W tym opracowaniu zebrałam informacje o tym, co należy wiedzieć o zakładaniu działalności. W kolejne poniedziałki publikowałam informacje szczególnie istotne dla początkującego przedsiębiorcy. Ten wpis zbiera wszystkie te informacje razem.

Zakładanie działalności w 15 pytaniach

1. W jaki sposób założyć firmę?

Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć osobiście w urzędzie, odpowiedni druk można wysłać pocztą lub złożyć online. Niezależnie od formy na jaką zdecyduje się przyszły przedsiębiorca, należy przesłać formularz CEIDG-1.

2. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby założyć firmę?

Obowiązkowym dokumentem do założenia jednoosobowej działalności jest druk CEIDG-1. Wniosek ten stanowi jednoczesne zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. W ZUS lub KRUS przedsiębiorca zgłaszany jest jako płatnik składek, natomiast musi jeszcze dokonać zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej (na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA).

3. Co to jest PKD?

Kod PKD to pięcioznakowy symbol, który określa rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. W momencie zakładania działalności, każdy przedsiębiorca musi wybrać przynajmniej jeden kod PKD. Dzięki PKD urzędy wiedzą, jakie czynności przedsiębiorca wykonuje w swojej działalności.

4. Co to jest CEIDG?

CEIDG to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. CEIDG jest elektronicznym rejestrem małych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce.

5. Jakie załączniki można złożyć z CEIDG-1?

Do wniosku CEIDG-1 można dołączyć między innymi zgłoszenie do VAT-u lub VAT-UE oraz zgłoszenie do ZUS. Te formularze mogą być złożone też samodzielnie.

6. Co to jest PKWIU?

PKWIU to numer, który kiedyś trzeba było wpisywać na fakturze – obecnie takiego obowiązku nie ma. PKWIU jest powiązane z PKD. PKD mówi nam o rodzaju wykonywanych usług lub sprzedawanych towarów, a PKWIU wskazuje nam dokładnie usługę lub towar, jaki jest sprzedawany.

7. Co znaczy być być VAT-wcem?

Przedsiębiorca, który jest VAT-owcem rozlicza podatek VAT. Rozliczenie to polega na tym, że do swoich usług dolicza VAT według odpowiedniej stawki i ma też możliwość odliczania VAT-u od wydatków związanych z powadzoną działalnością.

Oprócz przedsiębiorców rozliczających VAT są także osoby, które korzystają ze zwolnienia z VAT.

8. Co daje mi zgłoszenie do VAT-UE?

Zgłoszenie do VAT-UE, to rejestracja i wpisanie przedrostka PL przed NIP-em. Dla kontrahenta z UE jest potwierdzenie tego, że ma do czynienia z podatnikiem i nie dolicza do swoich usług lub towarów podatku VAT, tylko wystawia fakturę bez VAT-u.

Rejestracji do VAT-UE dokonuje się na formularzu VAT-R. Zgłoszenia do VAT-UE może dokonać zarówno przedsiębiorca rozliczający VAT, jak i zwolniony.

9. Co zyskujesz zakładając firmę za pośrednictwem biura rachunkowego?

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na założenie działalności za pośrednictwem biura rachunkowego zyska przede wszystkim czas i ograniczy sobie stres. Należy pamiętać, że na zdobycie wiedzy, uzupełnienie odpowiednich druków i złożenie dokumentów urzędach trzeba sobie przeznaczyć trochę czas.

10. Jak dokonać zgłoszenia do ZUS?

Przedsiębiorca zgłoszenia siebie, jako osoby ubezpieczonej może dokonać wraz z drukiem CEIDG-1 lub jako samodzielny dokument w terminie 7 dni od dnia założenia działalności. Właściwy do złożenia jest druk:

 • ZUS ZUA – gdy opłacane będzie ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
 • ZUS ZZA – gdy przedsiębiorca podlega z działalności tylko pod ubezpieczenie zdrowotne.

11. Jaką formę opodatkowania wybrać w momencie zakładania działalności?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przedsiębiorca musi przeanalizować swoją sytuację i dobrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Należy pamiętać, że raz wybrana forma opodatkowania działalności nie musi obowiązywać przez cały okres prowadzenia firmy – można ją zmienić.

DARMOWE ZAKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI

Załóż firmę bez wychodzenia z domu

 • Usługa jest darmowa
 • Bez wizyty w urzędzie
 • Gwarancja satysfakcji

Chcę założyć działalność  

12. Jakie platformy będę Ci pomocne w czasie prowadzenia działalności?

Pierwszą platformą, która przyda się także w życiu codziennym jest ePUAP. Mając ePUAP można założyć profil zaufany i podpisywać swoje dokumenty w sieci.

Będąc już przedsiębiorca warto mieć konto na PUE ZUS oraz w CEIDG.

13. Czy zakładając działalność muszę kupić kasę fiskalną?

Tematem kasy fiskalnej powinny zainteresować się osoby, które sprzedają dla osób prywatnych. Przykładowo przedsiębiorcy, którzy muszą mieć kasę od pierwszej sprzedaży to:

 1. sprzedający:
  • części i akcesoria do pojazdów silnikowych,
  • sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny,
  • sprzęt fotograficzny,
  • wyroby z metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna),
  • perfumy, wody toaletowe,
 2. świadczący usługi:
  • taxi,
  • wymiany opon,
  • badań technicznych,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawnicze,
  • doradcze,
  • fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne.

14. Kiedy mogę płacić KRUS, zamiast ZUS?

Rolnicy, którzy opłacają ubezpieczenie w KRUS przez przynajmniej 3 lata – mogą w momencie założenia działalności gospodarczej zastanawiać się nad tym, czy chcą z działalności opłacać składki w KRUS zamiast w ZUS. Zaletą tego rozwiązania jest to, że składki płacone do KRUS są znacznie niższe niż te, które należy regulować do ZUS.

15. Co to jest pełnomocnictwo i dlaczego jest potrzebne księgowemu?

Pełnomocnictwo udzielane księgowemu, to zgoda przedsiębiorcy na wykonanie konkretnych czynności przez księgowego. Można udzielić pełnomocnictwa do składania deklaracji, reprezentowania przed US, czy też ZUS.

Załóż firmę bez wychodzenia z domu za darmo

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu

Matematyk, który zajmuje się księgowością i kadrami. Obecnie rozwiewa wątpliwości księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, webinarach i artykułach na blogach inFakt. W przystępny sposób opisuje trudne przypadki, które zna z własnej praktyki.