Kalkulator zakupów na firmę

Aktualizacja: 3 stycznia 2024 r.

Czy wiesz, że kupując na firmę jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, możesz kupować taniej? To dlatego, że koszty firmowe obniżają podstawę do opodatkowania. Innymi słowy, zmniejszą dochód, a im mniejszy dochód tym mniej podatku do zapłaty. Co więcej, jeśli jesteś “VAT-owcem” (czynnym podatnikiem VAT), to od swoich zakupów możesz odliczyć jeszcze wartość podatku VAT.

Kalkulator brutto / netto

Koszt zakupu na firmę



Koszt na firmę 
1 804,51
Oszczędzasz1 195,49
Podatek VAT560,98
Podatek dochodowy415,00
Składka zdrowotna219,51
Przetestuj inFakt za darmo

Kalkulator ma charakter jedynie poglądowy a dokonane wyliczenia nie mogą być traktowane jako wiążące i nie tworzą podstawy jakichkolwiek roszczeń względem InFakt Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (dalej jako „InFakt”). Informacje uzyskane w wyniku użycia kalkulatora nie stanowią rekomendacji, porady prawnej, porady inwestycyjnej ani doradztwa podatkowego. Rzeczywista sytuacja podatnika może się w konkretnym przypadku różnić, w szczególności w zależności od okoliczności faktycznych, prawnych i finansowych. InFakt nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające lub związane ze skorzystaniem z kalkulatora.

Jak korzystać z kalkulatora kosztów firmowych?

  1. Podaj koszt zakupu brutto. Brutto oznacza cenę z wliczonym już podatkiem VAT.
  2. Podaj stawkę podatku VAT zakupionego kosztu firmowego. Domyślnie zaznaczona stawka to 23%.
  3. W wyniku otrzymasz koszt zakupu na firmę. Jest to kwota zakupu pomniejszona o podatek dochodowy i wartość podatku VAT. Widzisz ile oszczędzasz i ile wyniosły poszczególne odliczenia.
Jeśli chcesz, możesz rozwinąć więcej ustawień i zmienić swoją formę opodatkowania.

Koszt uzyskania przychodu co to?

Wydatki firmowe obniżają dochód do opodatkowania. Pamiętajmy jednak, że każdy koszt firmowy musi podlegać zgodnie z prawem pod koszt uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu jest taki wydatek przedsiębiorcy, który pozwala mu osiągnąć przychód lub zabezpieczyć jego źródło przychodu. Chodzi o to, aby zakupiona przez Ciebie usługa lub rzecz, była związana z prowadzoną przez Ciebie działalnością. 

Uwaga: obniżenie podatku dochodowego do zapłaty dotyczy Cię tylko wtedy, gdy korzystasz z zasad ogólnych lub podatku liniowego jako formy opodatkowania. 

A co z podatkiem VAT?

Podobnie jak w przypadku ponoszonych kosztów, wydatek musi być związany z Twoją działalnością oraz dodatkowo musi służyć działalności opodatkowanej VAT. Więc jeśli nie jesteś podatnikiem VAT lub dokonujesz sprzedaży zwolnionej, nie odliczysz podatku VAT. 

Możliwość odliczenia podatku VAT i obniżenie podatku dochodowego do zapłaty to niewątpliwie duże korzyści płynące z prowadzenia działalności gospodarczej. 

Co zalicza się do kosztów uzyskania przychodu?

Kosztem uzyskania przychodu może być wszystko, co służy Twojej działalności oraz nie jest ustawowo wyłączone. Najczęściej spotykane koszty to wydatki na samochód, sprzęt firmowy, księgowość, lokal czy też usługi telekomunikacyjne. Przedsiębiorcy podnoszoną również wydatki, które nie zawsze są oczywistym wydatkiem. W takim przypadku warto wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji. Sprawdź też 51 pomysłów na koszty firmowe oraz co oznacza wrzucać w koszty firmowe.