Faktura korygująca - kto i kiedy wystawia

Przedsiębiorca, który przy wystawianiu faktury popełnił błąd nie powinien tego bagatelizować. Z nieprawidłowo wystawionymi dokumentami mogą wiązać się konsekwencje podatkowe. W takiej sytuacji konieczna jest faktura korygująca. Jakie dokładnie zasady się z tym wiążą?


KIEDY WYSTAWIANA JEST FAKTURA KORYGUJĄCA?


Pomimo dokładania wielu starań i skrupulatnego wystawiania faktur może się zdarzyć, że przedsiębiorca popełni błąd w sporządzonym dokumencie. W myśl przepisów są dwie możliwości poprawienia danych pojawiających się na fakturze. 

Pierwszym sposobem na poprawę błędów jest faktura korygująca. Prawo do jej wystawienia ma jednak tylko sprzedawca. Podstawowa zasada wskazuje, że faktura korygująca wystawiana jest w m.in. w następujących przypadkach:

  • udzielenie rabatu,
  • zwiększenie należności,
  • otrzymanie zwrotu zapłaty,
  • pojawienie się błędów – faktura korygująca błędy w cenie, stawkach podatków lub jakiekolwiek innej pozycji pierwotnej faktury.

Należy wiedzieć, że na fakturze korygującej powinno się znaleźć m.in. słowo „Korekta” lub „Faktura korygująca”, przyczyna korekty oraz treść po korekcie. Treść „przed korektą”, czyli pierwotna, nie jest w tym akurat przypadku konieczna. Wystarczy, że na fakturze korygującej znajdą się kwoty o poprawionych, zmienionych wartościach. 

Faktura korygująca w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

MOŻLIWE JEST WYSTAWIENIE NOTY KORYGUJĄCEJ


Nie zawsze błąd na dokumencie wymaga, by wystawiona została faktura korygująca. Inny sposób to nota korygująca wystawiana przez nabywcę. Za jej pomocą kupujący może poprawiać takie błędy, jak dane nabywcy lub sprzedawcy, nazwa towaru, itp.  

Zgodnie z regulacjami nota korygująca nadal wymaga akceptacji wystawcy faktury pierwotnej. Nie ma jednak żadnych wytycznych co do formy w jakiej formie ta akceptacja może zostać wyrażona, przy czym może, ale na pewno nie musi to być podpis. 

Można zatem założyć, że wystarczy akceptacja np. w postaci e-maila. Sporządzając notę korygującą nie wolno zapomnieć, by zamieścić na niej zarówno treść pierwotną (korygowaną), jak i o korekcie. 

CZY PODPIS NA FAKTURZE KORYGUJĄCEJ JEST KONIECZNY?


Zgodnie z przepisami wymagane jest potwierdzenie, że faktura korygująca została przez nabywcę usługi lub towaru odebrana. Wystarczy potwierdzenie otrzymania uzyskane w inny sposób niż za pomocą podpisu, np. e-mailowo. Jest to o tyle istotne, że obniżenia VAT-u do zapłaty można dokonać dopiero w okresie, w którym uzyskało się wspomniane potwierdzenie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy niemożliwe jest uzyskanie takiego potwierdzenia. Jak się w takiej sytuacji zachować?

Otóż przedsiębiorca będzie miał szansę w takim momencie obniżyć VAT jeśli dopełni starań w dostarczeniu korekty i upewni się, że nabywca o tym wie. Dowodami na to mogą być np. potwierdzenie pocztowe nadania listu z korektą do nabywcy, czy korespondencja e-mailowa. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma absolutnej pewności, że dowody zostaną uznane przez fiskusa, choć jest na to spora szansa.

Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl

KIEDY WYSTAWIANA JEST ZBIORCZA FAKTURA KORYGUJĄCA?

W przypadku konieczności skorygowania wielu faktur, które zostały wystawione na rzecz tego samego nabywcy, istnieje możliwość, by została wystawiona zbiorcza faktura korygująca. W zasadzie taka faktura musi zawierać wszystkie elementy charakteryzujące typową fakturę korygującą.

Natomiast w przypadku, gdy przedsiębiorca udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca:

  • powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka,
  • może nie zawierać m.in. nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą.

FAKTURA KORYGUJĄCA W EXCELU NIE JEST IDEALNYM ROZWIĄZANIEM

Przedsiębiorca wystawiając fakturę korygującą, może zdecydować się na własnoręczne przygotowanie stosownego formularza np. za pomocą arkusza kalkulacyjnego dostępnego w popularnym programie MS Excel.

Przygotowanie faktury w programie MS Excel wymaga nie tyle zaawansowanej znajomości programu, ile wiedzy na temat niezbędnych pozycji, które należy zawrzeć w przygotowywanym dokumencie. W prawidłowo wystawionej fakturze korygującej jest ich całkiem sporo.

Następnie, przedsiębiorca musi pamiętać, by umieścić we własnoręcznie przygotowywanych tabelach specjalne pola przeznaczone na kwotę do zapłaty, kwotę do zwrotu, kwotę zmniejszenia ceny bez podatku, kwotę zmniejszenia podatku należnego, itp.

