Faktura zaliczkowa - kto i kiedy wystawia, zalety

Faktura zaliczkowa najczęściej ma na celu pokrycie kosztów oraz zabezpieczenie transakcji. Należy przy tym pamiętać, że otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego pod względem podatku dochodowego.

FAKTURA ZALICZKOWA – CO WARTO WIEDZIEĆ?


Część przedsiębiorców pobierając zaliczki od kontrahentów zanim transakcja dojdzie do skutku, ma na celu np. pokrycie kosztów związanych z transakcją. Przed wystawieniem pierwszej faktury zaliczkowej warto pamiętać, że:
 • wystawiona faktura zaliczkowa nie generuje przychodu, a otrzymana nie jest kosztem (nie rodzi konieczności zapłaty podatku dochodowego),
 • faktura zaliczkowa rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT (kwotę należy ująć m.in. w deklaracji VAT),
 • po otrzymaniu pełnej należności należy wystawić fakturę końcową.
Trzeba w tym momencie pamiętać, że po otrzymaniu przedpłaty należy wystawić fakturę zaliczkową, a po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towaru - fakturę końcową. 

Faktura zaliczkowa w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

INFORMACJE ZAWARTE NA FAKTURZE ZALICZKOWEJ


Faktura zaliczkowa w porównaniu do standardowej faktury zawiera dodatkowe informacje o kwocie zaliczki i kwocie pozostałej do zapłaty. Zgodnie z przepisami taki dokument powinien zawierać m.in.:
 • datę wystawienia,
 • numer kolejny faktury,
 • nazwę sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, datę otrzymania całości lub części należności o ile różni się ona od daty wystawienia faktury,
 • kwotę otrzymanej zaliczki lub całości należności,
 • stawkę podatku,
 • kwotę podatku,
 • informacje na temat wcześniej pobranych zaliczek – jeśli wystawiana faktura jest kolejną dotyczącą zaliczki płatnej w ramach jednego zamówienia.
Na dokumencie można umieścić nazwę. Nie ma jednak takiego obowiązku.

TERMIN WYSTAWIENIA FAKTURY ZALICZKOWEJ


W przypadku pobrania należności w formie zaliczki przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę zaliczkową według ogólnej zasady fakturowania, czyli nie później, niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym wręczono zaliczkę. 

Alternatywnie, faktura zaliczkowa może zostać wystawiona przed otrzymaniem zaliczki, ale nie wcześniej niż na 30 dni. Przedsiębiorca powinien również zwrócić uwagę na fakt, że obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą wręczenia zaliczki, a nie w momencie wystawienia faktury zaliczkowej.

Identycznie wygląda to w kontekście prawa do odliczenia VAT-u z faktury zaliczkowej, które posiada nabywca. Pojawia się ono w okresie, w którym u sprzedawcy występuje obowiązek podatkowy i kupujący otrzymał fakturę. Jako że oba warunki muszą być spełnione łącznie, więc nie można odliczyć VAT od zaliczki zanim zostanie ona zapłacona. To jednak zasady ogólne, od których zdarzają się wyjątki o czym należy pamiętać.

Przykład faktury zaliczkowej wygenerowanej w inFakt.pl

JAK W PROSTY SPOSÓB WYSTAWIĆ FAKTURĘ ZALICZKOWĄ?


Do wystawiania faktur zaliczkowych najlepiej skorzystać z odpowiedniej aplikacji, która upraszcza i przyspiesza cały proces. Dzięki inFakt.pl wystawienie faktury wymaga tylko wypełnienia prostego formularza, a gotowy dokument wygeneruje się jako czytelny plik PDF. 

Jak wystawić taki dokument w Programie do Fakturowania? W tym celu wystarczy tylko wykonać następujące kroki:
 • załóż darmowe konto lub zaloguj się na inFakt.pl,
 • w zakładce „Przychody” wybierz opcję „Faktura zaliczkowa”,
 • podaj dane nabywcy – wystarczy NIP, reszta danych uzupełni się sama!
 • uzupełnij daty i dane dotyczące towaru, w tym jego nazwę, cenę i stawkę podatku,
 • w sekcji „Płatności” wpisz kwotę otrzymanej zaliczki,
 • aplikacja automatycznie przeliczy kwotę, która pozostała do zapłaty,
 • zapisz wystawioną fakturę zaliczkową,
 • wydrukuj ją (zapisz jako PDF) lub wyślij do kontrahenta.
Gotowe! Tak wystawiona faktura zaliczkowa zostanie automatycznie ujęta w rozliczeniu podatku VAT i w KPiR, ale nie zostanie wzięta pod uwagę przy wyliczaniu podatku dochodowego. W momencie przekazania towaru lub wykonania usługi należy wystawić fakturę końcową. W inFakt.pl wystarczy otworzyć edycję faktury zaliczkowej i kliknąć w przycisk „Faktura końcowa”.

Wypróbuj możliwości jakie daje inFakt.pl. Możesz testować Program do Fakturowania bez zobowiązań wystawiając do 3 faktur w miesiącu. Jedyne co musisz zrobić to założyć konto wypełniając poniższy formularz. Dołącz do grona 340 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFaktowi i przekonaj się, że wystawianie faktur nie musi należeć do nieprzyjemnych obowiązków. 

Szybko i sprawnie wystawiona faktura zaliczkowa? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj koniecznie!


Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!
Poleć artykuł:
2015-09-29

Podobne artykuły

Jak powinno wyglądać odliczenie VAT z faktury zaliczkowej?
Nie zawsze towar otrzymywany jest w tym samym momencie, w jakim dokonywana jest zapłata
Wzór faktury zaliczkowej
Faktura zaliczkowa jest dowodem sprzedaży zawierającym wpłacenie zaliczki w formie przedpłaty takiej jak zaliczka, zadatek bądź rata
Faktura zaliczkowa końcowa
Faktura zaliczkowa końcowa. Czym jest faktura zaliczkowa końcowa i czym różni się od faktury VAT? Sprawdź w Infakt
Załaduj więcej artykułów
Faktura zaliczkowa druk
Poznaj druki faktur zaliczkowych. Wystawiaj za darmo faktury w programie Infakt.pl. Sprawdź koniecznie!
Faktura zaliczka
Faktura zaliczka. Jak wystawić fakturę zaliczkę? Poprawne wystawianie faktury zaliczki. Kiedy zaliczka. Zaliczka a podatek.

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak rozliczać faktury zaliczkowe?

Niektórzy przedsiębiorcy pobierają zaliczkę (lub kilka zaliczek) przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru – zazwyczaj w celu pokrycia kosztów i zabezpieczenia transakcji. W jaki sposób i kiedy rozliczyć taką fakturę?

7 porad dla wystawiających faktury

Przedsiębiorca nie musi być ekspertem w zakresie księgowości, gdyż jej prowadzenie może zlecić. Musi jednak znać aktualnie obowiązujące zasady wystawiania faktur. Oto 7 praktycznych kwestii, na które trzeba zwracać uwagę wystawiając faktury.

Faktura wystawiona przed sprzedażą – o czym pamiętać?

Standardowo fakturę wystawia się po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towaru, ewentualnie po otrzymaniu zapłaty, jeśli ma to miejsce przed sprzedażą. Warto jednak wiedzieć, że obecnie możliwe jest wystawienie faktury także do 30 dni przed transakcją. O czym trzeba pamiętać wystawiając fakturę przed sprzedażą?