Kalkulator wynagrodzeń
Wyliczenia kalkulatora dotyczą 2021 roku.
UoP czy B2B? A może umowa o dzieło lub umowa zlecenie? Ten kalkulator pomoże Ci w wybraniu odpowiedniej formy zatrudnienia. Sprawdź, ile mógłbyś zarabiać na działalności gospodarczej.
Z perspektywy pracodawcy, każda forma zatrudnienia zawsze wiąże się z konkretnymi kosztami. Za pomocą tego kalkulatora sprawdzisz, jaki jest całkowity koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie i rozliczając się na fakturę, czyli w formie B2B.
kalkulator wynagrodzeń
Porównaj formy zatrudnieniaCzym różnią się formy zatrudnienia?
Umowa o dzieło jest jedyną formą, która jest “nieoskładkowana”. Oznacza to, że nie opłacamy w niej obowiązkowych składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jest to również jedyna forma zatrudnienia, która pozwala na 50% koszty uzyskania przychodu, jeśli w umowie dochodzi do przeniesienia praw autorskich.
Umowa zlecenie jest już oskładkowana, podobnie jak w przypadku umowy o pracę, ale w odróżnieniu do umowy o pracę, nie mamy tutaj możliwości opłacania składek chorobowych. Koszt uzyskania przychodu w umowie zlecenie wynosi zawsze 20% dochodu, co przy większych kwotach może być bardziej opłacalne, w porównaniu do umowy o pracę, gdzie koszty uzyskania przychodu jest stały – 250 lub 300 zł.
B2B to inaczej współpraca pomiędzy firmami. Zakładamy działalność gospodarczą, a następnie nasz pracodawca otrzymuje od nas fakturę. Dla wielu pracodawców, taka forma rozliczenia jest najprostsza i często najtańsza. Całkowity koszt pracodawcy w takim przypadku to po prostu cena netto na fakturze.
Jak skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń?
- Podaj swoje miesięczne zarobki “na rękę”. Oznacza to kwotę, która jest Twoim dochodem netto i trafia ostatecznie na Twoje konto, już po potrąceniu podatków i składek.
- Wybierz swoją obecną formę zatrudnienia. Jeśli pracujesz teraz np. w oparciu o umowę zlecenie, zaznacz to pole na kalkulatorze.
- Pierwszym wynikiem, który podaje kalkulator jest Całkowity koszt dla Twojego pracodawcy. To kwota, którą Twój pracodawca musi zapłacić każdego miesiąca, abyś mógł otrzymać wcześniej wybrane wynagrodzenie “na rękę”.
- Kolejne trzy wyniki prezentują alternatywne formy zatrudnienia. Dzięki nim sprawdzisz, ile mógłbyś zarabiać po przejściu na inną formę zatrudnienia. Jeśli pracujesz obecnie na umowie o pracę i zastanawiasz się, ile mógłbyś zarabiać na własnej działalności, to właśnie ostatni wynik przeznaczony będzie dla Ciebie – Własna działalność (B2B).
Kalkulator posiada opcje zaawansowane. Po prawej stronie kalkulatora znajdź Pokaż więcej opcji. Po kliknięciu, możesz dostosować wyliczenia kalkulatora. Przy umowie o dzieło, możesz wybrać 50% koszty uzyskania przychodu. Na umowie zlecenie możesz zaznaczyć swój wiek i status studenta. W przypadku własnej działalności zaznacz, czy chcesz opłacać mały lub duży ZUS, a także odpowiednią formę opodatkowania – zasady ogólne lub podatek liniowy.