Koszty i odliczenia ZUS Przedsiębiorców

Niektóre ze składek ZUS, jako przedsiębiorcy mający własną działalność gospodarczą, możemy zaliczyć do tzw. kosztów uzyskania przychodu. Niektóre natomiast możemy sobie jedynie odliczyć od podatku.

Które składki przypisujemy do której grupy? Składkami ZUS, jakie przedsiębiorcy mają możliwość zaliczyć do grupy kosztów uzyskania przychodu to składki ZUS na ubezpieczenia społeczne, zaliczają się do nich  składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także chorobowe. Warto tutaj jednak podkreślić, iż przedsiębiorca nie ma obowiązku ustanawiać powyższe składki kosztami uzyskania przychodu – ma jedynie taką możliwość. Co jeżeli tego nie zrobi? Wówczas może je odjąć od dochodu. Składkami ZUS, które obowiązkowo płacimy, a które nie zostały wyżej wymienione są składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wobec tego wygląda sprawa ze składkami ZUS na ubezpieczenie zdrowotne? Czy możemy je również zaliczyć do grupy kosztów uzyskania przychodu? Otóż nie, gdyż w praktyce składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne nie stanowią w żadnym wymiarze kosztów uzyskania przychodu. Czy wobec tego można składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczyć os podatku? Tak, przedsiębiorcy mogą to zrobić, przy zachowaniu pewnych zasad, mianowicie: odliczenie nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki. I na koniec pytanie: co w takim razie ze składkami na Fundusz Pracy? Tutaj sprawa wydaje się nieskomplikowana, bowiem składki na Fundusz Pracy stanowią koszt uzyskania przez przedsiębiorców przychodu i z tego tytułu nie mogą zostać odliczone od podatku. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
 

Metoda Kasowa I Metoda Memoriałowa – Jaki Mają Wpływ Na Nasze Rozliczenia Podatkowe?

Okazuje się, iż koszty uzyskania przychodu (oraz składki ZUS na nie) można znacznie korzystniej naliczyć, a to wszystko dzięki ustawie z 1 stycznia 2009r. – wg niej podatnicy, którzy prowadzą księgi przychodów i rozchodów metodą kasową oraz metodą memoriałową, a także podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą uzyskać z tego dodatkową korzyść. O co dokładnie chodzi? Na początek słowo wyjaśnienia – metoda kasowa polega na zaliczeniu wydatków do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia (data uzyskania przychodu nie jest tutaj istotna). Mówiąc o metodzie kasowej wszelkie wydatki ujmujemy w księdze w dniu, w którym zostaje wystawiony przedsiębiorcy rachunek bądź też faktura oraz w dniu faktycznej zapłaty za wydatki. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku metody memoriałowej. Na czym polega różnica? Według założeń metody memoriałowej za dzień, w którym ponosimy koszt uzyskania przychodów uważa się dzień, na który zaksięgowano koszt  w księgach rachunkowych.  

Koszty przedsiębiorcy z osobą współpracującą

Załóżmy zatem, iż przedsiębiorca prowadzący swoją własną firmę ma współpracownika, czyli wspomnianą osobę współpracującą. Jakie koszty związane z osobą współpracującą ponosi podatnik – przedsiębiorca? Obowiązkowe jest rzecz jasna odprowadzanie składek ZUS na ubezpieczenia społeczne (czyli emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe). A co za tym idzie, przedsiębiorcy przysługuje odliczenie składek ZUS. I tak składki ZUS na ubezpieczenia społeczne podatnik odlicza od dochodu, zaś składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne – od podatku. Co ze składkami na Fundusz Pracy? Są one rzecz jasna zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Czy to prawo przysługuje także osobie współpracującej? Nie – prawo do odliczania składek nie przysługuje osobie współpracującej z przedsiębiorcą, gdyż nie ponosi ona żadnych wydatków z tytułu współpracy. 

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – do jakich odliczeń ma prawo wspólnik? 

Jeżeli przedsiębiorca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie spółki z.o.o.), ma on wówczas prawo do odliczeń w rozliczeniu podatkowym. W Polsce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka prawa handlowego, a oznacza to, że jej funkcjonowanie jest uregulowane przez Kodeks Spółek Handlowych. Może być stworzona przez jednego lub więcej wspólników, którzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli. Kto wobec tego  ponosi odpowiedzialność? Sama spółka, która jest stworzona na podstawie wkładu majątkowego wspólnika, czy też wspólników. Podobnie jak we wcześniejszym przykładzie, przedsiębiorca ma prawo odliczyć sobie składki na ubezpieczenia społeczne od dochodu, oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne – tutaj już od przychodu. Składki na Fundusz Pracy, jakie w danym roku podatkowym opłaca przedsiębiorca będący wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będą rzecz jasna stanowić dla niego koszty uzyskania przychodu tytułem udziału w zyskach osób prawnych. Warto w tym punkcie zaznaczyć, iż takim kosztem mogą być składki ZUS na ubezpieczenia społeczne – jeżeli oczywiście wcześniej podatnik nie odliczył ich od podstawy opodatkowania. Podsumowując – wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może odliczać składki ZUS od podatku, bądź też zaliczać je w koszty uzyskania przychodu. 

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"