Wzór faktury

Wzór faktury jest określony w rozporządzeniu ministerstwa finansów jeśli chodzi o zestaw wymaganych elementów. Brak którejkolwiek składowej może sprawić, że urzędnicy zakwestionują elementy jakie zawiera faktura. Dlatego najwygodniej korzystać z dedykowanych narzędzi zawierających wzór faktury.

KTO WYSTAWIA FAKTURY?


Według ogólnej zasady faktura wystawiana jest przez podatników VAT w celu udokumentowania transakcji. Gdy nabywcą jest inna firma, wystawienie faktury jest obowiązkowe, zaś jeśli kupujący to osoba prywatna, fakturę wystawia się tylko na żądanie. Od początku 2014 r. firmy zwolnione z VAT również zobligowane są do wystawiania faktur. 

Zapewne każda osoba rejestrująca działalność gospodarczą szukała lub wyszukuje wzór faktury VAT w Internecie, czy w wersji papierowej. Warto więc wiedzieć jakie informacje powinien zawierać wzór prawidłowej faktury. 

Wzór faktury w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj!

WZÓR FAKTURY - JAKIE ELEMENTY KONIECZNE?


Zgodnie z przepisami wzór faktury powinien bezwzględnie zawierać m.in. takie elementy, jak:

 • numer faktury,
 • data wystawienia faktury i data sprzedaży,
 • data wykonania usługi/dostarczenia towaru,
 • dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy firm, adresy, NIP),
 • nazwa towaru lub usługi,
 • miara i liczba sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa bez podatku (cenę netto),
 • wartość dostarczonych towarów/ wykonanych usług bez podatku (wartość sprzedaży netto),
 • stawka podatku VAT,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwota podatku,
 • kwota do zapłaty (rubryka „Razem”).

Jeśli chcesz szybko uzyskać dostęp do poprawnego wzoru faktury, załóż darmowe konto na inFakt.pl. Gotowy dokument w pliku PDF wkrótce trafi na Twój pulpit. To nic nie kosztuje!


JAK NAJLEPIEJ WYSTAWIAĆ FAKTURY?


Rozporządzenie ministra finansów nie określa w jaki sposób powinna zostać wystawiona faktura, a zatem można to robić w dowolny sposób, o ile tworzone dokumenty spełniają wymienione powyżej wytyczne. 

Przedsiębiorcy najczęściej korzystają do tego celu z oprogramowania. Do wyboru są dwie opcje:

 • program do faktur online,
 • program do faktur instalowany na komputerze.

Pierwsze opcja jest zdecydowanie wygodniejsza, ponieważ program do faktur dostępny jest na dowolnym komputerze z dostępem do internetu – wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Aktualizacje, w tym dotyczące fakturowania w 2014 r., są zwykle wprowadzane na bieżąco i nie wymagają wnoszenia dodatkowych opłat. 

Programy online mogą także pozwalać na wysyłkę faktury do kontrahenta e-mailem bez opuszczania konta. Ponadto, firmy tworzące takie programy zwykle zapewniają wsparcie księgowych, którzy udzielają użytkownikom porad.

FAKTURA ONLINE


Coraz bardziej popularną formą fakturowania jest wystawianie faktur online. Faktura online jest niczym innym jak fakturą wystawioną za pomocą aplikacji internetowej. Jedynym koniecznym warunkiem jest połączenie z Internetem. 

Aby móc wystawić wzór faktury elektronicznej i przesyłać w tej formie do klientów, należy spełnić pewne warunki. Faktura zapisana i przesłana w PDF-ie nie powinna wzbudzić wątpliwości urzędników, o ile spełnione są inne warunki dotyczące e-faktur.


Kolorowy szablon faktury Przykład Faktury VAT wygenerowanej w inFakt.pl

WŁAŚCIWY WZÓR FAKTURY NA INFAKT.PL


Faktury i inne dokumenty księgowe można wystawić w sposób prosty wprowadzając tylko dane informacje w wyszczególnione rubryki. Wybrany dokument można wystawić zaledwie w kilka chwil, a następnie wydrukować go w wersji PDF i przesłać klientowi. Wszystkie dokumenty są zapisywane i przechowywane na serwerach inFakt.pl dzięki czemu wielokrotnie można powrócić i przejrzeć historię ich wystawienia. W programie wzór faktury zawsze jest zgodny z obowiązującymi przepisami. 

inFakt.pl sprawia, że znajomość elementów, jakie zawiera faktura nie jest potrzebna ponieważ poprawne dokumenty generują się automatycznie. Wystarczy wypełnić formularz. W ten sposób w parę chwil można utworzyć:
 • fakturę VAT,
 • fakturę z procedurą marży,
 • fakturę metoda kasowa,
 • fakturę proforma,
 • fakturę zaliczkową,
 • fakturę i notę korygującą.

W inFakt.pl wystarczy podać numer NIP firmy, a reszta danych uzupełni się automatycznie dzięki wyszukiwarce danych firmowych zintegrowanej z GUS. 

Podobnie, aplikacja automatycznie przelicza kwoty netto i brutto, a także pobiera kursy walut NBP i przelicza je na złotówki. Do dyspozycji użytkownika pozostaje kilkadziesiąt gotowych wzorów faktur oraz edytor HTML, w którym można stworzyć, a nawet wgrać do niego dowolne obrazki.

Załóż darmowe konto na inFakt.pl, a do 3 faktur w miesiącu możesz wystawiać zupełnie bez opłat. To świetna oferta, która pozwoli Ci przetestować Program do Fakturowania zupełnie bez zobowiązań. Dołącz do grona ponad 330 tys. przedsiębiorców i przekonaj się, że fakturowanie nie musi być uciążliwe.

Szukasz sposobu na szybko i sprawnie wystawiony wzór faktury? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie - to nic nie kosztuje!Data modyfikacji:2015-08-31

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: