Ulga na start – jak z niej skorzystać, ile wynosi, ile trwa oraz co daje nowemu przedsiębiorcy?

To dobre rozwiązanie dla osób, które wahają się, czy założyć własną firmę jednoosobową ze względu na dość wysokie koszty utrzymania. Czym tak właściwie jest Ulga na start? Komu przysługuje? Ile można zyskać na niej?

Założenie własnej działalności gospodarczej nie musi być ciężkie do zrealizowania i przysporzyć kłopotów. Obecnie ustawodawca daje możliwość skorzystania z wielu ulg finansowych, pozwalających na rozkręcenie biznesu przez pierwsze kilka miesięcy tak, aby zaczął generować zyski. Należy do nich m.in. Ulga na start.

Ulga na start – co to takiego?

To forma pomocy dla młodych przedsiębiorców, dzięki której przez pierwsze 6 pełnych miesięcy prowadzenia firmy otrzymuje się preferencyjną niższą stawkę ZUS (nie musimy opłacać tzw. składek społecznych, a wyłącznie składkę zdrowotną).

Zwolnienie z opłacania wybranych składek to nowa forma pomocy dla osób, które chcą założyć własną działalność, ale obawiają się wysokich kosztów. Korzystając z Ulgi na start przy założeniu, że firma powstanie do 2 dnia danego miesiącapierwszy miesiąca otrzymuje się „za darmo”. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie całkowicie zwolniony w tym czasie z konieczności opłacania składek społecznych do ZUS. W praktyce oznacza to aż 7 miesięcy trwania Ulgi na start.

Ulga na start – ważne informacje

Należy pamiętać, że osoby korzystające z tej ulgi nie mają równocześnie prawa do zasiłku chorobowego. Wynika to z ustalonych odgórnie przepisów prawa. Oznacza to, że brak konieczności opłacania składek społecznych jest równoznaczny z brakiem zasiłku chorobowego. Trzeba także wiedzieć, że jest to przywilej, a nie obowiązek. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nikt nie musi z niej korzystać. Ulga na start nie obejmuje jednak składek zdrowotnych, które, tak, czy inaczej muszą być uregulowane z odpowiednią instytucją przez przedsiębiorcę.

W ramach braku możliwości wypłaty świadczenia chorobowego warto zaznaczyć, że nawet po ustaniu obowiązywania ulgi trzeba będzie poczekać 3 miesiące. Jest to niezbędne, by ponownie posiadać prawo do świadczenia chorobowego.

Aby skorzystać z Ulgi na start należy złożyć w ZUS wypełniony wniosek ZUS ZZA (zamiast standardowego ZUS ZUA).

Kto może skorzystać z Ulgi na start?

Ze świadczenia tego typu może skorzystać każda osoba, która po raz pierwszy ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą lub od czasu zamknięcia poprzedniej minęło min. 60 miesięcy. Jeśli któryś z tych warunków zostanie spełniony, możemy z powodzeniem starać się o przyznanie Ulgi na start.

WAŻNE: Ulga na start nie przysługuje osobom, które świadczą usługi firmowe na rzecz byłego pracodawcy. Dotyczy to głównie takich samych czynności, jakie były wykonywane w ramach stosunku pracy do poprzedniego pracodawcy w obecnym roku lub w roku poprzednim.

Czy warto korzystać z Ulgi na start dla nowych przedsiębiorców?

Decydując się na skorzystanie z Ulgi na start, można zaoszczędzić sporo na miesięcznych kosztach utrzymania działalności gospodarczej. Wybierając tę możliwość, przez pierwsze 6 miesięcy opłaca się tylko ubezpieczenie zdrowotne wynoszące w 2022 roku  419,46 zł.

Zdecydowanie warto skorzystać z ulgi dla nowych firm, jednak trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw temu rozwiązaniu. Oprócz jasnych oszczędności, które wynikają z braku konieczności opłacania składek społecznych, nie ma większych zalet tego rozwiązania. Brak świadczenia chorobowego, macierzyńskiego i renty to jeden z powodów, dla których trzeba zastanowić się nad skorzystaniem z Ulgi na start. Należy jednak zwrócić uwagę, że po wygaśnięciu ulgi osoba prowadząca działalność może skorzystać wciąż z małej składki ZUS, która również nieco odciąża firmowy budżet lub małego ZUS + obliczanego na podstawie dochodu.