Dlaczego nie warto zakładać firmy 1. dnia miesiąca


21 września 2015 3 min. czytania

W ostatnim czasie na naszym blogu mogliście przeczytać o tym, jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej, z jakimi kosztami się to wiąże i co zrobić z wydatkami poniesionymi jeszcze przed oficjalną rejestracją firmy. A czy jakiekolwiek znaczenie ma fakt, w którym dniu miesiąca założenie działalności następuje i czy ma to wpływ na… dłuższy mały ZUS?

Początkujący przedsiębiorca płaci mały ZUS

Każdy właściciel firmy zobligowany jest do opłacania składek ZUS. Początkujący przedsiębiorca objęty jest jednak taryfą ulgową i dzięki temu przez okres 2 lat może płacić o wiele niższe stawki – zyskuje na tym ok. 500 zł miesięcznie. Na obniżenie kwoty składa się niższa składka społeczna i brak obowiązku opłacania Funduszu Pracy. Przywilej ten określa się mianem „małego ZUS”.

Komu przysługuje obniżony ZUS?

Mogą go regulować ci przedsiębiorcy, którzy:

  • nie prowadzili innej działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych
  • nie współpracują z byłym pracodawcą (dla którego pracowali w bieżącym lub poprzednim roku) w zakresie pokrywającym się z obowiązkami na etacie.

Jeszcze dłuższy mały ZUS

Jeśli wczytamy się w przepisy, okazuje się, że powyższa taryfa ulgowa może trwać o miesiąc dłużej niż mogłoby się wydawać. Jak to możliwe? Niższy ZUS można regulować przez pełne 24 miesiące kalendarzowe. Słowo „pełne” odgrywa tutaj kluczową rolę. Wystarczy, że przedsiębiorca nie zarejestruje firmy 1. dnia miesiąca, a wspomniane 24 miesiące małego ZUS rozpoczynają swój bieg dopiero w miesiącu… następnym. Za pierwszy niepełny miesiąc również naliczamy składki od niższej kwoty – proporcjonalne do dni istnienia firmy w danym miesiącu.

Przyjrzyjmy się dwóm wariantom…

1) Przedsiębiorca zakłada swoją działalność 1 stycznia 2014. Za okres od stycznia 2014 do grudnia 2015 płaci mały ZUS. Po raz pierwszy wysokie składki zapłaci za styczeń 2016, a opłatę tę ureguluje do 10 lutego 2016 r. (jeśli nie zatrudnia pracowników).

data założenia firmy

2) Przedsiębiorca zakłada działalność 2 stycznia 2014 (lub w jakikolwiek kolejny dzień miesiąca). Za okres od stycznia 2014 do stycznia 2016 płaci mały ZUS. Pierwszy wysoki ZUS zapłaci dopiero za luty 2016, w terminie do 10 marca 2016 r. (jeśli nie zatrudnia pracowników).

Planując zakładanie działalności gospodarczej warto mieć na uwadze powyższe wskazówki i zafundować sobie dłuższy mały ZUS, a co się z tym wiąże – ponad 500 dodatkowych złotych w kieszeni.

Chcesz założyć firmę w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu