Wzór faktury

Wzór faktury jest określony w rozporządzeniu ministerstwa finansów jeśli chodzi o zestaw wymaganych elementów. Brak którejkolwiek składowej może sprawić, że urzędnicy zakwestionują poprawność dokumentu. Dlatego najwygodniej korzystać z dedykowanych narzędzi zawierających wzory faktur.

Jakie elementy na fakturze?

Według ogólnej zasady faktury wystawiają podatnicy VAT w celu udokumentowania transakcji. Gdy nabywcą jest inna firma, wystawienie faktury jest obowiązkowe, zaś jeśli kupujący to osoba prywatna, fakturę wystawia się tylko na żądanie. Od początku 2014 r. firmy zwolnione z VAT również zobligowane są do wystawiania faktur.

Zapewne każda osoba rejestrująca działalność gospodarczą szukała lub szuka wzoru faktury VAT w Internecie, czy w wydawnictwach w wersji papierowej. Warto więc wiedzieć jakie informacje powinien zawierać wzór prawidłowej faktury.

Faktura powinna bezwzględnie zawierać m.in. takie elementy, jak:

 • numer faktury,
 • data wystawienia faktury i data sprzedaży,
 • data wykonania usługi/dostarczenia towaru,
 • dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy firm, adresy, NIP),
 • nazwa towaru lub usługi,
 • miara i liczba sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa bez podatku (cenę netto),
 • wartość dostarczonych towarów/ wykonanych usług bez podatku (wartość sprzedaży netto),
 • stawka podatku VAT,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwota podatku,
 • kwota do zapłaty (rubryka „Razem”).

Jeśli chcesz szybko uzyskać dostęp do poprawnego wzoru faktury, załóż darmowe konto na inFakt.pl. Gotowy dokument w pliku PDF wkrótce trafi na Twój pulpit. To nic nie kosztuje!


Jak najlepiej wystawiać faktury?

Rozporządzenie ministra finansów nie określa w jaki sposób najlepiej wystawiać faktury, a zatem można to robić w dowolny sposób, o ile tworzone dokumenty spełniają wymienione powyżej wytyczne. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają do tego celu z oprogramowania. Do wyboru są dwie opcje:

 • program do faktur online,
 • program do faktur instalowany na komputerze.

Pierwsze opcja jest zdecydowanie wygodniejsza, ponieważ program do faktur dostępny jest na dowolnym komputerze z dostępem do internetu – wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Aktualizacje, w tym dotyczące fakturowania w 2014 r., są zwykle wprowadzane na bieżąco i nie wymagają wnoszenia dodatkowych opłat. Programy online mogą także pozwalać na wysyłkę faktury do kontrahenta e-mailem bez opuszczania konta. Ponadto, firmy tworzące takie programy zwykle zapewniają wsparcie księgowych, którzy udzielają użytkownikom porad.

Kolorowy szablon faktury Przykład Faktury VAT wygenerowanej w inFakt.pl

Faktura on-line

Coraz bardziej popularną formą fakturowania jest wystawianie faktur on-line. Faktura on-line jest niczym innym jak fakturą wystawioną za pomocą aplikacji internetowej. Jedynym koniecznym warunkiem jest połączenie z Internetem. Aby móc wystawiać faktury elektroniczne i przesyłać je w tej formie do klientów, należy spełnić warunki opisane w tym artykule. Faktura zapisana i przesłana w PDF-ie nie powinna wzbudzić wątpliwości urzędników, o ile spełnione są inne warunki dotyczące e-faktur.

Wystawianie faktur w inFakt.pl to czysta przyjemność!

Faktury i inne dokumenty księgowe można wystawić w sposób prosty wprowadzając tylko dane informacje w wyszczególnione rubryki. Wybrany dokument można wystawić zaledwie w kilka chwil, a następnie wydrukować go w wersji PDF i przesłać klientowi. Wszystkie dokumenty są zapisywane i przechowywane na serwerach inFakt.pl dzięki czemu wielokrotnie możemy powrócić i przejrzeć historię wystawionych dokumentów.

InFakt.pl sprawia, że znajomość elementów wzoru faktury nie jest potrzebna, ponieważ poprawne dokumenty generują się automatycznie. Wystarczy wypełnić formularz. W ten sposób w parę chwil można utworzyć:

 • fakturę VAT,
 • fakturę z procedurą marży,
 • fakturę metoda kasowa,
 • fakturę proforma,
 • fakturę zaliczkową,
 • fakturę i notę korygującą.

inFakt.pl sprawia, że wystawianie faktur to czysta przyjemność. Wystarczy podać numer NIP firmy, a reszta danych uzupełni się automatycznie dzięki wyszukiwarce danych firmowych zintegrowanej z GUS. Podobnie, inFakt automatycznie przelicza kwoty netto i brutto, a także pobiera kursy walut NBP i przelicza je na złotówki. Do dyspozycji użytkownika pozostaje kilkadziesiąt gotowych wzorów faktur oraz edytor HTML, w którym można stworzyć, a nawet wgrać do niego dowolne obrazki.

Załóż darmowe konto na inFakt.pl, a do 3 faktur w miesiącu możesz wystawiać zupełnie bez opłat. To świetna oferta, która pozwoli Ci przetestować inFakt zupełnie bez zobowiązań. Dołącz do grona prawie 300 tys. przedsiębiorców i przekonaj się, że fakturowanie nie musi być uciążliwe.

Autor: Wiktor Sarota

Zobacz również

Wzór faktury VAT

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT zobligowani są do wystawiania faktur w związku z większością przeprowadzonych transakcji

Faktura zaliczkowa wzór darmowy

Choć standardowy termin, w którym należy wystawić fakturę VAT wynosi 7 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi, to w przypadku uregulowania zapłaty przed dokonaniem samej czynności, świadczący obowiązany jest dodatkowo wystawić tzw

Faktura Wzór doc

Prowadzenie działalności gospodarczej jako czynny podatnik VAT wiąże się z obowiązkiem wystawiania faktur VAT

Faktura wzór word

Do wystawiania faktur VAT zobowiązani są wszyscy podatnicy zarejestrowani jako płatnicy podatku od towarów i usług (PTU)

Faktura wzór xls

Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT, w związku z wykonywaną sprzedażą zobowiązani są wystawiać faktury VAT

pokaż więcej tematów

Faktura wzór darmowy

Dokonanie transakcji wiąże się dla przedsiębiorcy z koniecznością odpowiedniego jej udokumentowania

Faktura wzór do pobrania

Faktura jest dokumentem handlowym, którego przeznaczeniem jest przedstawienie szczegółów zawieranej transakcji

Angielska faktura wzór

Polski przedsiębiorca, który współpracuje z zagranicznym kontrahentem często staje przed decyzją, czy wystawiać faktury w obcym języku i w obcej walucie