Zakładanie Działalności Gospodarczej – co musi zawierać nazwa firmy?

W ramach opowiadania Wam o Zakładaniu Działalności Gospodarczej dotarliśmy do etapu, w którym przedsiębiorca zastanawia się nad wyborem nazwy dla firmy. Nie każdy wie, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest nią… przede wszystkim imię i nazwisko przedsiębiorcy. Pozostałe słowa to jedynie dodatek. 

Czym kierować się przy tworzeniu nazwy – ułańska fantazja czy chłodny umiar?

Tworząc nazwę dla działalności trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, ponieważ to właśnie nazwa firmy w pierwszej kolejności działa na potencjalnego klienta – jeszcze zanim dotrzemy do niego z usługą potwierdzającą naszą jakość.

Powinna wyróżniać się na tle konkurencji, ale jednocześnie nie być zbyt skomplikowana i trudna do zapamiętania. Warto, by wyraźnie określała, czym się zajmujemy, a jednocześnie nie powinna zamykać przedsiębiorcy drogi do poszerzania własnej działalności o nowe dziedziny.

Czym jest nazwa skrócona firmy?

Podczas wypełnienia wniosku CEiDG-1 podajemy dwie nazwy dla naszej działalności. Co to oznacza?

  • podajemy pełną nazwę firmy – imię i nazwisko oraz tzw. nazwa dodana, czyli dowolne słowa dodatkowe, np. „Adam Kowalski Usługi Transportowe”
  • podajemy skróconą nazwę – dowolnie wybrane słowa, np. tylko „Kowalski Usługi Transportowe”.

Nazwa skrócona podawana jest przede wszystkim dla potrzeb ZUS i składa się z maksymalnie 31 znaków. Przedsiębiorca posługuje się nią składając dokumenty ubezpieczeniowe, takie jak ZUS ZUA lub ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń) czy comiesięcznie deklaracje DRA (mówiące o tym, ile składek za dany miesiąc przedsiębiorca powinien zapłacić – łącznie z zatrudnionymi pracownikami).

Nazwa skrócona może się sprawdzić w działaniach reklamowych – przedsiębiorca podaje ją na wizytówkach, szyldach czy ulotkach.

Kiedy przedsiębiorca posługuje się pełną nazwą firmy?

Pełna nazwa jest z kolei bardzo istotna w kontaktach z urzędem skarbowym, ponieważ nazwą przedsiębiorcy jest zawsze jego imię i nazwisko, które dodatkowo można poszerzyć o dowolne inne oznaczenia. O tym fakcie przedsiębiorcy często nie wiedzą, posługując się na fakturach jedynie tzw. nazwą dodaną.

Podczas zgłaszania do VAT na formularzu VAT-R przedsiębiorca – ale tylko osoba prawna, czyli np. spółka – podaje nazwę skróconą. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej należy posługiwać się imieniem i nazwiskiem.

Faktura bez imienia i nazwiska to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez przedsiębiorców.

Warto korzystać z pomocy specjalistów

O ile zakładanie działalności gospodarczej to proces mało skomplikowany pod względem technicznym (zazwyczaj ogranicza się do złożenia wniosku CEiDG-1 oraz zgłoszenia do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA lub ZZA, ewentualnie zgłoszenia do VAT), to jednak od strony podatkowej może się okazać mocno problematyczny.

Założenie firmy to przede wszystkim analiza kilku aspektów:

  • forma opodatkowania – wybór najkorzystniejszej, prawidłowej formy opodatkowania
  • zwolnienie z VAT – ocena, czy w ogóle możemy z niego skorzystać
  • preferencyjny ZUS – sprawdzenie, czy takie prawo przysługuje przedsiębiorcy
  • kasa fiskalna – kiedy można z niej zrezygnować, a kiedy jest obowiązkowa niezależnie od limitu sprzedaży.

Przykłady można mnożyć. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zaproponują wybór najkorzystniejszych rozwiązań księgowo-podatkowych.

Usługa zakładania firmy z inFakt jest darmowa

Zakładanie firmy z inFaktem nie wymaga wychodzenia z domu. Księgowy przejmuje odpowiedzialność za wszystkie formalności, a usługa jest w 100% darmowa.