Mały ZUS – jakie zmiany czekają nas w roku 2016?

Czy rok 2016 przyniesie zmiany w wysokościach składek na ubezpieczenie społeczne? Jak wygląda temat tzw. małego ZUS? Sprawdź, jak prezentują się najnowsze zmiany.

Jest to sprawa istotna dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ ze składek ZUS nie można dobrowolnie zrezygnować. Przewidziano jednak pewne ułatwienie dla początkujących firm. Osoba, która rozpoczyna swoją działalność gospodarczą, ma możliwość skorzystania z opcji płacenia obniżonych składek ZUS przez okres pełnych 24 miesięcy, po spełnieniu określonych warunków. Określamy je mianem małego ZUS.

Mały ZUS – co ulegnie zmianie w 2016 r.

Rząd przedstawił propozycję nowej kwoty wynagrodzenia minimalnego, mającego obowiązywać w 2016 roku – 1850 zł brutto. Wzrost wysokości o 100 zł w stosunku do dotychczasowej spowoduje nie tylko podwyżkę płac, ale jednocześnie zmieni wartość składek ZUS dla przedsiębiorców, w tym tych, którzy korzystają z małego ZUS.

Podstawa naliczania składek

Jeśli plany rządu zostaną zatwierdzone i stawka płacy minimalnej wyniesie 1850 zł brutto, to minimalna podstawa naliczania składek wzrośnie z 525 zł do 555 zł (za podstawę przyjmujemy 30% płacy minimalnej). Od niej naliczane są poszczególne składki:

mały zus

Podsumowując: składki na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców wyniosłyby 176,33 zł przy płacy minimalnej w wysokości 1850 zł .

Podstawa naliczania składek

W porównaniu z wysokością z 2015 r. (166,79 zł) wzrosną o 9,54 zł, co daje nam procentowo blisko  5,72%. Zmiany te nie dotyczą składki zdrowotnej, którą naliczamy w oparciu o wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia włącznie z wypłatami z zysku w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale, zatem wyliczenie jest od innej podstawy.

UWAGA: W tej chwili mówimy jedynie o propozycji. Oficjalna wysokość wynagrodzenia minimalnego na rok 2016 będzie znana dopiero po publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli po 15 września 2015 roku.

Chcesz opłacać ZUS terminowo i w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.