Faktura korygująca wzór

Faktura korygująca pozwala wystawcy faktury pierwotnej na dokonywanie dowolnych zmian w treści dokumentu. W odróżnieniu od noty korygującej wystawianej przez nabywcę, faktura korygująca pozwala zmieniać wartości liczbowe na fakturze, w tym kwoty i stawki podatków. Jak szybko uzyskać wzór faktury korygującej?

FAKTURA KORYGUJĄCA – CEL WYSTAWIENIA I JEJ BUDOWA


Celem faktury korygującej jest sprawienie, aby dokonywane zapisy księgowe w jak najdokładniejszy sposób oddawały zaistniałe operacje gospodarcze. Dzięki dokumentom takim jak faktura korygująca i nota korygująca, przepisy zapewniają przedsiębiorcom możliwość szybkiej oraz prostej zmiany dokumentów.

Podmiotem uprawnionym do wystawienia faktury korygującej jest wyłącznie sprzedawca towaru lub usługi, czyli wystawca faktury pierwotnej. Przepisy dają sprzedawcy możliwość poprawienia wszystkich danych, nawet tych, które wpływają na możliwość odliczenia podatku VAT z danej faktury, np. błędna cena, stawka lub kwota podatku VAT. 

Ale nie tylko. Faktura korygująca powinna zostać wystawiona również w sytuacji, gdy przedsiębiorca udziela rabatu już po wystawieniu faktury, czy tez choćby kiedy kupujący zwraca towar.

Nabywca towaru lub usługi może w pewnych przypadkach skorygować dane transakcji poprzez notę korygującą. Dotyczy to jednak tylko mniej istotnych danych nieodnoszących się do wartości liczbowych (np. dane obu stron transakcji).

Faktura korygująca wzór w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

JAKIE ELEMENTY ZAWIERA WZÓR FAKTURY KORYGUJĄCEJ?


Zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami faktura korygująca powinna każdorazowo zawierać:

 • wyrazy „Korekta” lub „Faktura korygująca”

 • numer kolejny oraz datę wystawienia faktury korygującej

 • dane z faktury pierwotnej pozwalające na zidentyfikowanie korygowanej transakcji

 • treść prawidłową (w odróżnieniu od noty korygującej, nie ma wymogu wskazywania treści korygowanej)

Powyższe elementy są charakterystyczne dla każdej faktury korygującej. Nie ma konieczności podpisywania dokumentu przez żadną ze stron.


FAKTURA KORYGUJĄCA WZÓR W INFAKCIE POD RĘKĄ!


Program do Fakturowania inFakt pozwala użytkownikowi nie tylko na wystawianie faktur, ale również szeregu innych dokumentów, w tym faktury korygującej. Intuicyjny i prosty kreator, pozwala na błyskawiczne utworzenie korekty zgodnej ze wzorem ministerstwa. W tym celu należy:

 • zalogować się do aplikacji,

 • przejść do zakładki „Przychody” a następnie z menu po prawej stronie ekranu wybrać przycisk „Faktura korygująca”,

 • w otwartym kreatorze, uzupełnić kolejno daty faktury korygowanej, sprzedaży, wystawienia faktury korygującej oraz wpisać termin płatności,

 • opcjonalnie uzupełnić pola „przed korektą” i po „korekcie” (pola te zostały zachowane, ale do ważności korekty nie jest wymagane ich wypełnienie).

Tak utworzoną fakturę korygującą należy dostarczyć do kontrahenta. W momencie otrzymania potwierdzenia odbioru korekty, należy ponownie zalogować się do systemu inFakt, odnaleźć wystawioną fakturę korygującą oraz w menu edycji zaznaczyć „Dostałem dokument”. Od tego momentu, aplikacja podczas obliczania wysokości podatków będzie uwzględniać zapisy wynikające z korekty.

Wystawianie korekt w Programie do Fakturowania jest bardzo proste, ale najlepiej przekonać się o tym na własną rękę. Właśnie do tego służy darmowe konto na inFakt.pl, które pozwala wystawiać do 3 dokumentów w miesiącu. 

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur korygujących? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie!

 

Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: