: 29162
(css?v.22.05.24_14.50.08')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kalkulator podatkowy B2B

Aktualizacja: 20 lutego 2022 r.

Kalkulator B2B

Podatek dochodowy i ZUS
100 zł 50 000 zł

0 zł 20 000 zł

%

Suma podatku dochodowego i składek ZUS w 2022r.
Zasady ogólne 35 847,17
Podatek liniowy 39 741,41
Ryczałt 35 475,15
Przetestuj inFakt za darmo

Jak używać kalkulatora podatku dochodowego?

  1. Podaj swoje miesięczne przychody, jakich się spodziewasz. Chodzi tutaj o sumę wszystkich Twoich faktur netto w jednym miesiącu.
  2. Podaj miesięczne koszty. Kosztem w działalności może być wszystko, co pomaga Ci w uzyskaniu przychodu lub jego zabezpieczeniu. Może to być koszt księgowości, paliwo do samochodu, wynagrodzenia dla pracowników lub koszt biura. Pamiętaj, koszty uwzględniane będą tylko do wyliczeń na zasadach ogólnych i podatku liniowym.
  3. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na ryczałt, zaznacz odpowiednią dla siebie stawkę. Użyj znaczka (i), aby podejrzeć opisy stawek ryczałtu.
  4. Wybierz swoją wysokość składek ZUS. Mały ZUS w 2021 roku to składka w wysokości około 647 zł, duży ZUS to 1457 zł (ze składką chorobową).
  5. Gotowe. Wynik pokaże Ci sumę podatku dochodowego za cały rok podatkowy. Najkorzystniejsza będzie dla Ciebie ta forma opodatkowania, gdzie podatek dochodowy jest najniższy.

Podczas rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej musimy wybrać formę opodatkowania, która będzie obowiązywać nas do końca roku. Niestety, po wybraniu formy opodatkowania, nie mamy możliwości jej zmiany. Będziemy mogli to zrobić dopiero w przyszłym roku podatkowym. Dlatego właśnie tak ważne jest wcześniejsze wybranie odpowiedniej formy opodatkowania.

Jak wybrać formę opodatkowania? Przewidując nasze zarobki na najbliższy rok. To właśnie to przewidywanie, ile uda nam się zarobić, jest najlepszym sposobem na podjęcie decyzji o wyborze naszego podatku dochodowego. Nasz dochód zależy często od tego, jakie koszty ponosimy w naszej działalności gospodarczej. Pamiętajmy, że tylko zasady ogólne (skala podatkowa) i podatek liniowy pozwalają na rozliczenie kosztów, dzięki którym możemy obniżyć nasz podatek dochodowego do zapłaty.

Formy opodatkowania w jednoosobowej działalności

Zasady ogólne, inaczej skala podatkowa, to najpopularniejsza forma opodatkowania dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Pozwala na wspólne rozliczenie z małżonkiem, co powiększa nam pierwszy próg podatkowy (17%) z 85 tys. do 170 tys. złotych. Na zasadach ogólnych możemy korzystać również z ulg podatkowych, kwoty wolnej od podatku i kwoty zmniejszającej podatek. Zasady ogólne pozwalają na rozliczanie kosztów w działalności, co obniża nam podstawę do opodatkowania.

Podatek liniowy jest bardziej popularny wśród osób, które spodziewają się większych dochodów w nadchodzącym roku. Dlaczego? W podatku liniowym nie ma drugiego progu podatkowego (32%). Zamiast tego, stawka podatku jest stała i wynosi zawsze 19%. W podatku liniowym nie ma wspólnego rozliczenia z małżonkiem, nie ma ulg podatkowych, ani kwoty wolnej od podatku. Możemy natomiast, tak jak na zasadach ogólnych, nadal rozliczać koszty w naszej działalności.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czyli w skrócie ryczałt. Jeśli zdecydujemy się na tę formę opodatkowania, nasza stawka podatku zależeć będzie od tego, co wystawiamy na fakturze. Jeśli będą to przykładowo usługi programistyczne, obowiązywać nas będzie stawka 15%, a jeśli będzie to np. produkcja filmów – stawka wyniesie 8,5%.