PIT-5

Deklaracja PIT-5 służyła w przeszłości do wykazywania szczegółów wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy przedsiębiorcy. Mimo że od kilku lat nie trzeba jej już wypełniać i składać, zaliczki nadal wylicza się i wpłaca według zasad dawnego PIT-5. Konieczność składania deklaracji zniesiono w celu ograniczenia biurokracji i uproszczenia formalności.


Po co przedsiębiorcy sporządzają jeszcze PIT-5?

Choć PIT-5 nie trzeba już sporządzać to wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu to czyni. Dlaczego tak się dzieje? Otóż taka deklaracja umożliwia wykazanie sposobu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy w danym okresie, w tym m.in.:
  • ustalenia kwoty dochodu (lub straty),
  • wykazania odliczeń od dochodu,
  • wykazania odliczeń od podatku.
Co więcej wypełniony druku PIT-5 był i jest obecnie dowodem potwierdzającym sposób wyliczenia należnej kwoty w razie kontroli. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów! 

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

Jak wylicza się podatek dochodowy?

Ogólnie, podatek dochodowy przy korzystaniu z zasad ogólnych jest wyliczany jako procent od podstawy opodatkowania. Podstawa opodatkowania zaś to kwota przychodów w danym okresie pomniejszona o koszty. 

Oprócz tego, do wyliczenia podatku dochodowego pod uwagę bierze się także kwotę zmniejszającą podatek i składki ZUS – społeczne mogą stanowić koszty lub zmniejszać podstawę opodatkowania (z wyjątkiem opłaty na Fundusz pracy, która może być wyłącznie kosztem). Z kolei większą część składki zdrowotnej odejmuje się wprost od podatku (7,75% podstawy wymiaru).

Większość przedsiębiorców może wybrać miesięczny lub kwartalny system wyliczania i opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Pierwszy sposób oznacza, że zaliczkę na podatek dochodowy należy wyliczyć i wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu. Kwartalny sposób zaś działa analogicznie, przy czym zaliczkę wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po danym kwartale.

Jak i kiedy wybrać termin opłacania zaliczek?

Najprostszy sposób wyboru miesięcznego lub kwartalnego sposobu wyliczania i opłacania zaliczek na podatek dochodowy polega na odpowiednim wypełnieniu formularza CEIDG-1 w pkt. 19. Następnie, wniosek ten należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Osoby posiadające tzw. profil zaufany mogą także złożyć wniosek przez Internet. Przejścia na kwartalny lub miesięczny podatek dochodowy można dokonać tylko raz w roku, do 20 lutego.

Podatek dochodowy kwartalnie mogą wpłacać tylko przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika lub rozpoczynający działalność gospodarczą (o ile nie prowadzili działalności w ciągu 2 lat poprzedzających założenie firmy). Małym podatnikiem określa się firmy generujące sprzedaż o wartości do 1,2 mln euro rocznie. Kwota limitu jest niższa m.in. dla przedsiębiorstw maklerskich i zarządzających funduszami inwestycyjnymi. 

Wygeneruj PIT-5 w inFakt.pl

Jeśli chcesz mieć w dokumentacji firmowej PIT-5 (L), nie musisz tworzyć tego dokumentu samodzielnie, ani znać zasad wyliczania podatku dochodowego. Możesz do tego wykorzystać prosty Program do Fakturowania, który utworzy dla Ciebie PIT-5 automatycznie. Jak to działa?

Wystarczy zapisać w aplikacji kwoty przychodów, a także dodać koszty uzyskania przychodów. W oparciu o te dane program sam utworzy dokument wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy, czyli dawny PIT-5 lub PIT-5L. Następnie wystarczy, że zapiszesz dokument w formacie PDF, a następnie wydrukujesz i zachowasz w swojej dokumentacji. W razie potrzeby bez problemu przedstawisz PIT-5 urzędnikom.

Możliwości Programu do Księgowości można sprawdzić zakładając darmowe konto na inFakt.pl. Po wypełnieniu danych księgowych otrzymasz bezpłatny 30-dniowy okres testowy. Od tego momentu możesz wystawiać faktury i dodawać koszty, które zostaną automatycznie uzupełnione w zakładce „Księgowość”. 

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować Program do Księgowości. Szybko się przekonasz jak wygodna i intuicyjna to usługa online. 

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!
Poleć artykuł:
2015-11-02

Podobne artykuły

Deklaracja PIT-5
Deklaracja PIT5. Druk deklaracji PIT5. Wypełnianie PIT5. Przepisy odnośnie PIT5. Formularz deklaracji PIT5. Wystaw za darmo.
Kwota wolna od podatku
Kwota wolna od podatku obowiązuje w Polsce od 2000 roku – od 2008 roku wynosi 3091 zł. Jest to suma, którą można zarobić w danym roku podatkowym bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Z kwoty wolnej wynika kwota zmniejszająca podatek, którą przedsiębiorcy odejmują wprost od podatku.
Podatek liniowy korzyści
Wybór podatku liniowego niesie ze sobą wiele korzyści - pozwala opodatkować całość dochodów osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej stawką 19%. Wysokość stawki podatku jest podstawową różnicą pomiędzy podatkiem liniowym, a zasadami ogólnymi. W przypadku skali podatkowej, stawka podatku zależy od wysokości uzyskanych dochodów.
Załaduj więcej artykułów
Pit 5 2015
Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze mają obowiązek samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Trzeba więc obliczyć jego wysokość i w konkretnym terminie wpłacić do urzędu skarbowego. Nieoceniony może się tu okazać PIT 5.

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Na co zwrócić uwagę składając PIT?

Osoby, które w ubiegłym roku osiągnęły jakikolwiek przychód mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Na co zwrócić uwagę składając PIT?

Jak składki ZUS zmniejszają podatek dochodowy?

Dla sporej części polskich przedsiębiorców składki ZUS to jedyne zobowiązanie na rzecz państwa, które nie ma związku z przychodami firmy. Warto wobec tego wiedzieć, że kwota dla ZUS-u ma wyraźny wpływ na podatek dochodowy – obniża go.

Rozliczając PIT pamiętaj o odliczeniu ubezpieczenia zdrowotnego

Co roku do 30 kwietnia trzeba rozliczyć podatek dochodowy z tytułu osiągniętych w minionym roku przychodów i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie roczne. W PIT można uwzględnić składki ZUS. Pod tym względem szczególnie istotna jest składka zdrowotna, która pozwala wyraźnie zmniejszyć podatek.