Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i będący czynnymi podatnikami VAT zobligowani są do złożenia stosownej deklaracji, tak zwanego zgłoszenia rejestracyjnego. Służy temu formularz VAT R. O jakich kwestiach należy wiedzieć w tym kontekście?

KTO JEST CZYNNYM PODATNIKIEM VAT?


Rejestracja jako VAT-owiec wymaga złożenia formularza VAT R. Niektórzy przedsiębiorcy nie mają żadnego wyboru i zobligowani są do tego, by zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT już na samym starcie prowadzenia działalności. Dotyczy to m.in. firm, które:
 • dostarczają wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali (np. biżuteria),
 • sprzedają towary opodatkowane akcyzą (np. alkohol, papierosy),
 • dostarczają nowe środki transportu (np. samochody),
 • świadczą usługi prawnicze, doradztwa, a także jubilerskie.
Oczywiście lista działalności, które wymagają rejestracji VAT bez względu na inne przepisy jest jeszcze dłuższa. 

Nie wiesz z czym wiąże się złożenie VAT R? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości! 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

lub dowiedz się więcej o Programie do Księgowości

REJESTRACJA VAT CZASEM NIE JEST KONIECZNOŚCIĄ


Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą nie zdaje sobie sprawy z tego, że mimo, iż nie rozliczają podatku VAT, to w świetle przepisów są uważani za jego podatników. Mogą oni jednak skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT, dzięki czemu nie muszą rozliczać się z tego podatku nawet przez długie lata swojej działalności. 

Zwolnienie to dotyczy firm, których sprzedaż za poprzedni rok nie przekroczyła 150 tys. zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku limit ten ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Korzystanie ze zwolnienia podmiotowego jest wyborem przedsiębiorcy i jeśli tylko spełnia odpowiednie warunki. 

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z podatku VAT nie muszą (ale mogą) dokonywać zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym.

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA POWINIEN ZŁOŻYĆ ZGŁOSZENIE DO PODATKU VAT?


Każdy przedsiębiorca, który nie może lub nie chce korzystać z żadnego zwolnienia z podatku VAT powinien złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne składając VAT R w odpowiednim terminie. 

Przepisy szczegółowo określają terminy rejestracji VAT w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność, a stracili zwolnienie lub z niego zrezygnowali. Należy to zrobić przed:
 • dniem sprzedaży niepodlegającej zwolnieniu przedmiotowemu z VAT,
 • dniem przekroczenia limitu 150 tys. przychodu,
 • początkiem miesiąca, w którym przedsiębiorca rezygnuje ze zwolnienia.
Rejestracji jako podatnik VAT należy dokonać za pomocą formularza VAT R w urzędzie skarbowym ustalonym ze względu na miejsce wykonywania sprzedaży opodatkowanej VAT-em.

JAK WYGLĄDA ZGŁOSZENIE REJESTRACYJNE VAT R?


Oprócz danych osobowych, przedsiębiorca wpisuje do VAT R istotne informacje dotyczące sposobu rozliczenia podatku VAT. Najważniejsze kwestie dla właściciela firmy dotyczą tu m.in:
 • terminów, od których będzie rozliczał podatek VAT lub korzystał z określonych zwolnień w podatku,
 • wyboru lub zakończenia rozliczania podatku metodą kasową,
 • wyboru lub rezygnacji z kwartalnego rozliczania się z podatku,
 • korzystania ze szczególnych procedur podatkowych (np. opodatkowaniu ryczałtem usług taksówkowych).
W zgłoszeniu należy też podać rodzaj deklaracji, którą przedsiębiorca będzie składał w związku z dokonanym wyborem sposobu rozliczania podatku VAT (miesięcznym lub kwartalnym).

ROZLICZAJ PODATEK VAT Z INFAKT.PL


Zgłoszenie VAT R jest bardzo ważnym dokumentem dla wszystkich przedsiębiorców, którzy z wyboru lub z konieczności rozliczają się z podatku VAT. Przy rozpoczynaniu działalności należy pamiętać o jego terminowym złożeniu do urzędu skarbowego niezależnie od formularza CEIDG-1, na podstawie którego następuje rejestracja działalności gospodarczej. 

Samo rozliczanie podatku nie należy do najłatwiejszych, jednak skorzystanie z dobrego programu księgowego pozwala na sporą oszczędność czasu.  inFakt.pl ułatwia rozliczanie podatku VAT. W tym celu należy wystawiać faktury VAT w Programie do Księgowości i regularnie dodawać koszty. Dzięki temu kwota podatku do zapłaty wyliczy się automatycznie. 

Wygenerowany zostanie także gotowy do wydruku PDF z deklaracją VAT-7 lub VAT-7K. Wystarczy kliknąć w zakładkę „Księgowość” i wybrać dowolny okres w zakładce „Podatek VAT”, aby uzyskać gotowy do wydruku dokument, który można przesłać do urzędu skarbowego.

Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych ze złożeniem VAT R? Skorzystaj z pomocy księgowych inFaktu. Dajemy Ci możliwość przetestowania aplikacji przez 30 dni zupełnie za darmo. Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby wypróbować Program do Księgowości. Szybko przekonasz się, jak wygodna i intuicyjna to usługa online. 

VAT R złożony? Wybierz program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy. Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie!