Coraz więcej osób, decydujących się na założenie działalności korzystając z usług biura rachunkowego. Jest to rozwiązanie wygodne, bo oszczędza nam przede wszystkim czas. Dziś chciałabym dokładniej odpowiedzieć na pytanie, co zyskujesz zakładając firmę za pośrednictwem biura rachunkowego?

Co zyskujesz zakładając firmę za pośrednictwem biura rachunkowego?

Co przemawia za tym, aby skorzystać z pomocy i nie decydować się na samodzielnie założenie firmy? No coż podam kilka argumentów za tym, aby w procesie zakładania firmy jednak zdecydować się na wsparcie specjalistów. Jako kryteria przyjmę:

  • formalności,
  • wiedzę,
  • czas,
  • kontakt,
  • stres.

Na wstępie przypomnę, z czym wiążę się założenie działalności gospodarczej. Po pierwsze i najważniejsze, musimy przygotować odpowiednie druki np. wniosek CEIDG-1 i druk zgłoszeniowy do ZUS. Dokument musi zostać złożyć w urzędzie gminy lub miasta, albo przesłany online. Na to trzeba poświęcić trochę czasu i trzeba mieć minimalną wiedzę księgową, aby druki wypełnić poprawnie i późniejsze rozliczenie było korzystne. Oznacza to, że musimy poświęcić czas, aby wdrożyć się w pojęcia księgowe, by wybrać odpowiednią formę opodatkowania i kody PKD. Druga kwestia to, jeśli nie mamy profilu zaufanego to musimy dostarczyć osobiście druk do urzędu.

Brak wiedzy w tym zakresie lub niepewność, jaka może towarzyszyć przyszłemu przedsiębiorcy generuje stres. Warto zadać sobie wówczas pytanie, czy może jednak nie warto zająć się przygotowaniem do prowadzenia własnego biznesu, pozyskaniem dotacji, czy nawiązaniem współprac z innymi kontrahentami, a samą czynność zakładania firmy powierzyć fachowcom.

Ponadto przenosząc obowiązek założenia i często też rozliczania później działalności na biuro, przeszły przedsiębiorca może udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania go. Wówczas jeśli urząd miałby pytania zwróci się do pełnomocnika, czyli osoby z biura. To rozwiązanie jest szczególnie wygodne, gdyż żyjemy w czasach kiedy ciągle brakuje nam właśnie czasu.

Co zyskujesz zakładając firmę za pośrednictwem biura rachunkowego?

Samodzielne zakładanie firmy

Samodzielnie założenie firmy oczywiście jest możliwe przez przyszłego przedsiębiorcę. Należy jednak pamiętać, że na zdobycie wiedzy, uzupełnienie odpowiednich druków i złożenie dokumentów urzędach trzeba sobie przeznaczyć trochę czas. Jeśli dana osoba zdecyduje się na założenie firmy, to warto aby zapoznała się z takimi informacjami, jak:

Matematyk, który zajmuje się księgowością i kadrami. Obecnie rozwiewa wątpliwości księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, webinarach i artykułach na blogach inFakt. W przystępny sposób opisuje trudne przypadki, które zna z własnej praktyki.