Nazwa JDG musi zawierać imię i nazwisko właściciela, dlatego muszą się one znaleźć na fakturze

Prawidłowo wystawiona faktura to nie tylko oznaka rzetelnego przedsiębiorcy, ale także solidny fundament dobrze funkcjonującej działalności gospodarczej. W tym artykule odpowiadamy na często powracające pytanie: czy faktura bez nazwy firmy wymaga korekty?

Faktura – co musi zawierać…

Faktura jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż towaru lub wykonanie usługi. Jest także głównym dokumentem stosowanym w rozliczeniach pomiędzy firmami. Lista elementów, które mogą się pojawić na fakturze jest długa i wielokrotnie pojawiała się w naszych wpisach, jednak istotne dla nas jest to, co musi się na niej znaleźć, tj.:

 • dane stron transakcji – imiona i nazwiska, adresy, numery NIP
 • numer dokumentu
 • data wystawienia
 • nazwa usługi i kwota do zapłaty.

… a przede wszystkim imię i nazwisko.

To właśnie imię i nazwisko odgrywa tu najważniejszą rolę, ponieważ zgodnie z kodeksem cywilnym nazwą firmy prowadzonej przez osobę fizyczną jest jej imię i nazwisko, które można poszerzyć o dowolne inne oznaczenia, jak pseudonim czy określenie przedmiotu działalności.

identyfikacja osoby fizycznej

Dla urzędu skarbowego identyfikacją osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jest przede wszystkim imię i nazwisko, numer NIP oraz adres, a nie dodana nazwa firmy zapisana w CEIDG-1.

A co z nazwą skróconą firmy?

Rejestrując swoją działalność przedsiębiorca podaje nie tylko pełną, ale także skróconą nazwę swojej firmy – służy ona rozliczeniom z ZUS. Czy taka skrócona wersja może znaleźć się na fakturze? Nie ma żadnych przeciwwskazań i należy do najpowszechniejszej praktyki, nie można jednak pominąć tutaj imienia i nazwiska.

Przykład:

Anna Nowak prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i chce za pomocą faktury udokumentować sprzedaż bukietów ślubnych. Na fakturze w miejscu „Sprzedawca” może wpisać:

 • Anna Nowak Bukiety ślubne i okolicznościowe (pełna nazwa w CEIDG)
 • Anna Nowak Bukiety (nazwa skrócona)
 • Anna Nowak (tylko imię i nazwisko).

Tym samym nie może wpisać w polu „Sprzedawca” samego określenia wykonywanej działalności, np. „Bukiety ślubne”,  bez imienia i nazwiska, nawet jeśli taka forma zostałaby wpisana jako nazwa skrócona we wniosku rejestracyjnym.

Pamiętajmy:  imię i nazwisko są niezbędnymi elementami faktury. Wszelkie dodatkowe słowa w nazwie firmy to element w pełni opcjonalny i ich brak nie wymaga wystawiania korekty.

Fakturowanie z inFakt

Program do Fakturowania to:

 1. Kompletne rozwiązanie w zakresie faktur: w inFakcie możesz wystawiać faktury VAT, marże, korygujące, zaliczkowe czy proformy, w tym po angielsku i w obcych walutach; utworzoną fakturę można zapisać jako PDF lub wysłać e-mailem do klienta z poziomu konta użytkownika.
 2. Faktura w kilka chwil: wpisywanie danych firmowych to pestka – podajesz NIP, a inFakt pobiera dane firmy z GUS i uzupełnia na fakturze.
 3. Profesjonalna i estetyczna faktura: w prosty sposób możesz umieścić na fakturze logo Twojej firmy oraz wybrać jeden z kilkudziesięciu gotowych szablonów faktur; jeśli tylko masz ochotę, możesz nawet stworzyć własny.
 4. Mobilność: dostęp do faktur masz w aplikacji www oraz za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych na iPhone’a i smartfony z Androidem.

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo!

 • Testuj fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu