Faktura korygująca druk

Zmiana treści faktury jest konieczna w wielu przypadkach – zarówno błędów, jak i zmiany ustaleń dotyczących transakcji (np. ceny). W przypadku konieczności wprowadzenia poprawek do faktury, przydatna jest faktura korygująca – druk lub wersja elektroniczna.

CZYM JEST FAKTURA KORYGUJĄCA?


Przepisy wymagają, by dane umieszczone na każdej fakturze były zgodne z prawdą. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku pomyłki lub zmiany ustaleń, klient otrzyma dokument zawierający dane, które trzeba zmienić. Przykładowo, może chodzić o stawki i kwoty podatku, pomyłki w cenie towaru lub błędne dane nabywcy.

Ponieważ faktury nie mogą zawierać dopisków ani poprawek, przedsiębiorca powinien wystawić fakturę korygującą w dwóch egzemplarzach – jeden trafia do nabywcy, a drugi zachowuje sprzedawca. Taki dokument trzeba również sporządzić, gdy np. klient zwraca zakupiony towar, czy też zostanie udzielony rabat już po wystawieniu faktury.

Funkcją faktury korygującej jest doprowadzenie pierwotnej faktury do stanu, odpowiadającemu rzeczywistości. Jednym dokumentem tego typu można poprawić zarówno pojedynczą fakturę, jak i kilka dokumentów. Korektę wystawia sprzedawca, czyli podmiot, który wystawił fakturę pierwotną.

Nabywca może poprawić błędne dane, jednak służy do tego nota korygująca. Za pomocą noty nie można jednak zmieniać danych liczbowych, takich jak kwota należności czy wysokość podatku.

Faktura korygująca druk w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

JAKIE ELEMENTY POWINNA ZAWIERAĆ FAKTURA KORYGUJĄCA?


Przepisy określają jakie pozycje powinny znaleźć się na każdej fakturze korygującej, by była ona zgodna z prawem. Do obowiązkowych elementów należą m.in.:

 • nazwa „Faktura korygująca” lub „Korekta”,

 • kolejny numer oraz data wystawienia faktury korygującej,

 • dane, jakie znalazły się w pierwotnej fakturze (której dotyczy korekta), pozwalające na jej identyfikację – numer, data wystawienia, nazwa nabywcy,

 • zmieniona treść.

Dodatkowo w przypadku faktur rabatowych, na fakturze korygującej powinna znaleźć się kwota rabatu oraz okres, w którym stosuje się rabat. Warto również pamiętać, że od 2013 r. faktura korygująca nie musi zawierać kwot, jakie pojawiły się na fakturze pierwotnej. Wystawiając korektę wystarczy podać właściwe, poprawione kwoty lub różnicę.


FAKTURA KORYGUJĄCA DRUK W INFAKCIE


Dużym ułatwieniem w wystawianiu korekt do faktur są programy do fakturowania. Przykładowo, w aplikacji inFakt wystawianie faktur korygujących jest możliwe z poziomu panelu użytkownika w zakładce „Przychody”.

Wygenerowanie właściwego dokumentu wymaga podania zaledwie kilku danych:

 • numeru faktury pierwotnej, której dotyczy korekta,

 • daty wystawienia faktury pierwotnej, sprzedaży, wystawienia korekty oraz terminu zapłaty,

 • poprawnych danych po korekcie.

Dane obu stron transakcji uzupełnia się bardzo szybko – wystarczy znać NIP, a pozostałe dane pobiorą się automatycznie z GUS.

Gotowy dokument można zapisać jako plik PDF i wysłać pocztą elektroniczną do klienta. Program umożliwia również druk faktury korygującej w przypadku, gdy przedsiębiorca zamierza wysłać korektę pocztą.

Te funkcje najlepiej przetestować samodzielnie. W tym celu wystarczy założyć darmowe konto na inFakt.pl – do 3 faktur w miesiącu można wystawiać bez opłat. Wypróbuj już dziś!

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur korygujących? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj koniecznie!

Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: