Faktura VAT - co musi zawierać i jak wystawić

Z początkiem 2013 r. z listy niezbędnych elementów na fakturze zniknęły słowa „Faktura VAT”. Obecnie na takim dokumencie nie jest wymagana żadna nazwa. Choć może się pojawić. Jakie zasady odnoszą się do wystawiania faktur przez VAT-owców?

FAKTURA VAT – JAKIE OBOWIĄZUJĄ TERMINY WYSTAWIANIA?


Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż lub wykonanie usługi wystawianym jedynie przez przedsiębiorców. Nabywcą widniejącym na dokumencie może być zarówno inna firma, jak i osoba prywatna. 

Według zasad ogólnych przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury VAT do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż lub zapłata (całości lub części należności). Możliwe jest również wystawienie faktury wcześniej – jednak nie szybciej niż na 30 dni przed sprzedażą lub terminem płatności.

Poza wspominanymi funkcjonują jeszcze inne terminy na wystawienie dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży. Są one jednak zależne od rodzaju transakcji. Tym samym fakturę VAT można wystawić:
 • 30 dnia od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
 • 60 dnia od dnia wydania towarów w przypadku sprzedaży książek drukowanych (nie dotyczy map, ulotek, gazet i czasopism drukowanych).
 • 90 dnia od dnia transakcji w przypadku usługi drukowania książek (nie dotyczy map, ulotek, gazet i czasopism drukowanych, a także importu usług).
Od początku 2014 r. do wystawiania faktur zobligowane są również firmy zwolnione z VAT, które wcześniej posługiwały się rachunkami. Jak w tym przypadku wyglądają zasady fakturowania? Szczegóły w tym artykule

Faktura VAT w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

CO ZAWRZEĆ NA FAKTURZE?


Przedsiębiorca zobligowany jest dopilnować nie tylko terminów wystawianie faktur VAT, ale również tego by umieścić na nich wszystkie konieczne elementy. Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Finansów faktura VAT powinna zawierać m.in.:
 • datę wystawienia i numer, który go identyfikuje,
 • imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numery NIP (jeśli nabywca jest osobą prywatną, NIP nie jest potrzebny),
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
 • miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),
 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),
 • stawkę podatku VAT,
 • sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki VAT,
 • kwotę należności ogółem.

NAZWA „FAKTURA VAT” NIE JEST JUŻ NIEZBĘDNA


Zgodnie ze zmianami w przepisach od początku 2013 r. nie ma potrzeby zamieszczać na fakturze oznaczenia „faktura VAT”. Wynika to z faktu, że nazwa nie jest już obowiązkowym elementem, który trzeba umieścić na dokumencie poświadczającym dokonanie transakcji. Chociaż jeśli tylko przedsiębiorca chce może to zrobić. 

Poza brakiem konieczności zamieszczania nazwy „Faktura VAT” od początku 2013 r. pojawiły się inne zmiany w fakturowaniu, polegające głównie na zmniejszeniu liczby obowiązków z tym związanych. Najważniejsze z nich, to:
 • brak oznaczenia „Faktura marża” – zamiast niego stosuje się uwagę w postaci „procedura marży + nazwa usługi lub towaru (np. towary używane),
 • brak oznaczenia „Faktura VAT-MP” – zamiast niego stosuje się nazwę „Faktura metoda kasowa”,
 • zniesienie konieczności wystawiania faktury wewnętrznej – zamiast niej, przedsiębiorca może wystawiać notę wewnętrzną,
 • na fakturach dla odbiorców zagranicznych, zamiast zwrotu „VAT rozlicza nabywca” zamieszcza się oznaczenie „odwrotne obciążenie”.
Nie ma także potrzeby oznaczania faktur VAT słowami „kopia” i „oryginał” - to przepis obowiązujący już od 2011 r. Pomimo tego przedsiębiorca zobligowany jest do sporządzenia dokumentu w dwóch egzemplarzach: jeden należy przesłać kupującemu, drugi pozostaje w dokumentacji sprzedawcy.

Kolorowy szablon faktury Przykład faktury wygenerowanej w inFakt.pl

WYSTAWIAJ FAKTURY W INFAKT.PL – SZYBKO I SPRAWNIE


Każdy przedsiębiorca szukający kompletnego rozwiązania w zakresie faktur powinien wypróbować inFakt.pl. Dzięki Programowi do Fakturowania profesjonalna i estetyczna faktura VAT w wygodnym pliku PDF może zostać stworzona już w kilka chwil. Każdy dokument tworzy się wypełniając prosty formularz, podając dane stron transakcji i jej przedmiotu, daty oraz wartości liczbowe.

Wystawiając fakturę VAT wystarczy podać kwotę netto lub brutto i stawkę podatku, a inFakt obliczy resztę. Ponadto, w inFakcie funkcjonuje niezwykle wygodna wyszukiwarka danych firmowych według NIP, która jest zintegrowana z GUS. Po wpisaniu numeru NIP, narzędzie uzupełnia nazwę i adres firmy, co niezwykle przyspiesza proces wystawiania faktur.

Jak szybko wystawić fakturę VAT w inFakt.pl? W tym celu wystarczy wykonać tylko kilka kroków:
 • Zaloguj się lub załóż konto na inFakt.pl – to nic nie kosztuje!
 • Kliknij w przycisk „Wystaw fakturę”.
 • Podaj dane swojej firmy.
 • Podaj dane nabywcy – wystarczy NIP.
 • Uzupełnij daty, nazwę towaru lub usługi oraz wartość transakcji i kwotę podatku.
 • Uzupełnij informacje o sposobie zapłaty i walucie.
 • Kliknij „Zapisz”, a następnie „Drukuj faktur”.
Oprócz tego użytkownik może w prosty sposób umieścić na fakturze logo swojej firmy oraz wybrać jeden z kilkudziesięciu gotowych szablonów faktur. Istnieje również opcja stworzenia własnego szablonu w edytorze HTML/CSS i dodania do niego własnych grafik.

Chcesz przetestować Program do Fakturowania, by przekonać się czy odpowiada potrzebom Twojej firmy? Dajemy Ci możliwość wystawiania do 3 faktur w miesiącu bez żadnych opłat. Wystarczy tylko, że założysz konto na inFakt.pl wypełniając poniższy formularz. Faktura VAT? Przetestuj Program do Fakturowania – szybko przekonasz się jak szybka i prosta usługa online do wystawiania faktur.

Faktura VAT wystawiona szybko i sprawnie? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. 

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!


