Ryczałt po zmianach w składce zdrowotnej. Ile zyskasz od 1 lipca?


31 marca 2022 3 min. czytania

Na rok 2022 wybrałeś rozliczanie się ryczałtem ewidencjonowanym? Zobacz, jak w praktyce wygląda rozliczenie składki. Czy będą zwroty lub dopłaty do składki zdrowotnej na koniec roku? Jak na jej wysokość wpłynie wprowadzenie zmian od 1 lipca 2022?

Jak wyliczana jest składka na ryczałcie?

W przypadku ryczałtu składkę zdrowotną możemy opłacać na dwa sposoby:

  1. Proporcjonalnie (na podstawie przychodu za poprzedni miesiąc).
  2. Na podstawie przychodu za rok 2021.

W pierwszym przypadku nie musimy spełnić żadnych dodatkowych warunków, natomiast jeśli chcemy płacić składkę zdrowotną na podstawie przychodów z roku ubiegłego, to mamy dwa wymogi:

Rozliczenie proporcjonalne składki zdrowotnej na ryczałcie

Składkę za luty 2022 (oraz kolejne miesiące) ustalamy w oparciu o przychód uzyskany narastająco od początku roku. Płacimy ją w jednym z trzech progów.

Przykład:

Miesiąc Przychód Przychód narastająco Wysokość składki zdrowotnej
styczeń 20 tys. zł 20 tys. zł 335,94 zł
luty 40 tys. zł 60 tys. zł 335,94 zł
marzec 200 tys. zł 260 tys. zł 559,89 zł
kwiecień 50 tys. zł 310 tys. zł 1.007,81 zł
maj – grudzień powyżej 310 tys. zł 1.007,81 zł


Po zakończonym roku należy dokonać rozliczenia rocznego.

W powyższym przykładzie przychód roczny przekroczył w kwietniu kwotę 300.000 zł, zatem należy dopłacić różnicę w składkach za miesiące poprzednie (styczeń-marzec) w wysokości 1 791,66 zł.

Rozliczenie składki na ryczałcie na podstawie przychodu za rok ubiegły

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego składkę zdrowotną w 2022 r. możemy również określić na podstawie kwoty przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Pomniejszamy wtedy jej wartość o kwotę zapłaconych w danym roku składek społecznych, o ile nie zostały one wcześniej zaliczone do kosztów.

Po zakończonym roku może powstać różnica w kwocie pomiędzy faktycznie osiągniętymi w 2022 r. przychodami, a tymi z roku 2021, które służyły do prognozowania wysokości składki. W konsekwencji takiego sposobu liczenia wysokości składki zdrowotnej, mieścimy się w innym progu, tym samym zmuszeni jesteśmy dokonać rozliczenia rocznego. W jego wyniku powstaje nadpłata lub niedopłata w składkach.

Czy ryczałtowcy oszczędzą na zmianach od 1 lipca?

W przedstawionym planie projektu ustawy będziemy mogli prawdopodobnie zmniejszyć przychody o 50% opłacanej składki zdrowotnej. Wraz ze zmniejszeniem przychodu, zmniejsza się również podstawa opodatkowania i zaoszczędzimy na podatku PIT.

Kwoty podatku do zapłaty będą zmniejszać się w granicach od 10 zł do 86 zł miesięcznie. Istotne jest to, że wysokość naszej składki zdrowotnej nie ulega zmianie.

Tabela przedstawia jaką korzyść możemy uzyskać po wejściu zmian w życie:

Tabela rocznego zysku na składkach zdrowotnych

 

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu