Deklaracja VAT-UE

Deklaracje podsumowujące VAT-UE powinni składać przedsiębiorcy dokonujący transakcji unijnych. Należy wiedzieć, że deklaracja VAT-UE nie służy obliczeniu podatku, ale czynnościom statystycznym. Jest jednak obowiązkowa, a jej niezłożenie w odpowiednim terminie grozi sankcjami.


DEKLARACJA VAT-UE - KTO SKŁADA?

Deklaracja VAT-UE to inaczej „Informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach”. Taką informację zobligowani są złożyć podatnicy VAT, którzy dokonują:
  • Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów (WDT),
  • Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów (WNT),
  • nabycia usług opodatkowanych w kraju, w którym siedzibę ma nabywca,
  • dostawy w ramach procedury uproszczonej w transakcji trójstronnej na rzecz drugiego lub ostatniego w kolejności podatnika takiej transakcji.
W konsekwencji informację składają ci podatnicy, którzy posiadają numer NIP-UE. Zgłoszenia dokonuje się na druku VAT-R w części dotyczącej rejestracji dla celów dokonywania transakcji wspólnotowych. 

Deklaracja VAT-UE w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!


Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

TERMINY SPORZĄDZENIA VAT-UE?

Deklarację sporządza się za okresy miesięczne lub w określonych przypadkach kwartalne. Zgodnie z przepisami deklaracja VAT-UE powinna być składana:
  • za okresy miesięczne lub kwartalne, w których doszło do wewnątrzwspólnotowych transakcji,
  • do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (rozliczenie miesięczne) lub do 15 dnia pierwszego miesiąca następującego po kwartale (rozliczenie kwartalne).
Przy rozliczeniu elektronicznym przedsiębiorca może taką informację złożyć do 25 dnia miesiąca. Tym samym deklarację VAT-UE składa się za miesiąc lub kwartał tylko wówczas, gdy przedsiębiorca dokonuje transakcji nabycia lub sprzedaży towarów oraz sprzedaży usług z kontrahentami z innych krajów Unii Europejskiej. 

Jeżeli transakcje zachodzą regularnie, to przedsiębiorca ma obowiązek złożenia tej informacji:
  • co kwartał, w przypadku dostawy towarów, pod warunkiem, że całkowita wartość WDT nie przekracza 250 tys. zł, a WNT 50 tys. zł w danym kwartale i w żadnym z 4 poprzednich kwartałów,
  • co miesiąc, w przypadku przedsiębiorców przekraczających te sumy oraz przy sprzedaży usług do innych krajów Unii.

JAK WYGLĄDA DRUK DEKLARACJI VAT-UE?

Rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonać należy na kilku drukach – VAT-UE, jako podstawowa informacja o tych czynnościach oraz VAT-UE/A i VAT-UE/B i VAT-UE/C. Trzy ostatnie deklaracje stosuje się wyłącznie, gdy ilość pozycji w deklaracji VAT-UE jest zbyt mała, by ująć wszystkie transakcje. W części A i B informacji VAT-UE podać należy dane adresowe i dane urzędu skarbowego, właściwego dla złożenia dokumentu. 

Najistotniejsze pola to część C (dotycząca WDT), część D (obejmująca WNT), część E (wskazująca usługi) oraz część F (informująca o złożonych załącznikach. W części C i D nie można zapomnieć o zaznaczeniu w rubryce „D” informacji o tym, czy WNT lub WDT jest elementem procedury uproszczonej w ramach transakcji trójstronnej.

W przypadku błędów na informacji podsumowującej, korekty dokonuje się na druku VAT-UEK, w części C wpisując zarówno dane wcześniej zadeklarowane jak również dane prawidłowe. Obie deklaracje muszą być podpisane przez przedsiębiorcę. Podpis nie jest wymagany przy składaniu załączników – wówczas składa się go jedynie na deklaracji, a załącznik pozostaje niepodpisany.

WYSTAW DEKLARACJĘ VAT-UE W INFAKCIE

Decydując się na wybór inFaktu masz podgląd rozliczeń przed wygenerowaniem deklaracji VAT-UE. Są one uzupełniane na bieżąco, w miarę księgowania kolejnych faktur. Dane w tym zakresie dostępne są w zakładce „Księgowość” pod nazwą „VAT-UE”. Aplikacja automatycznie sumuje dane z podziałem na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz świadczenie usług.