Poleć artykuł:
2015-09-30

Podobne artykuły

Faktura Vat Wystawiona Na Osobę Prywatną
Przywykliśmy do myślenia, że faktury VAT dokumentują transakcje dokonane między firmami czyli między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą
Faktura VAT formularz
Faktura VAT formularz. Wystawiaj faktury VAT w inFakt.pl Sprawdź formularz faktury VAT w inFakt.pl
Faktura MAC
Faktura Mac już nie musi być problemem. Wystarczy profesjonalny program do fakturowania działający na Macu, aby wystawienie faktury było szybkie i proste.
Załaduj więcej artykułów
Faktura VAT program
Szukasz bezpłatnego programu do wystawiania faktur VAT? Jak i kiedy wystawiać faktury VAT? Jak robić to szybko i efektywnie? Wypróbuj inFakt. Zarejestruj się, wypróbuj, używaj bezpłatnie.
Faktura VAT Excel
Faktura VAT excel? Mamy lepsze rozwiązanie! Darmowa rejestracja! Wszystkie rodzaje faktur! Nie marnuj swojego czasu- prowadź księgowość z inFakt!
Faktura VAT XLS
Faktura VAT xls? INFAKT ma prostsze rozwiązanie! ZAREJESTRUJ SIĘ W INFAKT I SPRAWDŹ JAK PROSTE może być fakturowanie!
Faktura VAT druk
Szukasz druku faktury VAT? Świetnie! Na inFakt.pl znajdziesz gotowy do wypełnienia formularz faktury VAT, który szybko wydrukujesz lub zapiszesz jako PDF.
Faktura VAT wzór
Faktura VAT Wzór! Pobierz Wzór faktury vat w Infakt.pl. Zarejestruj się i sprawdź. Program do wystawiania faktur vat.
Faktura w formie elektronicznej
Tutaj dowiesz się, jak powinna wyglądać faktura w formie elektronicznej.
Faktury VAT do pobrania
Witryna radzi jak w bardzo łatwy sposób zastąpić standardowe wzory faktur do pobrania. Teraz można łatwo wystawiać faktury w Infakt.pl
Duplikat faktury - wzór
Jeśli nabywca zgubił lub zniszczył fakturę, może zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie duplikatu faktury.
Faktura uproszczona wzór
Faktura uproszczona jest specyficzną wersją faktury VAT, pozbawioną niektórych informacji. Taką fakturę można wystawić dla udokumentowania transakcji o wartości nieprzekraczającej kwoty 450 zł lub 100 euro.
E-faktury
Serwis pomaga zrozumieć istotę e-faktur. Wystawiaj faktury elektroniczne programem, którego nie trzeba instalować w komputerze.
Faktura uproszczona druk
Druk faktury uproszczonej dostępny jest w programach online do fakturowania i księgowości – wystarczy wypełnić formularz, a druk wygeneruje się automatycznie.
Faktura uproszczona 2015
W przypadku transakcji opiewających na niższe kwoty przedsiębiorcy mają możliwość wystawienia tzw. faktury uproszczonej. Różni się ona od standardowej faktury zestawem elementów, które powinny się na niej znaleźć. Jakie konkretnie dane powinna zawierać faktura uproszczona 2015 roku?
Szablon faktury
W przepisach nie ma mowy o wyglądzie faktury – istotne jest tylko, by była w pełni czytelna. Warto więc zadbać, by szablon faktury wyróżniał się w ciekawy sposób.
Faktury elektroniczne
Faktury elektroniczne w niczym nie ustępują papierowym, a nawet przewyższają klasyczne dokumenty pod wieloma względami.
Faktura VAT uproszczona
Zmiany dotyczące fakturowania od początku 2013 roku umożliwiają wystawianie faktur VAT uproszczonych. Faktura uproszczona jest to dokument sprzedaży pozbawiony niektórych danych, jakie są ujmowane w standardowym dokumencie.
Wystawianie faktury VAT
Na stronie znajdziemy informacje niezbędne każdemu przedsiębiorcy, a dotyczące wystawiania faktur VAT.
Wzór faktury 2013
Szukasz wzoru faktury VAT obowiązującego w 2013 roku? Dobrze trafiłeś! Na inFakt.pl znajdziesz prosty formularz faktury VAT, który szybko wydrukujesz lub zapiszesz jako PDF.
Faktura darmowa
Strona zawiera prezentację programu do wystawiania faktur zupełnie za darmo. Dowiedz się więcej jak wiele oferuje przedsiębiorcom Infakt.pl
Faktura uproszczona 2013
Rok 2013 rozpoczął się dla przedsiębiorców ważną zmianą w przepisach dotyczących fakturowania. Chodzi zwłaszcza o wprowadzenie faktur uproszczonych, które mogą dokumentować transakcje na kwoty brutto nie wyższe niż 100 euro lub 450 zł.
Faktura uproszczona 2014
W przypadku transakcji, których wartość nie przekracza 450 zł lub 100 euro przedsiębiorca ma możliwość wystawienia tzw. faktury uproszczonej.
Faktura dwujęzyczna
Serwis tematyczny o fakturach zagranicznych. Wystawiaj faktury dwujęzyczne dla klientów zagranicznych.
Faktura zerująca
Pod pojęciem faktura zerująca, kryje się uproszczony zabieg księgowości, który polega na wystawieniu faktury korygującej do zera fakturę pierwotną oraz wystawienie nowej faktury.
Faktura CD
W czasach swobodnego dostępu do Internetu faktura CD powoli odchodzi do lamusa. Zdecydowanie więcej możliwości w zakresie fakturowania oferują obecnie aplikacje online. Choćby w zakresie dostosowania do obowiązujących przepisów, czy regularnych aktualizacji.
Europejska faktura VAT
Warto znać zasady sporządzania faktury dokumentującej transakcje wewnątrzwspólnotowe, zwanej czasami europejską fakturą VAT. Wystaw za darmo!
Faktura RR
Tutaj dowiesz się, jak powinna wyglądać faktura rr.
Faktura RR wzór
Faktura RR jest dość nietypowym dokumentem, ponieważ nie wystawia go sprzedawca, tylko nabywca.
Faktura eksportowa
Tutaj dowiesz się, jak powinna wyglądać profesjonalnie przygotowana i wystawiona faktura eksportowa.
Faktura kosztowa
Faktura kosztowa to dokument wystawiony na towary i usługi, które są nabywane w celu uzyskania przychodów przez przedsiębiorstwo.
Faktury na maca
Jeśli szukasz programu do wystawianiu fakur na komputerach to właśnie go znalazłeś. Sprawdź Teraz!
Faktura bez vat
W przypadku eksportu usług za miejsce świadczenia usług uznaje się kraj usługobiorcy, a nie wykonawcy usługi. Co za tym idzie, przedsiębiorca pracujący dla firm zagranicznych wystawia fakturę bez VAT. Sprawdź
Faktura VAT 2015
Choć faktura to jeden z najważniejszych firmowych dokumentów to wielu przedsiębiorców gubi się w zasadach dotyczących jego wystawiania. A te warto znać, by nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje błędnego fakturowania. Sprawdźcie jak dokładnie powinna wyglądać faktura VAT 2015 r. i jak ją szybko wystawić.
Faktura VAT po angielsku
Opis programu do fakturowania, który wystawia faktury po angielsku. Sprawdź!
Faktura angielska
Jak łatwo i przyjemnie wystawiać faktury angielskie w programie do faktur Infakt.pl. Sprawdź teraz!
Faktura zagraniczna
Dowiedź się więcej jak wystawiać faktury zagraniczne - faktury dla partnerów zagranicznych.
Faktura VAT zaliczkowa
Wystawianie faktur VAT zaliczkowych budzi wiele wątpliwości, które zostały omówione w artykule. Zobacz koniecznie!

