Ile wynoszą stawki ryczałtu? Kiedy można stracić prawo do ryczałtu?

Ryczałt jest jedną z form opodatkowania, na które może się zdecydować polski przedsiębiorca. Pod kątem rozliczeń i formalności podatkowych nie jest skomplikowany. Jakie są wady i zalety tej formy opodatkowania?

Ryczałt niska stawka podatku i uproszczone formalności

Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wśród tych form opodatkowania mogą wybierać przedsiębiorcy. W ryczałcie podatek oblicza się jako procent od przychodu. Co ważne, przychodu nie można pomniejszyć o żadne koszty. Nie ma możliwości korzystania z części ulg podatkowych, kwoty wolnej od podatku, a także wspólnego rozliczania z małżonkiem.Brak powyższych opcji – dostępnych przy wyborze zasad ogólnych – rekompensowany jest w dużej mierze niską stawką podatku, która zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Stawki ryczałtu kształtują się w wysokości: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17%.Inną zaletą ryczałtu są uproszczone formalności. Jako że przedsiębiorca nie ma możliwości rozliczania kosztów, to jednocześnie nie prowadzi KPiR. Konieczne jest wyłącznie sporządzenie ewidencji przychodów, w której ujmuje się wszystkie przychody z działalności. Wymagane jest również prowadzenie wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Rok podatkowy zamyka złożenie PIT-28, o co trzeba zadbać do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Ryczałt dostępny jedynie dla wybranych firm

Trzeba jednak wiedzieć, że ryczałt nie jest formą opodatkowania dostępną dla wszystkich. Istnieje pewna grupa przedsiębiorców, którzy nie posiadają możliwości wyboru ryczałtu. Chodzi tu przykładowo o firmy wytwarzające produkty opodatkowane podatkiem akcyzowym, handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, a także lombardy, kantory i apteki.Z tej formy opodatkowania nie skorzystają też przedsiębiorcy świadczący usługi dla byłego pracodawcy. Opcji rozliczania ryczałtem nie mają również firmy, których przychody w ubiegłym roku przekroczyły 2 mln euro.

Wyliczenie podatku do zapłaty. Jak to zrobić?

Przedsiębiorca prowadzący firmę na ryczałcie musi wyliczać kwotę podatku do zapłaty. Aby to zrobić, należy podsumować wszystkie przychody w konkretnym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale). Ustalony przychód pomniejsza się o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i 50% zapłaconej składki zdrowotnej, a następnie wylicza się podatek zgodnie z obowiązującą stawką.Właściwie wyliczony podatek wpłaca się do urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca za rozliczany okres. Jeżeli firma osiągnęła w ubiegłym roku przychód niższy niż 200 tys. euro, może opłacać ryczałt w systemie kwartalnym.

Utrata prawa do ryczałtu

Są pewne sytuacje, w których przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem może stracić do niego prawo. Stanie się tak, jeżeli dokona transakcji, która zabrania korzystania z tej formy opodatkowania albo też jego firma wygeneruje w danym roku przychód przekraczający 2 mln euro.Jeżeli któryś z powyższych przypadków będzie miał miejsce, to przedsiębiorca zostanie zmuszony do przejścia na zasady ogólne lub podatek liniowy. W odniesieniu do zabronionej przy ryczałcie transakcji stanie się to natychmiast. Z kolei przy przekroczeniu limitu 2 mln euro, będzie to konieczne od nowego roku podatkowego.

inFakt ułatwia rozliczanie ryczałtu

Aplikacja inFaktu wspiera przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem. System pozwala na wystawianie wielu rodzajów faktur oraz ustawienie domyślnej stawki ryczałtu dla danego produktu.Chcesz w ławy sposób rozliczać ryczałt? Wypróbuj inFakt przez 30 dni za darmo. Załóż testowe konto i przekonaj się, że prowadzenie firmy może być prostsze.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"