Możliwy jest także wydruk informacji podsumowującej zarówno za kwartał jak i za miesiąc. Zależy to od tego jakie transakcje prowadzi użytkownik oraz jaka jest ich wartość w danym okresie. Opcję sumowania miesięcznego lub kwartalnego należy wybrać w menu opcji programu. 

Dane z zakładki „VAT-UE” wprowadzane są bezpośrednio na informację podsumowującą, zgodną ze wzorem. Po wybraniu opcji „Wydrukuj” możliwe jest otrzymanie informacji w formacie PDF i zapisanie jej na dysku lub bezpośrednio wydrukowanie jej na podstawie danych z programu.

Chcesz skorzystać ze wspominanych możliwości? Wystarczy, że zdecydujesz się na Program do Księgowości. Po założeniu konta i wypełnieniu danych księgowych dostaniesz 30-dniowy okres próbny za darmo. W tym czasie będziesz mógł przetestować Program do Księgowości i przekonać się czy to usługa, która odpowiada Twojej firmie. Jesteśmy przekonani, że tak. 

Deklaracja VAT-UE w programie do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Sprawdź za darmo i dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.


Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

Poleć artykuł:
2015-10-22

Podobne artykuły

Import usług
Określeniem importu usług nazywany jest przewóz towarów spoza terytorium Unii Europejskiej na teren kraju
Deklaracja VAT-im A
Czym dokładnie jest deklaracja vat – im/a oraz jaki ma związek z deklaracją vat – im? Deklaracja VAT – IM/A jest informacją o dokonanym imporcie
Ile deklaracji winien złożyć podatnik objęty zasadami uproszczonej procedury w imporcie?
Deklaracje jakie winien złożyć podatnik objęty zasadami uproszczonej procedury w imporcie
Załaduj więcej artykułów
Zakupy w unii europejskiej w vat
 Rozważając tematykę zakupów w ramach Unii Europejskiej postaramy się wskazać kilka przydatnych informacji dla przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT dokonujących tzw
Deklaracja VAT-IM
Import – jak się rozliczać z podatku? Co to jest deklaracja vat – im? Jeżeli nasze przedsiębiorstwo czy też działalność gospodarcza wiążą się z importem towarów i dóbr, warto dowiedzieć się w jaki sposób w takich przypadkach rozliczać się z podatku VAT
Deklaracja VAT-UEK
Deklaracja VAT-UE-k. Jak wypełnić Deklarację VAT-UE-k? Sprawdź koniecznie! Generuj deklaracja VAT-UE w inFakt.pl
Deklaracja VAT-5 ue
Czym jest deklaracja vat-5 ue i czym różni się od deklaracji vat-5? Deklaracja VAT-5 UE jest deklaracją bardzo podobną do deklaracji VAT-5

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Siedem kwestii, o których warto pamiętać prowadząc zagraniczną sprzedaż wysyłkową

Coraz częściej polskie sklepy internetowe kierują swoją ofertę do klientów z innych krajów. Mimo kuszącej opcji sprzedaży zagranicznej, trzeba wiedzieć, że jest ona znacznie bardziej skomplikowana pod względem przepisów, niż sprzedaż krajowa. Oto siedem ważnych kwestii, które trzeba znać sprzedając wysyłkowo poza Polskę.

Jak rozliczyć wydatki na zagraniczne usług elektroniczne?

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług elektronicznych dostarczanych przez zagraniczne firmy. Wątpliwości przedsiębiorców budzi zarówno rozliczenie podatku VAT, jak i możliwość ujęcia w kosztach takich wydatków. Co o takich usługach mówią przepisy podatkowe? Co należy wziąć pod uwagę przy rozliczaniu zagranicznych faktur na usługi?

Jak rozliczyć usługi dla klientów zagranicznych

Przedsiębiorcom może być trudno podbić zagraniczne rynki eksportując swoje towary np. z uwagi na spore koszty i procedury. Zupełnie inaczej jest w przypadku usług, które „eksportować” można niezwykle tanio i prosto – przede wszystkim z uwagi na nowe technologie. Oto siedem podstawowych zasad, o których warto pamiętać świadcząc usługi na rzecz zagranicznych klientów.