Faktura marża - co zawiera, kto i kiedy wystawia

Faktura marża to dokument potwierdzający transakcję, który sprawia, że sprzedawca płaci podatek VAT wyłącznie od wysokości marży, a nie tak jak w przypadku standardowej faktury – od całej kwoty sprzedaży. Takim dokumentem mogą posługiwać się np. właściciele komisów samochodowych lub antykwariatów. Kiedy można wystawiać fakturę marża i jakie elementy powinna zawierać?

KTO WYSTAWIA FAKTURY MARŻA?


Faktura marża może zostać wystawiona wyłącznie przez przedsiębiorców, którzy świadczą usługi turystyczne, sprzedają towary używane, dzieła sztuki, antyki i przedmioty kolekcjonerskie. W ich przypadku podstawą opodatkowania jest marża różnicę pomiędzy kwotą należności, którą powinien zapłacić nabywca, a ceną nabycia towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku. 

Zgodnie z zasadami wylicza się ją w następujący sposób:
 • od ceny sprzedaży odejmuje się kwotę nabycia towaru bądź usługi,
 • otrzymany wynik pomniejsza się o kwotę podatku.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

Jedną z podstawowych zalet faktury marża jest konieczność odprowadzenia do urzędu skarbowego niższej kwoty podatku VAT. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podatek VAT standardowo jest naliczany od pełnej wartości sprzedaży, ale w przypadku faktury marża, opodatkowaniu podlega tylko kwota prowizji, jaką pobiera sprzedawca. 

Faktura marża w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ FAKTURA MARŻA?


Faktura marża nie musi zawierać wielu elementów, które zamieszczane są na standardowej fakturze VAT. Chodzi tu przede wszystkim o:
 • cenę netto,
 • wartość sprzedaży netto,
 • stawkę podatku VAT,
 • wartość sprzedaży z podziałem na stawki podatku VAT,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące
 • poszczególnych stawek podatku.
Wystawiając fakturę marża nie trzeba podawać także informacji o wysokości marży – mimo, że jest podstawą opodatkowania. Na takiej fakturze trzeba jedynie wpisać kwotę należności ogółem, zarówno w formie liczbowej, jak i słownie. Na fakturze marża widnieje więc tylko jedna kwota – całkowita suma sprzedaży.

Przedsiębiorca zobligowany jest jednak zawrzeć na takim dokumencie inne elementy wśród, których znajdują się m.in.:
 • numer faktury,
 • data wystawienia,
 • data sprzedaży,
 • nazwa i adres nabywcy oraz sprzedawcy,
 • nazwa usługi lub towaru,
 • informacja o rodzaju sprzedaży,
 • forma i termin płatności.

FAKTURA MARŻA JEST KOSZTEM W KWOCIE BRUTTO


Firma, która nabywa towary lub usługi na podstawie faktury marża, nie może odliczyć podatku VAT z faktur zakupowych. Takiego dokumentu nie wprowadza się do rejestru zakupów VAT. Cała kwota, która została zapłacona sprzedawcy, powinna zostać zaksięgowana do kosztów. Warto podkreślić, że stosowanie procedury marży nie jest obowiązkiem. 

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi turystyczne lub sprzedają towary używane, antyki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie mogą samodzielnie wybrać formę rozliczeń. To od nich zależy, czy zostanie wystawiona faktura marża, czy opodatkują sprzedaż na zasadach ogólnych.

Należy pamiętać, że sprzedaż na zasadach ogólnych nie zawsze jest opłacalna – nawet dla kupującego, który teoretycznie zyskałby możliwość odliczenia podatku VAT.

WYSTAWIENIE FAKTURY MARŻA W INFAKT


Zarejestruj się za darmo na inFakt.pl i sprawdź, jak łatwo można wystawiać faktury marża. Dzięki Programowi do Fakturowania nie musisz zastanawiać się, co wpisać na fakturze - program sam wskaże pola, które należy wypełnić. Aby wystawić fakturę marża w aplikacji należy:
 • przejść do zakładki „Przychody”,
 • z menu po prawej stronie wybrać opcję: „Faktura marża”,
 • uzupełnić dane klienta – wystarczy NIP, reszta danych uzupełni się automatycznie,
 • wybierać daty: wystawienia faktury, sprzedaży towaru/usługi oraz termin zapłaty,
 • podać nazwę towaru lub usługi oraz cenę,
 • wybierać rodzaj sprzedaży,
 • kliknąć „Zapisz”.
To wszystko – faktura marża gotowa! Możesz ją teraz wydrukować lub wysłać w e-mailu do kontrahenta. Jako, że od stycznia 2013 r. nie funkcjonuje nazwa „Faktura VAT marża” dlatego na dokumentach wystawionych w inFakcie widnieje nagłówek „Faktura”.

Każdy użytkownik może przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Załóż konto w inFakcie wypełniając poniższy formularz i skorzystaj ze wszystkich możliwości jakie daje aplikacja. Zaufało nam już przeszło 350 tys. przedsiębiorców. Już dziś sprawdź, jak szybko i prosto można wystawiać faktury dzięki inFakt.pl! 

Faktura marża wystawiona szybko i sprawnie? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!


Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!
Poleć artykuł:
2015-12-21

Podobne artykuły

W jaki sposób wypełnia się faktury, w których podstawa opodatkowania jest marża?
Wielu płatników zastanawia się w jaki sposób wypełnia się faktury, w których podstawą opodatkowania jest marża? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym tekście.
Faktura VAT marża przykład
Jak powinna wyglądać faktura VAT marża? Wejdź na inFakt.pl i dowiedz się, a potem wystaw rzetelną fakturę VAT marża w programie online.
Faktura Marża Program
Faktura Marża jest dokumentem, który można wystawić za pomocą odpowiedniego programu do fakturowania on line
Załaduj więcej artykułów
Faktura VAT marża
Faktura VAT Marża. Kto wystawia Faktury VAT Marża? Tutaj dowiesz się wszystkiego o Fakturach Marża. Wystawiaj Faktury VAT Marża online za darmo w InFakt.pl!
Procedura marży – dzieła sztuki
W 2013 roku wprowadzono sporo zmian w zakresie wystawiania faktur. Jedną z nich jest zlikwidowanie obowiązku umieszczenia oznaczania "Faktura VAT marża".

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Faktura marża – kto wystawia i jakie ma konsekwencje?

Cechą charakterystyczną faktury marży jest brak kwoty VAT na dokumencie. W jakich sytuacjach można stosować taką fakturę i z czym się to wiąże?

Kiedy należy wystawić fakturę i jakie daty na niej zamieścić?

Jakie znaczenie ma termin na wystawionej fakturze? Jest to szczególne istotne przy rozliczaniu na przykład wpływów z reklam, gdzie raporty możemy uzyskać z opóźnieniem. Sprawdź szczegóły!

Czy faktura zawsze jest niezbędna?

Według ogólnej zasady, faktura to podstawowy dokument, którym przedsiębiorcy dokumentują transakcje. Niewystawienie faktury, gdy istnieje taka konieczność, może oznaczać dotkliwe konsekwencje. Warto jednak pamiętać, że niektóre transakcje nie muszą być dokumentowane fakturami.