Co to jest PKWiU i czy trzeba ten numer podawać na fakturach?

Aneta Socha-Jaworska

Co to jest PKWIU? W jakim celu jest stosowany? Czy obecnie przedsiębiorca powinien posługiwać się oznaczeniami PKWIU?

Co to jest PKWIU?

PKWIU jest to struktura, która:

 • oznacza produkty – zarówno usługi, jak i towary, które znajdują się w obiegu gospodarczym,
 • czasami wpisywana jest na fakturze (czasem warto to zrobić, o czym więcej poniżej),
 • obecnie służy głównie dla celów statystycznych,
 • może być pomocna w przypadku, gdy zastanawiamy się nad:
  • zwolnieniem lub zastosowaniem niższej stawki VAT,
  • obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej,
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym,
  • określeniem kosztów, od których można uzyskać zwrot VAT-u (VZM),
 • składa się z 7 poziomów – oznaczenie literowe i liczbowe.

Czy trzeba zamieszczać PKWIU na fakturze?

Obecnie nie ma obowiązku wpisywania PKWiU na fakturze. Natomiast przepisy ustawy o VAT wskazują na to, że umieszczenie tego symbolu na fakturze może być pomocne np. wówczas gdy chcemy zastosować zwolnienie lub obniżoną stawkę VAT.

Sprzedając towar w danym momencie i wystawiając fakturę, sprawdzamy przepisy lub dopytujemy księgową o właściwe oznaczenie i takie stosujemy. Za jakiś czas możemy nie pamiętać, co dokładnie zostało sprzedane (jeśli opis jest ogólny) i dlatego dodatkowe oznaczenie może być dobrym rozwiązaniem. Zatem umieszczenie na fakturze PKWIU może być dla podatnika pomocne, np. w razie kontroli podatkowej, gdyż urząd będzie miał od razu wszystkie dane.

Co to jest PKWIU

Gdzie zgłosić się, gdy nie potrafię określić PKWiU?

Warto zacząć od tego, że jeśli przedsiębiorca chce zamieścić na fakturze PKWIU, to oczywiście może to zrobić i obowiązek określenia właściwego oznaczenia jest po jego stronie. Jeśli miałby jakieś wątpliwości, to wówczas może skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie internetowej GUS. Natomiast gdyby i to rozwiązanie nie było wystarczające, to można szukać pomocy w odpowiednim urzędzie.

Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź wydaje informacje dotyczących obowiązujących standardów klasyfikacyjnych na wniosek zainteresowanych podmiotów z terenu całego kraju. Wniosek może być złożony w formie pisemnej – papierowo lub elektronicznie. Wydana informacja nie stanowi decyzji administracyjnej i nie ma charakteru wiążącego, jednak w przypadku sporu z organami podatkowymi stanowi podstawowy argument, którym podatnik może się posługiwać.

Informacje są wydawane w ciągu miesiąca, a w sprawach skomplikowanych, wymagających dodatkowych wyjaśnień – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty wpływu wniosku do służb statystyki publicznej. Za przygotowanie informacji pobiera opłatę i wydanie decyzji następuje po jej wniesieniu. Wysokość opłaty zależy od liczby nadanych symboli klasyfikacyjnych – 61,50 zł brutto za 1 pozycję klasyfikacji.