Pod pojęciem faktura zerująca, kryje się uproszczony zabieg księgowości, który polega na wystawieniu faktury korygującej do zera fakturę pierwotną oraz wystawienie nowej faktury. Jakie zasady konkretnie tutaj obowiązują?
Spis treści
DLACZEGO NIE MOŻNA WYZEROWAĆ FAKTURY, CZYLI WYSTAWIĆ FAKTURY ZERUJĄCEJ?
Często firmy wystawiają fakturę korygującą do zera wartości zawartą w fakturze pierwotnej, a następnie wystawiają nową fakturę sprzedaży. Taka praktyka może wynikać z chęci uproszczenia zapisów księgowych oraz czynności obliczeniowych lub z ograniczeń programowców księgowo-finansowych.
Organy podatkowe zajmują jednoznaczne stanowisko w tej kwestii. Okazuje się bowiem, iż wystawianie faktury korygującej na minus 100 % wartości faktury pierwotnej, a następnie wystawienie w tym samym dniu nowej faktury sprzedażowej z datą sprzedaży z faktury pierwotnej nie odzwierciedla faktycznego przebiegu zdarzeń. Dlatego, też niezalecana jest taka praktyka korygowania zerowego faktur pierwotnych.
Najlepszy program do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.
W JAKICH SYTUACJACH MOŻNA WYSTAWIĆ FAKTURĘ KORYGUJĄCĄ?
stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku, ilości towaru, ewentualnie w jakiejkolwiek innej pozycji faktury,
udzielenia rabatów po wystawianiu faktury,
zwrotu sprzedawcy towarów,
zwrotu nabywcy kwot nienależnych,
zwrotu zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, które podlegają opodatkowaniu,
podwyższenia ceny po wystawieniu faktury.
Należy pamiętać, że osobą uprawnioną do wystawienia faktury korygującej jest sprzedawca towaru lub usługi, czyli wystawca faktury pierwotnej. Ponadto w sytuacji, gdy wystawi się już fakturę korygującą i odnajdzie kolejny błąd, wówczas należy wystawić kolejną fakturę korygującą, ale wyłącznie do faktury pierwotnej.
Nigdy nie wystawiać faktury korygującej do innej faktury korygującej, a zawsze do faktury pierwotnej.
KIEDY WYSTAWIA SIĘ NOTĘ KORYGUJĄCĄ?
adresu sprzedawcy lub nabywcy,
numeru NIP obu stron transakcji,
nazwy wystawcy lub odbiorcy faktury,
daty sprzedaży, daty wystawiania faktury,
numeru kolejnej faktury.
Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl
FAKTURA I NOTA KORYGUJĄCA? TYLKO W INFAKT.PL
W pierwszym przypadku wystarczy:
wejść w zakładkę „Przychody”,
wybrać opcję „Faktura korygująca”,
wpisać numer faktury korygowanej,
uzupełnić daty,
uzupełnić pole przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję),
zapisać dokument.
A jak to wygląda w kontekście noty korygującej? Wystarczy kliknąć w zakładkę „Koszty”, a następnie w opcję „Nota korygująca”. Przed wystawieniem noty korygującej trzeba odnaleźć fakturę, która ma zostać poprawiona, ponieważ nota musi zawierać część danych z oryginalnej faktury:
datę wystawienia i sprzedaży,
dane sprzedawcy,
treść korygowaną.
Po wypełnieniu formularza wystawiania noty korygującej, należy kliknąć w przycisk „Zapisz”.
Zależy Ci na sprawnym wystawianiu faktur i not korygujących? Zdecyduj się na inFakt.pl. Każdy użytkownik może przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Zarejestruj się już dziś i dołącz do grona ponad 330 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFakt.pl.
Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil.