Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kalkulator Polskiego Ładu

Aktualizacja: 10 listopada 2021 r.

Zapowiedziane przez rząd zmiany podatkowe mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku. Główna zmiana dotyczy wysokości składki zdrowotnej i braku możliwości odliczenia jej od podatku.

Na zasadach ogólnych wysokość składki zdrowotnej po wprowadzeniu Polskiego Ładu ma być wyliczana jako 9% naszego dochodu. Dla przedsiębiorcy, który w ciągu roku osiągnie 100 tys. dochodu będzie to oznaczać dwukrotny wzrost – 9000 zł składki zdrowotnej (obecnie 4581,72 zł). Co więcej, znaczną część składki zdrowotnej możemy dzisiaj odliczyć od podatku, co powoduje, że składka ta kosztuje nas miesięcznie tak naprawdę około 50 zł. Wg zapowiedzi, Polski Ład zlikwiduje możliwość tego odliczenia.

Przedsiębiorcy rozliczający się na podatku liniowym będą mogli skorzystać z niższej wysokości składki zdrowotnej – 4,9% dochodu. Wprowadzona ma zostać również minimalna wysokość składki zdrowotnej na podatku liniowym, która wyliczana będzie jako 9% od minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie w roku 2022 r. wyniesie 3010 zł. Oznacza to, że dla dochodów miesięcznych na rękę mniejszych niż 5510 zł, składka zdrowotna będzie zawsze na poziomie 270,90 zł.

Inaczej ma wyglądać sytuacja w przypadku ryczałtu. Tutaj składka zdrowotna obliczana będzie na podstawie naszego rocznego przychodu. Do 60 tys. przychodu rocznie składka zdrowotna wyniesie 305,56 zł, do 300 tys. zł przychodu rocznie będzie to 509,27 zł, natomiast powyżej 300 tys. zł rocznie już 916,68 zł. Ryczałtowcy, podobnie jak przedsiębiorcy na zasadach ogólnych i liniówce, również nie będą mogli odliczyć tej składki od podatku.

Zapowiedziane zostało również podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego na zasadach ogólnych – z 85 tys. do 120 tys.

Poniższy kalkulator pokaże Ci Twoje zarobki “na rękę” na działalności gospodarczej po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Pomoże Ci to w wybraniu najlepszej formy opodatkowania na przyszły rok.

Kalkulator działalności gospodarczej

Polski Ład w 2022 r.


100 zł 50 000 zł

0 zł 20 000 zł

%


Twój miesięczny dochód netto

Zasady ogólne 7 029,00
Podatek liniowy 6 791,41
Ryczałt 7 224,13
Przetestuj inFakt za darmo

Jak wyliczyć zarobki po wprowadzeniu Polskiego Ładu?

  1. Podaj swój miesięczny przychód netto. To suma wszystkich wystawionych faktur.
  2. Podaj wysokość swoich miesięcznych kosztów. Uwaga: na ryczałcie koszty nie obniżają podatku dochodowego.
  3. Poda swoją stawkę ryczałtu. Kliknij znaczek (i), aby poznać stawki.

Wynik kalkulatora pokaże Ci zarobki “na rękę” na poszczególnych formach opodatkowania.

Kalkulator nie uwzględnia ulgi dla klasy średniej na zasadach ogólnych z powodu niejasnych zapisów w projekcie ustawy.