od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Dotyczą m.in. usług zakwaterowania, transportowych, artystycznych, naukowych, rozrywkowych, restauracyjnych czy turystycznych. W pozostałych przypadkach przepisy przerzuc ają obowiązek opodatkowania usługi ze sprzedawcy na jej nabywcę.

Właśnie z tego faktu wynika, że przez usługodawcę wystawiana jest faktura bez VAT. To bowiem usługobiorca sam dokona rozliczenia tego podatku. Dotyczy to świadczenia usług dla kontrahentów zagranicznych, czyli zarówno dla tych z Unii Europejskiej, jak i dla kontrahentów spoza Unii.

Faktura bez VAT w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj!


Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KONIECZNOŚĆ ZAMIESZCZENIA OZNACZENIA „ODWROTNE OBCIĄŻENIE”


Wystawiając fakturę należy wskazać kwotę sprzedaży w odpowiednim wierszu przeznaczonym dla sprzedaży nieopodatkowanej, czyli „np”. Należy jednak pamiętać, że jeżeli sprzedaż dokonana została na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej przepisy określają dodatkowy zakres informacji, który taka faktura bez VAT powinna zawierać.

Zgodnie z regulacjami taki dokument zamiast informacji dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem muszą zawierać oznaczenie „odwrotne obciążenie”. Oprócz tego na dokumencie można zamieścić:

 • adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub

 • wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca.

Najpopularniejszą informacją jest adnotacja „Podatek VAT rozlicza nabywca zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług – reverse charge”. Dla kontrahenta spoza Unii nie ma obowiązku umieszczania tej informacji.

Warto jeszcze dodać, że zgodnie z rozporządzeniem faktury dla kontrahentów spoza Unii nie muszą również zawierać NIP nabywcy.

FAKTURA BEZ VAT – CO POWINNO SIĘ NA NIEJ ZNALEŹĆ?


Podsumowując faktura bez VAT, czyli dokumentująca świadczenie usług dla kontrahenta zagranicznego powinna zawierać:

 • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

 • numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i w przypadku kontrahenta z Unii Europejskiej numer nabywcy,

 • numer kolejny,

 • dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury,

 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,

 • zakres wykonanych usług,

 • cenę jednostkową usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),

 • wartość wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

 • sumę wartości sprzedaży wykonanych usług niepodlegających opodatkowaniu.

WYSTAWIAJ FAKTURY W INFAKT.PL


Faktura bez VAT? Odpowiednia aplikacja online umożliwi przedsiębiorcy szybkie i sprawne wystawienie takiego dokumentu. 

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że taki dokument sporządza się dla kontrahenta zagranicznego i większość przedsiębiorców chciałoby wystawić tę fakturę w wersji dwujęzycznej, należy liczyć się z tym, że nie jest łatwo znaleźć aplikację dającą akurat tę możliwość.

Spieszymy jednak z pomocą. Wystarczy bowiem skorzystać z inFakt.pl, by stworzyć w pełni zgodną z przepisami fakturę dla klienta z zagranicy (również po angielsku). Jak się do tego zabrać? Wystarczy jedynie kliknąć „Nowa faktura”, uzupełnić konieczne dane i z rozwijanej listy wybrać stawkę „np”.


Aplikacja ułatwia wypełnianie dokumentu. Nie trzeba przykładowo samemu wpisywać wszystkich danych kontrahenta. Należy jedynie wpisać jego numer NIP, a program zintegrowany z bazą GUS sam pobierze pozostałe informacje.

O zaletach Programu do Fakturowania można się przekonać zupełnie za darmo. Wystarczy założyć bezpłatne konto i wystawiać do 3 faktur w miesiącu bez żadnych opłat. Już dziś dołącz do grona przeszło 300 tys. użytkowników inFaktu. 

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktury bez VAT? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj już teraz – to nic nie kosztuje!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"