Ze względu na stopień skomplikowania dokumentu, przygotowywanie formularzy we własnym zakresie polecane jest raczej osobom obeznanym z tematyką rachunkowo-podatkową oraz z konsekwencjami prawnymi wadliwie wystawionego dokumentu.

WZÓR RACHUNKU KORYGUJĄCEGO


Przez szereg lat przedsiębiorcy zwolnieni z VAT, którzy wystawiali rachunki poszukiwali w wzoru rachunku korygującego, który pozwoliłby na poprawnie błędów jakie znalazły się w jego treści. Jednak od 1 stycznia 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy transakcje dokumentują przy użyciu faktur. W przypadku pojawienia się jakichś nieścisłości w jego treści konieczne jest wystawnie noty lub faktury korygującej. Zależy to od rodzaju błędów jakie znalazły się na dokumencie.

Każdy przedsiębiorca musi wystawiać faktury
Aktualnie wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są dokumentować transakcje przy użyciu faktur. Ten obowiązek dotyka także firm zwolnionych z VAT, które do końca 2013 r. posługiwały się rachunkami. W przypadku sprzedaży zwolnionej z VAT wystawienie dokumentu konieczne jest tylko jeśli wyraźnie zażyczy sobie tego nabywca. Nie jest tu istotne czy jest nim inna firma czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Jeśli kupujący zechce dokumentu poświadczającego sprzedaż lub wykonie usługi przedsiębiorca zwolniony z VAT powinien wystawić fakturę, a nie rachunek jak miało to miejsce do końca 2013 r. Jest do tego zobligowany jeśli nabywca wyrazi taką prośbę do trzech miesięcy licząc od końca miesiąca dostawy. Jeśli jednak żądanie nastąpi po wypomnianym terminie faktury nie trzeba wystawiać. Choć tak naprawdę przedsiębiorca jeśli tylko chce może to zrobić.

FAKTURA KORYGUJĄCA - WZÓR W INFAKCIE POD RĘKĄ!


Na wystawionej fakturze pojawił się błąd? Nie musisz samodzielnie szukać wzoru faktury korygującej – wystarczy kilka kliknięć, aby wygenerować zgodny z przepisami dokument w pliku PDF. Jak tego dokonać? Wystarczy dołączyć do grona użytkowników inFakt.pl. 

Aby wystawić fakturę korygującą w aplikacji wystarczy przejść do zakładki „Przychody” i z menu po prawej stronie wybrać opcję „Faktura korygująca”. Następnie wykonaj następujące kroki:
  • Wpisz numer faktury korygowanej.
  • Uzupełnij daty (wystawienia faktury korygowanej, sprzedaży, wystawienia korekty i terminu zapłaty).
  • Uzupełnij pole przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję).
  • Kliknij w przycisk „Zapisz”.
Gotowe! Teraz możesz zapisać fakturę jako PDF (wydrukować) lub wysłać ją e-mailem do klienta. Jeśli otrzymasz potwierdzenie otrzymania faktury korygującej, otwórz ponownie edycję faktury korygującej i kliknij w przycisk „Dostałem podpisany dokument”. Dopiero wówczas zmiany związane z korektą zostaną uwzględnione do rozliczeń podatkowych.

Chcesz szybko i wygodnie wystawiać faktury korygujące? Już teraz załóż konto w inFakt.pl wypełniając poniższy formularz i dołącz do przeszło 340 tys. naszych użytkowników. Dzięki temu możesz przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Oto kompletny wachlarz usług fakturowania, których potrzebujesz! 

Faktura korygująca w kilka chwil? Jeśli szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur załóż darmowe konto w inFakcie. Sprawdź koniecznie!


Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!
Poleć artykuł:
2015-11-20

Podobne artykuły

Nota korygująca
Chcesz szybko wystawić notę korygującą? Skorzystaj z inFakt.pl - prostego programu online. Wystaw notę korygującą – prosto, szybko i za darmo.
Zwrot towaru
Zwrot towaru każdemu przedsiębiorcy kojarzy się z zagadnieniem faktur korygujących, niezależnie od tego czy jest on sprzedawcą, czy też nabywcą.

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak prawidłowo opisać fakturę

Faktura to podstawowy dokument funkcjonujący w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Umiejętność prawidłowego wystawienia i opisania faktury jest istotna dla każdego, kto chce sprzedawać swoje towary lub usługi. Pewne ważne informacje powinni przyswoić sobie już początkujący przedsiębiorcy.

Podatek VAT - kiedy można anulować fakturę

Aktualnie obowiązujące przepisy nie odnoszą się do kwestii anulowania faktury. Nie znaczy to wcale, że takie postępowanie jest zabronione. Przedsiębiorca może anulować wystawioną fakturę – dochodzi do tego jednak w specyficznych sytuacjach.

Błędna stawka VAT na fakturze, co wtedy?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się.