Kalkulator Mały ZUS Plus 2023

Aktualizacja: 1 lipca 2023 r.

Po założeniu działalności gospodarczej możesz skorzystać z ulg w składkach ZUS. Przez pierwsze sześć miesięcy od założenia firmy możesz płacić wyłącznie składki zdrowotne, korzystając z ulgi na start. Następnie przez kolejne dwa lata możesz opłacać preferencyjne składki ZUS, czyli tzw. mały ZUS. Po tym okresie możesz skorzystać z kolejnej preferencji, jaką jest Mały ZUS Plus.

Kalkulator ZUS +


dniPrzeciętny miesięczny dochód 
6 612,33
Podstawa wymiaru składek społecznych3 306,17
Suma składek ZUS na 2023 rok1 127,06
Składka emerytalna645,36
Składka rentowa264,49
Składka chorobowa (nieobowiązkowa)81,00
Składka wypadkowa55,21
Fundusz pracy 81,00
Składka zdrowotna
Przetestuj inFakt za darmo

Kalkulator ma charakter jedynie poglądowy a dokonane wyliczenia nie mogą być traktowane jako wiążące i nie tworzą podstawy jakichkolwiek roszczeń względem InFakt Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (dalej jako „InFakt”). Informacje uzyskane w wyniku użycia kalkulatora nie stanowią rekomendacji, porady prawnej, porady inwestycyjnej ani doradztwa podatkowego. Rzeczywista sytuacja podatnika może się w konkretnym przypadku różnić, w szczególności w zależności od okoliczności faktycznych, prawnych i finansowych. InFakt nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające lub związane ze skorzystaniem z kalkulatora.

 

Mały ZUS Plus jak obliczyć wysokość składek? 

  1. Podaj swój roczny przychód netto, tj. bez podatku VAT. 
  2. Podaj swój roczny dochód (przychód minus koszty, ale bez składek społecznych). Jeśli rozliczasz się na ryczałcie, podaj połowę swoich przychodów.
  3. Podaj liczbę dni prowadzenia działalności w poprzednim roku. Jeśli w 2022 roku prowadziłeś działalność nieprzerwanie cały rok, podaj 365 dni.
  4. Zaznacz, czy opłacasz składki chorobowe.

W wyniku otrzymasz swoją wysokość składek na 2023 rok. Po zarejestrowaniu się do Małego ZUS Plus, właśnie tę kwotę możesz przelać co miesiąc na swoje konto ZUS.

Mały ZUS Plus 2023 warunki 

Kto może skorzystać z Małego ZUS Plus? Ten, kto w ciągu roku nie przekroczył limitu 120 tys. złotych przychodu. Przez przychód rozumiemy sumę wszystkich naszych wystawionych faktur. 

Z Małego ZUS Plus nie możesz skorzystać, jeśli:

  1. w poprzednim roku nie prowadziłeś działalności przez co najmniej 60 dni;
  2. jesteś artystą lub twórcą;
  3. prowadzisz placówkę edukacyjną.

Mały ZUS Plus jak długo skorzystasz z preferencji?

Mały ZUS Plus jest preferencją, która jak inne podlega ograniczeniom czasowym. Niższe składki ZUS możesz opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS Plus – ile wynosi? 

Wysokość składek na Małym ZUS Plus będzie zależeć od Twojego rocznego dochodu. Na zasadach ogólnych i podatku liniowym dochodem są przychody pomniejszone o koszty. Jeśli jesteś na ryczałcie, dochodem będzie połowa wszystkich przychodów. Najniższa możliwa składka będzie podobna do małego ZUSu, natomiast po przekroczeniu pewnego progu, składka na Małym ZUS Plus będzie już taka sama, jak na “dużym ZUSie”.