Kto ma prawo do małegu ZUS-a, a kto musi płacić duży ZUS? Jakie są korzyści z ulgi na start?

Prowadzenie firmy oznacza konieczność samodzielnego opłacania składek ZUS. Nowi przedsiębiorcy mają możliwość opłacania tzw. małego ZUS-u przez pełne 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności. Prawo przewiduje różnego rodzaju ulgi również na dalszym etapie prowadzenia działalności. Warto poznać je wszystkie.

Który przedsiębiorca musi płacić „duży ZUS”, a kogo obowiązuje „mały ZUS”?

Składki ZUS musi opłacać za siebie każdy właściciel firmy – niezależnie od tego, czy planuje korzystać z usług ZUS-u. Ta konieczność wynika z kilku ustaw. Dobra wiadomość jest taka, że początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne składki czyli tzw. mały ZUS – przez pełne 24 miesiące.W tym czasie płacą oni niższe składki na ubezpieczenia społeczne, a także są zwolnieni z wpłat na Fundusz Pracy. Tylko ubezpieczenie zdrowotne płacą na identycznym poziomie jak pozostali przedsiębiorcy. Po upływie tego czasu przedsiębiorca musi przejść na tzw. duży ZUS. 

Wygodne zakładanie firmy

Bez formalności. Bez wychodzenia z domu. Bez stresu. Za darmo

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jak nie płacić składek ZUS?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który po raz pierwszy założył działalność lub otworzyłeś ją/wznowiłeś po min. 5. latach (60 miesiącach) od zamknięcia/zawieszenia poprzedniej działalności, możesz liczyć na tzw. ulgę na start. Dzięki niej przez 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności nie będziesz opłacał składek na:
  • ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Solidarnościowy.
Warto jednak pamiętać, że w okresie obowiązywania ulgi na start i nieodprowadzania tych składek, nie odkładamy ich jednocześnie na emeryturę lub rentę. Co więcej, w razie wypadku lub choroby nie otrzymamy także świadczeń.

Do kiedy trzeba opłacić składki ZUS? 

Przedsiębiorca musi opłacać składki w ustalonych terminach. Przedstawiają się one następująco:
  • do 10. dnia kolejnego miesiąca – w przypadku, opłacania składek wyłącznie za siebie,
  • do 15. dnia kolejnego miesiąca – w sytuacji zatrudniania pracowników.
Jeśli termin zapłaty wypada w weekend lub inny dzień wolny od pracy, to termin płatności przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Składki ZUS można opłacić przelewem na poczcie, w banku, przez Internet lub bezpośrednio w aplikacji inFakt

Jak wyliczyć wysokość składki ZUS? Ile wynosi w 2021 roku?

Dla składek społecznych przy „dużym ZUS-ie” podstawę stanowi kwota zadeklarowana przez przedsiębiorcę, ale nie niższa jednak od 60% (i nie wyższa od 250%) prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ogłoszonego przez Ministra Finansów.Natomiast dla składek zdrowotnych, składka jest stała i jednakowa dla wszystkich – zależy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał, które ogłasza GUS.Jeszcze inaczej wylicza się wspomniany preferencyjny ZUS („mały ZUS”). W tym przypadku podstawa ubezpieczeń społecznych ustalana jest na innych zasadach i stanowi 30% wynagrodzenia minimalnego na dany rok (w 2021 r. jest to 647,59 zł ze składką chorobową i 627,01 zł bez niej). 

Kto nie łapie się na „mały ZUS”?

Są  pewne wyjątki, kiedy przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad wyliczania składek ZUS. Dzieje się tak jeśli:
  • w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności przedsiębiorca prowadził firmę, oraz
  • przedsiębiorca świadczy na rzecz byłego pracodawcy usług o podobnym charakterze, co czynności, które wykonywał na etacie.
Warto pamiętać, że 24 miesiące „małego ZUS-u” liczy się od pierwszego pełnego miesiąca prowadzenia działalności.

Czy przedsiębiorca może liczyć na ulgi w opłacaniu ZUS?

Od 1 lutego 2020 r. obowiązuje również tzw. Mały ZUS plus. Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym uzyskali przychód poniżej 120 tys. zł. mogą zgłosić się do ubezpieczenia w nim. Nie dzieje się to jednak automatycznie w oparciu o spełnienie kryterium przychodu i aby móc skorzystać z ulgi trzeba dokonać odpowiedniej rejestracji w ZUS.
Podstawą określania wysokości składki w ramach Małego ZUS plus nie jest jak w przypadku „dużego ZUSu” prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne, ale realny uśredniony miesięczny przychód płatnika składek obliczony ze wzoru. Oznacza to, że każdy płatnik, który skorzysta z ulgi będzie miał indywidualnie wyliczoną wysokość składki ZUS.Zgłoszenia należy dokonać do 1 lutego br. lub do 7 dni od spełnienia przez przedsiębiorcę warunków jej przyznania w ciągu roku (np. po zakończeniu okresu preferencji).Ważne: z ulgi na Mały ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy. Po tym okresie przez kolejne dwa lata przedsiębiorca odprowadzać będzie składkę ZUS w pełnej wysokości. Jeśli ponownie spełni on jednak wymagania, będzie mógł po tym czasie kolejny raz ubiegać się o Mały ZUS plus.

Ile wynosi składka zdrowotna i jak się ją wylicza?

Osoby prowadzące działalność opłacają również składkę zdrowotną. W każdym przypadku jest ona obowiązkowa i zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał poprzedniego roku. Główny Urząd Statystyczny ogłosił w styczniu, że ta kwota wynosi 5.656,51 zł.To wartość służąca do określenia dolnej granicy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawa wymiaru składek nie może być niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – 75% z 5.656,51 zł wynosi 4.242,38 zł. Składka zdrowotna wynosi zaś 9% z podstawy wymiaru, czyli 381,81 zł. Przedsiębiorca ma także możliwość odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Choć jak było wspomniane wynosi ona 9% to jednak odliczyć można nie całość, ale 7,75% podstawy. Pozostałej części składki (1,25%) nie można odliczyć, ani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Załóż firmę z inFaktem bez wychodzenia z domu

Niezależnie gdzie mieszkasz i gdzie chcesz założyć swoją firmę, z inFaktem zrobisz to bez wychodzenia z domu. Wszystkie formalności załatwisz z nami przez Internet i telefon. Nasi eksperci przeprowadzą Cię przez proces założenia własnej firmy od pierwszego do ostatniego kroku – całkowicie za darmo. Wraz z usługą założenia firmy, otrzymasz również księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt, dostęp do swoich dokumentów i faktur w aplikacji oraz dedykowanego księgowego.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"