: 30535
(css?v.22.05.24_14.50.08')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kalkulator odsetek podatkowych

Aktualizacja: 22 lutego 2022 r.

Odsetki podatkowe naliczane są za każdy dzień zwłoki w przypadku nieterminowego dokonania płatności. Dotyczy to zarówno zaliczek na podatek dochodowy, podatku VAT, jak i podatku akcyzowego.

Kalkulator odsetek podatkowych

Ile zapłacę odsetek
Opłacając podatek w późniejszym terminie, kwota zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami wyniesie:
Kwota zobowiązania podatkowego 210,00
Odsetki do zapłaty Kwota odsetek (0 zł) nie przekracza 8,70 zł i nie podlega zapłacie do Urzędu Skarbowego. 0,00
Kwota zobowiązania wraz z odsetkami 219,00
Załóż firmę za darmo

Obowiązujący wzór do obliczenia wysokości odsetek to:

(kwota, którą mieliśmy opłacić * liczba dni po terminie * stopa odsetek) / 365

Wyliczone odsetki zawsze ulegają zaokrągleniu do pełnych złotych.

Podstawowa stopa odsetek to 8% (do 8.02.2022 r.), 8,5% (od 9.02 do 8.03.2022 r.), 10% (od 9.03 do 06.04.2022 r.) i 12% (od 7.04.2022 r.). Obniżona stopa to 50% stawki podstawowej, natomiast podwyższona stopa odsetek to 150% stawki podstawowej. Obniżoną stopą odsetek możemy zastosować, jeśli prześlemy korektę naszej deklaracji nie później niż 6 miesięcy od upływu terminu, a płatności dokonamy w ciągu 7 dni od złożenia korekty. Uwaga: możemy to zrobić tylko wtedy, kiedy nie otrzymaliśmy jeszcze zawiadomienia o zaległości i Urząd Skarbowy nie rozpoczął w tym zakresie żadnych procedur. Podwyższoną stawkę 12,25% stosujemy natomiast wyłącznie w przypadku podatku VAT i akcyzowego, w określonych sytuacjach.

Czy zawsze muszę płacić odsetki? Nie. Zgodnie z ordynacją podatkową odsetki nie zostaną naliczone, jeśli nie przekraczają kwoty 8,70 zł (koszt listu poleconego). Oznacza to, że nawet kilkumiesięczna zaległość może być bezodsetkowa i w takiej sytuacji nasz kalkulator jako wysokość odsetek pokaże 0 zł.

Jak opłacić zaległość? Wystarczy przelać zaległą kwotę (+ ew. odsetki) na nasz mikrorachunek podatkowy. W bankowości internetowej dokonując przelewu podatkowego, nasz nr mikrorachunku zostanie wygenerowany automatycznie. Dzięki temu mamy pewności, że zaległa kwota trafi do właściwego Urzędu Skarbowego.


Jak korzystać z kalkulatora odsetek podatkowych?

  1. Podaj kwotę, która powinna zostać wpłacona do Urzędu Skarbowego we wcześniejszym terminie
  2. Wybierz termin tej płatności.
  3. Wybierz dzień, w którym opłacisz zaległość.
  4. Możesz rozwinąć Opcje zaawansowane, aby wybrać stawkę obniżoną lub podwyższoną.
  5. Jeśli kalkulator pokaże 0 zł jako Odsetki za zwłokę, oznacza to, że odsetki nie zostały naliczone lub są mniejsze niż 8,70 zł i nie podlegają opłacie.