Mały ZUS a praca dla podwykonawcy byłego pracodawcy


28 października 2015 3 min. czytania

Możliwość płacenia preferencyjnych składek ZUS to duże ułatwienie dla początkującego przedsiębiorcy. Przywilej ten nie dotyczy m.in. osób wykonujących pracę na rzecz byłego pracodawcy. A jeśli przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz podwykonawcy pracodawcy – czy mały ZUS nadal mu przysługuje?

Na jakich zasadach funkcjonuje mały ZUS?

Podstawowym obowiązkiem, jaki wiąże się z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, jest opłacanie składek ZUS. Dobra wiadomość jest taka, że niektórzy przedsiębiorcy płacą składki w obniżonej formie, zwanej potocznie małym ZUS-em.

Dla nowych firm, przez pierwsze pełne 24 miesiące działania, składki społeczne oblicza się od dużo niższej podstawy niż ma to miejsce przy standardowych zasadach (tzw. dużym ZUS-ie).  Nie są one też zobligowane do płacenia składki na Fundusz Pracy.

Jedynie składkę zdrowotną płacą w standardowej wysokości, identycznej dla wszystkich przedsiębiorców.

Mały ZUS można płacić dłużej

Obniżone składki ZUS przysługują przez okres pierwszych pełnych 24 miesięcy prowadzenia biznesu. Niezwykle istotną rolę odgrywa tu określenie „pełnych”. Jeśli pierwszy miesiąc działalności trwa krócej niż pełen miesiąc kalendarzowy, to za niego także przysługuje możliwość zapłaty preferencyjnych składek, ale dopiero od kolejnego rozpocznie bieg naliczanie 24-miesięcznego okresu preferencyjnego ZUS.

Tym samym przedsiębiorca może w praktyce opłacać mały ZUS przez 25 miesięcy. Wniosek? Nie warto zakładać firmy pierwszego dnia miesiąca.

Ile wynosi mały ZUS obecnie oraz jakich zmian można spodziewać się w roku 2016 – dowiecie się z naszego artykułu.

Dla kogo „mały ZUS” jest niedostępny?

Planując biznes trzeba mieć na uwadze, że z opisanej tu możliwości płacenia składek ZUS w niższej niż standardowa wysokości nie mogą skorzystać wszystkie firmy.

Dla kogo mały ZUS jest niedostępny

Takie prawo nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy, choć zakładają nową firmę , to jednak:

  • prowadzili działalności gospodarczą na przestrzeni ostatnich 60 miesięcy,
  • mają zamiar współpracować z byłym pracodawcą w zakresie, który pokrywałby się z obowiązkami wykonywanymi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym – nie dotyczy to umów zleceń czy o dzieło.

Przedsiębiorcy ci, podobnie jak osoby współpracujące, zobligowani są do płacenia pełnego ZUS.

Praca dla podwykonawcy pracodawcy nie oznacza utraty małego ZUS

A jeśli w ramach nowo otwartej firmy przedsiębiorca podejmuje się świadczenia usług na rzecz podwykonawcy byłego pracodawcy? Czy pośrednia praca na jego rzecz jest równoznaczna z utratą prawa do płacenia obniżonych składek ZUS? Na szczęście nie. Przedsiębiorca nie musi się obawiać utraty przywileju, tym bardziej, że przecież wcale nie musi posiadać wiedzy odnośnie tego, dla kogo pracuje jego klient.

Chcesz opłacać ZUS terminowo i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.