Zgłoszenie do ubezpieczenia i opłacanie składek ZUS – o czym jeszcze musi pamiętać jednoosobowy przedsiębiorca?


21 lipca 2019 2 min. czytania

Na zakładającego działalność gospodarczą przedsiębiorcę, automatycznie nakładane są zobowiązania względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednoosobowi przedsiębiorcy muszą spełnić szereg obowiązków wobec zakładu – zarówno przy zakładaniu firmy, jak i przy jej późniejszym prowadzeniu.

Obowiązki wobec ZUS – na początku…

Składając wniosek rejestracyjny do CEIDG jesteśmy automatycznie zgłaszani do ZUS, jako płatnik składek. Oprócz tego konieczne jest jednak dodatkowe zgłoszenie przedsiębiorcy, jako osoby ubezpieczonej. Wymaga to złożenia w ciągu 7 dni od rejestracji firmy formularza:

  • ZUS ZUA – dla przedsiębiorców podlegających wszystkim ubezpieczeniom

lub

  • ZUS ZZA – dla przedsiębiorców podlegających wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, czyli m.in. tych, którzy łączą pracę na etacie z prowadzeniem własnej firmy.

Jeżeli nie planujemy zatrudnienia etatowych pracowników i chcemy płacić najniższe stawki ZUS musimy ponadto złożyć jedną deklarację ZUS DRA określającą wysokość składek. Przedsiębiorcy chcący płacić składki wyższe od minimalnych (bo np. chcą w przyszłości dostawać wyższą emeryturę) muszą składać ZUS DRA za każdy miesiąc.

…i przez cały czas prowadzenia działalności

Po spełnieniu formalności rejestracyjnych trzeba pamiętać o comiesięcznym, terminowym regulowaniu składek do ZUS. Przez pierwsze 2 lata działalności właściciele firm płacą tzw. mały ZUS obejmujący ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, po tym okresie nie obowiązują już żadne ulgi i trzeba płacić ZUS w pełnej wysokości, obejmujący również składki na tzw. Fundusz Pracy.

Trzeba płacić w terminie…

Składki ZUS należy opłacać, w terminie do 10 dnia miesiąca (jeśli firma nikogo nie zatrudnia) lub do 15 dnia miesiąca (jeśli zatrudnia pracowników). Przy robieniu comiesięcznego przelewu warto pamiętać, że liczy się data zaksięgowania przelewu na koncie bankowym przedsiębiorcy.

Terminowe opłacanie składek

…i pilnować odpowiednich kwot

Warto śledzić na bieżąco, czy w wysokości składek nie zachodzą zmiany, aby uniknąć naliczania odsetek. Jeżeli korzystamy z Programu do Księgowości ryzyko pomyłek we wpłacanych kwotach znacznie maleje. W aplikacji inFakt dane dotyczące ZUS-u podaje się podczas uzupełniania danych księgowych. Na tej podstawie aplikacja wyświetla aktualne kwoty do zapłaty i odpowiednie numery kont.

Chcesz opłacać ZUS terminowo i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu