Rozpoczęcie działalności w środku roku a zwolnienie z kasy fiskalnej – przykłady obliczenia limitu

Nie każdy przedsiębiorca dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących firmy i rolników ryczałtowych musi zakupić kasę fiskalną z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, a następnie przy jej pomocy ewidencjonować transakcje. Wiele firm może skorzystać ze zwolnienia ze względu na roczny limit sprzedaży. 

Kasa fiskalna oznacza pewne obowiązki

Trzeba przyznać, że w konkursie na ulubione urządzenie polskich przedsiębiorców, kasa fiskalna z pewnością nie byłaby faworytem bukmacherów. Spory wpływ na raczej chłodny stosunek firm do niej to, w dużej mierze, pochodna licznych obowiązków, których trzeba dopilnować w związku z użytkowaniem.

Na szczęście, nie wszyscy są zobowiązani do jej stosowania. Kasy fiskalnej – od pierwszego dnia działalności – muszą używać m.in. taksówkarze, sklepy sprzedające papierosy i alkohol bądź handlujące częściami i akcesoriami samochodowymi.

Na jakie zwolnienie z kasy może liczyć przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy, których działalność opiera się na sprzedaży prowadzonej na rzecz osób prywatnych, mają szansę, by skorzystać z kilku zwolnień ze stosowania kasy fiskalnej:

  • związane z rodzajem sprzedaży – kasy nie muszą kupować przedsiębiorcy trudniący się m.in. usługami pocztowymi i kurierskimi, finansowymi
  • przez wzgląd na sposób dokumentowania transakcji – jeśli przy sprzedaży wysyłkowej płatność następuje na rachunek bankowy przedsiębiorcy, który prowadzi ewidencję pozwalającą połączyć płatność z transakcją
  • ze względu na limit sprzedaży – urządzenia nie trzeba stosować, o ile suma transakcji na rzecz konsumentów nie przekracza 20 tys. zł rocznie.

W tym ostatnim przypadku trzeba mieć jednak na uwadze, że dla firm rozpoczynających działalność w danym roku kwotę limitu oblicza się proporcjonalnie do czasu ich istnienia w danym roku kalendarzowym.
 Kasa fiskalna – jak obliczyć limit dający zwolnienie?

W jaki sposób wyliczyć limit zwolnienia z kasy?

Nowy przedsiębiorca, którego nie obowiązuje zwolnienie z kasy fiskalnej ze względu na charakter działalności oraz sposób dokumentowania transakcji, ale liczy na jej uniknięcie dzięki limitowi sprzedaży, musi dokonać stosownych obliczeń, by wiedzieć czy ma do tego prawo. Limit wylicza się proporcjonalnie do czasu prowadzenia firmy (bierzemy pod uwagę to, ile dni do końca roku pozostało).

Przykład:

Firma została założona w 100. dniu roku, a więc będzie funkcjonowała przez kolejnych 265. Tym samym, żeby sprawdzić limit sprzedaży dla zwolnienia z kasy fiskalnej należy dokonać następującego wyliczenia: 20 000/365 x 265= 14.520,55 zł. Jeśli przedsiębiorca przekroczy tę kwotę, będzie zobligowany do zakupu kasy fiskalnej. 

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia na podstawie limitu prowadzi ewidencję sprzedaży. Dzięki niej wie, w którym momencie musi zainstalować kasę fiskalną, a w przypadku kontroli może udowodnić posiadanie prawa do zwolnienia.

Chcesz rozliczać swoją działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.