Deklaracja VAT-im A

Czym dokładnie jest deklaracja vat – im/a oraz jaki ma związek z deklaracją vat – im? 

Deklaracja VAT – IM/A jest informacją o dokonanym imporcie. Jaki ma związek z deklaracją VAT – IM? Bardzo ścisły. Otóż stanowi załącznik do tej deklaracji, a to oznacza, że informacje takie jak kto ją wypełnia, gdzie i w jakim terminie składa – są identyczne jak przy deklaracji VAT – IM. Podatnik, który składa w urzędzie celnym deklarację VAT – IM jest zobowiązany do złożenia, jako załącznika do tej deklaracji, również formularz deklaracji VAT – IM/A. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jak wypełnić deklarację vat – im/a? 

Formularz deklaracji VAT – IM/A składa się z dwóch części, które są oznaczone literami A oraz B. Zanim przejdziemy do opisywania poszczególnych części, trzeba zaznaczyć, iż przed wypełnieniem tych właśnie części deklaracji VAT – IM/A należy pamiętać, aby w lewym górnym rogu wpisać swój NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, a po prawej stronie pod tytułem deklaracji wpisać numer załącznika. Teraz możemy przejść do wypełniania części A deklaracji VAT – IM/A. Stanowi ona identyfikację podatnika, gdzie podatnik VAT określa się jako osoba prawna lub też osoba fizyczna i w zależności od tego jako która z tych osób się określił, dalej wpisuje albo swoje imię i nazwisko wraz z numerem PESEL, albo pełną nazwę wraz z numerem REGON. Na tym kończy się wypełnianie części A. 

Część B stanowi za to informację o dokonanym imporcie towarów. W punktach (jest ich 31) podatnik wymienia rodzaje towarów, jakie importuje. Do każdego towaru wymienionego w części B podatnik jest dodatkowo zobowiązany dodać informacje takie jak: numer zgłoszenia celnego, kod CN, ilość w jakiej importujemy dany towar, jego wartość celną, należne cło oraz pozostałe elementy, zwiększające podstawę opodatkowania importu, następnie do każdego rodzaju towaru musimy określić podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, stawkę podatku oraz należny podatek. W zależności od importowanej przez podatnika ilości towarów, może on dołączyć dowolną ilość załączników w formie deklaracji VAT – IM/A.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"