: 29141
(css?v.22.05.24_14.50.08')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kalkulator wynagrodzeń

Wyliczenia kalkulatora dotyczą 2021 roku.

UoP czy B2B? A może umowa o dzieło lub umowa zlecenie? Ten kalkulator pomoże Ci w wybraniu odpowiedniej formy zatrudnienia. Sprawdź, ile mógłbyś zarabiać na działalności gospodarczej.

Z perspektywy pracodawcy, każda forma zatrudnienia zawsze wiąże się z konkretnymi kosztami. Za pomocą tego kalkulatora sprawdzisz, jaki jest całkowity koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie i rozliczając się na fakturę, czyli w formie B2B.

kalkulator wynagrodzeń

Porównaj formy zatrudnienia
1 000 zł 20 000 zł


Całkowity koszt dla Twojego pracodawcy 7 538,28
Przy zachowaniu całkowitego kosztu pracodawcy na innej formie zatrudnienia zarabiałbyś "na rękę"
Umowa o pracę 
4 500,00
Umowa zlecenie 
4 727,84
Własna działalność (B2B) 5 983,15
Załóż firmę za darmo

Czym różnią się formy zatrudnienia?

Umowa o dzieło jest jedyną formą, która jest “nieoskładkowana”. Oznacza to, że nie opłacamy w niej obowiązkowych składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jest to również jedyna forma zatrudnienia, która pozwala na 50% koszty uzyskania przychodu, jeśli w umowie dochodzi do przeniesienia praw autorskich.

Umowa zlecenie jest już oskładkowana, podobnie jak w przypadku umowy o pracę, ale w odróżnieniu do umowy o pracę, nie mamy tutaj możliwości opłacania składek chorobowych. Koszt uzyskania przychodu w umowie zlecenie wynosi zawsze 20% dochodu, co przy większych kwotach może być bardziej opłacalne, w porównaniu do umowy o pracę, gdzie koszty uzyskania przychodu jest stały – 250 lub 300 zł.

B2B to inaczej współpraca pomiędzy firmami. Zakładamy działalność gospodarczą, a następnie nasz pracodawca otrzymuje od nas fakturę. Dla wielu pracodawców, taka forma rozliczenia jest najprostsza i często najtańsza. Całkowity koszt pracodawcy w takim przypadku to po prostu cena netto na fakturze.


Jak skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń?

  1. Podaj swoje miesięczne zarobki “na rękę”. Oznacza to kwotę, która jest Twoim dochodem netto i trafia ostatecznie na Twoje konto, już po potrąceniu podatków i składek.
  2. Wybierz swoją obecną formę zatrudnienia. Jeśli pracujesz teraz np. w oparciu o umowę zlecenie, zaznacz to pole na kalkulatorze.
  3. Pierwszym wynikiem, który podaje kalkulator jest Całkowity koszt dla Twojego pracodawcy. To kwota, którą Twój pracodawca musi zapłacić każdego miesiąca, abyś mógł otrzymać wcześniej wybrane wynagrodzenie “na rękę”.
  4. Kolejne trzy wyniki prezentują alternatywne formy zatrudnienia. Dzięki nim sprawdzisz, ile mógłbyś zarabiać po przejściu na inną formę zatrudnienia. Jeśli pracujesz obecnie na umowie o pracę i zastanawiasz się, ile mógłbyś zarabiać na własnej działalności, to właśnie ostatni wynik przeznaczony będzie dla Ciebie – Własna działalność (B2B).

Kalkulator posiada opcje zaawansowane. Po prawej stronie kalkulatora znajdź Pokaż więcej opcji. Po kliknięciu, możesz dostosować wyliczenia kalkulatora. Przy umowie o dzieło, możesz wybrać 50% koszty uzyskania przychodu. Na umowie zlecenie możesz zaznaczyć swój wiek i status studenta. W przypadku własnej działalności zaznacz, czy chcesz opłacać mały lub duży ZUS, a także odpowiednią formę opodatkowania – zasady ogólne lub podatek liniowy.