Zakładając firmę nie zawsze ma się świadomość o tego, co jest wtedy ważne i na co szczególnie trzeba uważać. Niestety, takich kwestii przedsiębiorcy często dowiadują się dopiero w trakcie prowadzenia firmy – gdy jest już za późno. Dokładnie tak jest w przypadku zakładania firmy 1. dnia miesiąca.

Zapraszamy do obejrzenia odcinka inFakt TV, w którym opisujemy tę kwestię. O tym ile trwa „mały ZUS” i w jaki sposób go „przedłużyć” zdecydowanie warto wiedzieć przed założeniem firmy. Właśnie takich porad można szukać w zasobach inFakt TV :-)

Duży ZUS, czy mały ZUS?

Każdy przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS, co wynika z przepisów. Nie może zrezygnować z ubezpieczenia lub wybrać innego ubezpieczyciela.

Na szczęście, przepisy przewidują, że początkujący przedsiębiorca może płacić znacznie niższe składki – jest to tzw. mały ZUS. Mogą go opłacać przedsiębiorcy, którzy:

 • nie prowadzili działalności w ciągu ostatnich 5 lat (którą zamknęli w tym okresie przed otworzeniem kolejnej),
 • nie współpracują z były pracodawcą w zakresie pokrywającym się z poprzednimi obowiązkami na etacie.

Mały ZUS oznacza składki o ok. 600 zł niższe od „dużego ZUS-u”. Są to obniżone składki społeczne oraz brak obowiązku opłacania Funduszu Pracy. Składkę zdrowotną płaci się w standardowej wysokości.

Prawo do tak obniżonych składek początkujący przedsiębiorca ma przez 24 pełne miesiące. Słowo „pełne” jest tutaj kluczowe.

Mały ZUS może trwać o prawie miesiąc dłużej

Prawo do „małego ZUS-u” zaczyna biegnąć począwszy od 1. dnia 1. pełnego miesiąca prowadzenia firmy. Jeśli ten pierwszy miesiąc jest niepełny, to za niego również płaci się mały ZUS, ale ten fakt w żaden sposób nie wpływa już na wspomniane 24 pełne miesiąca. Z tego powodu prawo do „małego ZUS-u” może trwać dłużej prawie o 1 miesiąc.

Pokażmy to na przykładzie:

 • Przedsiębiorca otwiera firmę 2 lutego 2014. Za luty bez 1 dnia płaci „mały ZUS”.
 • Za okres od marca 2014 do lutego 2016 przedsiębiorca płaci „mały ZUS”.
 • Pierwszy „duży ZUS” płaci za marzec 2016 – płatne do 10 kwietnia.

Wniosek: Zakładając firmę 2 lutego 2014, pierwszy „duży ZUS” płacisz 10 kwietnia 2016.

 • Przedsiębiorca otwiera firmę 1 lutego 2014.
 • Za okres od lutego 2014 do stycznia 2016 przedsiębiorca płaci „mały ZUS”.
 • Pierwszy „duży ZUS” płaci za luty 2016 – płatne do 10 marca.

Wniosek: Zakładając firmę 1 lutego 2014, pierwszy „duży ZUS” płacisz 10 marca 2016.

Jak widać, ten jeden dzień może zdecydować o tym, że „mały ZUS” trwa aż o prawie cały miesiąc dłużej. Oczywiście, zamiast 2 lutego, mógłby to być 12 lutego, czy też 21 lutego. Wtedy również zysk byłby nadal zauważalny, aczkolwiek nieco mniejszy.

Prawo do „małego ZUSu” upływa nawet, gdy z niego nie korzystasz

Z opłacaniem preferencyjnych składek ZUS wiąże się jeszcze inna ważna kwestia, o której nie wszyscy wiedzą. Otóż w niektórych sytuacjach przedsiębiorca nie musi opłacać składek społecznych ZUS i Funduszu Pracy. Dzieje się tak m.in. w przypadku osób, które jednocześnie pracują na etacie i prowadzą firmę.

Takie osoby muszą mieć świadomość tego, że ich prawo do „małego ZUS-u” upływa, mimo że z niego w praktyce nie korzystają. Tę kwestię warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o założeniu działalności gospodarczej.

Księgowi inFaktu podrzucą Ci porady i wskazówki

Założyłeś firmę 1. dnia miesiąca? A może natrafiłeś na inne pułapki w przepisach? Jest prosty sposób, by spróbować ich uniknąć.

 • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
 • Używaj aplikacji www i mobilnej 24h na dobę
 • Udostępniaj faktury księgowemu

A do tego testujesz sobie za darmo księgowość online i fakturowanie. Po prostu wypełnij formularz poniżej i załóż bezpłatne konto.