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak ustalić stawkę VAT na fakturze?

Rejestracja do VAT niesie z sobą podstawowy obowiązek wymagający znajomości przepisów. Każdy VAT-owiec musi pilnować, aby do transakcji doliczać VAT według odpowiednich stawek. Pomyłki w tym zakresie mogą pociągać za sobą skutki podatkowe odczuwalne zarówno przez przedsiębiorcę, jak i jego klienta.

Jak i kiedy poprawnie wystawić fakturę VAT?

Podczas prowadzenia firmy faktury są zwykle na porządku dziennym, ponieważ potwierdzają zawierane transakcje. Są to zarówno faktury zakupowe, które standardowo służą do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, jak i faktury sprzedażowe. W obu przypadkach dokumenty te wpływają na kwoty płaconych podatków, dlatego są niezwykle ważne. Podpowiadamy jak poprawnie wystawić fakturę VAT.

5 kwestii, o których musisz pamiętać wystawiając fakturę

Fakturowanie w wielu firmach odgrywa bardzo ważną rolę, a tym samym zajmuje sporo czasu. W końcu standardowo to faktura potwierdza sprzedaż, a zawarte na niej dane decydują o kwotach podatków do zapłaty. Dlatego warto dobrze poznać zasady fakturowania, aby działać zgodnie z prawem. Poniżej przedstawiamy 5 ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przed wystawieniem faktury.