Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Jednoosobowa działalność gospodarcza ZUS

Prowadzenie firmy oznacza konieczność samodzielnego opłacania składek ZUS. Nowi przedsiębiorcy mają możliwość opłacania tzw. małego ZUS-u przez pełne 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności. Są oni także zwolnieni z wpłat na Fundusz Pracy.

OPŁACANIE SKŁADEK ZUS NALEŻY DO OBOWIĄZKÓW PRZEDSIĘBIORCY

Składki ZUS musi opłacać za siebie każdy właściciel firmy – niezależnie od tego, czy planuje korzystać z usług ZUS-u. Ta konieczność wynika z kilku ustaw. Dobra wiadomość jest taka, że początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne składki ZUS – przez pełne 24 miesiące.
W tym czasie płacą oni niższe składki na ubezpieczenia społeczne, a także są zwolnieni z wpłat na Fundusz Pracy. Tylko ubezpieczenie zdrowotne płacą na identycznym poziomie jak pozostali przedsiębiorcy. Po upływie tego czasu przedsiębiorca musi przejść na tzw. duży ZUS. 

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę

Moc hasła:

Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
lub dowiedz się więcej

Administratorem danych osobowych jest Infakt Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oferowanej przez Administratora oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej świadczonej przez niego. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności. Więcej

JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA ZUS TRZEBA OPŁACIĆ W OKREŚLONYM TERMINIE

Przedsiębiorca musi opłacać składki w ustalonych terminach. Przedstawiają się one następująco:

  • do 10. dnia kolejnego miesiąca – w przypadku, opłacania składek wyłącznie za siebie,
  • do 15. dnia kolejnego miesiąca – w sytuacji zatrudniania pracowników.

Jeśli termin zapłaty wypada w weekend lub inny dzień wolny od pracy, to termin płatności przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Składki ZUS można opłacić przelewem na poczcie, w banku lub przez Internet. Należy przy tym pamiętać, że data zapłaty to moment „wyjścia” pieniędzy z konta przedsiębiorcy, a nie wykonania polecenia przelewu.

JAK WYLICZA SIĘ SKŁADKI ZUS PRZEDSIĘBIORCY?

Dla składek społecznych przy „dużym ZUS-ie” podstawę stanowi kwota zadeklarowana przez przedsiębiorcę, ale nie niższa jednak od 60% (i nie wyższa od 250%) prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ogłoszonego przez Ministra Finansów.

Natomiast dla składek zdrowotnych, składka jest stała i jednakowa dla wszystkich – zależy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał, które ogłasza GUS.

Jeszcze inaczej wylicza się wspomniany preferencyjny ZUS. W tym przypadku podstawa ubezpieczeń społecznych ustalana jest na innych zasadach i stanowi 30% wynagrodzenia minimalnego na dany rok (w 2015 r. jest to 30% z 1750 zł). 

BRAK MOŻLIWOŚCI OPŁACANIA „MAŁEGO ZUS-U”

Są jednak pewne wyjątki, kiedy przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad wyliczania składek ZUS. Dzieje się tak jeśli:

  • w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności przedsiębiorca prowadził firmę, oraz
  • przedsiębiorca świadczy na rzecz byłego pracodawcy usług o podobnym charakterze, co czynności, które wykonywał na etacie.

Warto pamiętać, że 24 miesiące „małego ZUS-u” liczy się od pierwszego pełnego miesiąca prowadzenia działalności.


 

JAK WYGLĄDA SPOSÓB OBLICZANIA SKŁADKI ZDROWOTNEJ?

Osoby prowadzące działalność opłacają również składkę zdrowotną. W każdym przypadku jest ona obowiązkowa i zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał poprzedniego roku. Główny Urząd Statystyczny ogłosił 20 stycznia, że ta kwota wynosi 4139,42 zł.

To wartość służąca do określenia dolnej granicy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawa wymiaru składek nie może być niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – 75% z 4139,42 zł wynosi 3104,57 zł. Składka zdrowotna wynosi zaś 9% z podstawy wymiaru, czyli 279,41 zł. 

Przedsiębiorca ma także możliwość odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Choć jak było wspomniane wynosi ona 9% to jednak odliczyć można nie całość, ale 7,75% podstawy. Pozostałej części składki (1,25%) nie można odliczyć, ani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

ZAKŁADANIE FIRMY BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Niezależnie gdzie mieszkasz i gdzie chcesz założyć swoją firmę z Biurem Rachunkowym inFakt zrobisz to bez wychodzenia z domu. Wszystkie formalności załatwisz z nami przez internet i telefon. Wraz z usługą założenia firmy, otrzymasz księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt.

Założyciel i Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"