Co i jak trzeba zgłosić do ZUS w trakcie rejestracji firmy? Jak założyć działalność gospodarczą przez internet?

Uzupełniliśmy wniosek CEiDG-1 i zostawiliśmy go w odpowiednim urzędzie. Czy to oznacza, że wszystkie formalności mamy za sobą? Niestety, pozostaje jeszcze jeden krok do wykonania. Złożenie zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS.

Podwójne zgłoszenie do ZUS jest konieczne

Wypełniając wniosek CEiDG-1 nie tylko zakładamy i rejestrujemy naszą działalność gospodarczą, stanowi on także zgłoszenie do ZUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Niestety, nie oznacza to, że wizytę w ZUS mamy już z głowy.

Dlaczego nie opłaca się zakładać firmy 1. dnia miesiąca?

Wniosek CEIDG-1 zgłasza przedsiębiorcę jako płatnika składek, ale nie jako ubezpieczonego – a są to dwie różne sprawy. Przedsiębiorca musi zgłosić się do ZUS w celu wyboru ubezpieczeń, które będzie opłacał podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZUS ZUA albo ZUS ZZA. Przedsiębiorca jest zobligowany do złożenia jednego z wymienionych dokumentów do 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, czyli założenia firmy.

Zmiany w zgłaszaniu do ZUS od 2016 roku.

7 dni na zgłoszenie do ZUS

Przedsiębiorca jednoosobowej działalności gospodarczej musi w terminie do 7 dni od założenia działalności zgłosić samego siebie do ubezpieczenia. W tym celu składa odpowiedni formularz:

  • ZUS ZUA – zgłoszenie do wszystkich ubezpieczeń: społecznego (składka chorobowa jest dobrowolna), zdrowotnego i Funduszu Pracy,
  • ZUS ZZA – zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, gdy np. jednocześnie pracuje na etacie i zarabia przynajmniej minimalną pensję.

Ile wyniesie mały ZUS w 2016 roku?

Ile wyniesie duży ZUS w 2016 roku?

Konieczne jest złożenie ZUS DRA

Przedsiębiorca musi złożyć także formularz ZUS DRA – dokument z informacjami o wszystkich płaconych składkach, zarówno za siebie, jak i za pracowników i zleceniobiorców.

Gdy przedsiębiorca nie planuje zatrudniania pracowników i będzie opłacał składki tylko za siebie w stałej wysokości, może przekazać ZUS DRA tylko za pierwszy pełny miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku zaistnienia zmian, np. choroby, trzeba złożyć aktualne DRA.

Czym różni się ubezpieczenie zdrowotne od chorobowego?

Program komputerowy „Płatnik” nie jest niezbędny, ale ułatwia wypełnianie i przekazywanie dokumentów drogą elektroniczną do ZUS.

 Zakładanie Działalności Gospodarczej – obowiązki wobec ZUS

Rejestracja w ZUS przez Internet

Formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA należy przekazać do ZUS w formie dokumentu elektronicznego (opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym), w formie papierowej bezpośrednio w terenowej jednostce ZUS lub za pomocą poczty.

Terminowe opłacanie składek

Po zarejestrowaniu się w ZUS, przedsiębiorca musi pamiętać o terminowym płaceniu składek:

  • do 10. dnia miesiąca (jeśli firma nikogo nie zatrudnia),
  • do 15. dnia miesiąca (jeśli przedsiębiorca płaci ZUS także za inne osoby, np. pracowników i zleceniobiorców).

Należy pamiętać, że przelew do ZUS musi być odpowiednio opisany, aby został przypisany do właściwej osoby i do okresu rozliczeniowego. Dzięki temu unikniemy wezwań do złożenia wyjaśnień.

Jak wypełnić przelew do ZUS?

Kto nie płaci Funduszu Pracy?

Zakładanie firmy z inFakt

A jeśli nadal masz wątpliwości co do tego, jak przejść przez formalności dotyczące zgłaszania do ubezpieczeń, możesz skorzystać z usługi zakładania firmy przez inFakt.

Nasi księgowi udzielą bezpłatnie wszelkich informacji dotyczących aspektów związanych z założeniem firmy oraz doradzą najkorzystniejszą formę opodatkowania.

Zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. Za darmo i bez zobowiązań. Wystarczy, że masz Profil Zaufany na ePUAP.

Nasze kompendium wiedzy o zakładaniu działalności

Polecamy serię eksperckich artykułów:

Przejdź do działania i załóż działalność w prosty sposób

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego, który może wspierać Cię również od samego początku np. wyręczając Cię w formalnościach związanych z zakładaniem firmy.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.