ePUAP – co to jest i jak założyć? [wideo]

ePUAP to elektroniczna platforma usług administracji publicznej. Służy ona do komunikacji obywateli i przedsiębiorców z urzędami. A jak to działa w praktyce? Co to jest Profil Zaufany i jak go można założyć? Przedstawiamy konkretne wskazówki oraz pokazujemy na przykładzie jak założyć Profil Zaufany.

ePUAP a Profil Zaufany

Ważną usługą oferowaną przez ePUAP jest Profil zaufany. Umożliwia on podpisywanie pism urzędowych elektronicznie. Profil taki może posiadać każdy kto ma PESEL. Wcześniej tylko posiadanie podpisu kwalifkowanego, czyli elektronicznego podpisu równoważnego podpisowi własnoręcznemu, dawało taką możliwość.

Posiadanie Profilu Zaufanego pozwala nam korzystać z wielu usług online na portalach urzędowych. Na przykład:

  • portal ePUAP – za jego pomocą złożysz wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów, czy też zgłosisz urodzenie dziecka,
  • PUE ZUS, czyli platforma do komunikacji z ZUSem tutaj prześlesz deklaracje ZUSowskie,
  • również CEIDG korzysta z Profilu Zaufanego, dzięki temu możesz założyć działalność gospodarczą w domowym zaciszu.

Jak założyć Profil Zaufany?

Żeby posiadać profil zaufany musimy potwierdzić naszą tożsamość, w końcu będziemy tym profilem mogli podpisywać elektronicznie ważne dokumenty, więc musimy potwierdzić, że my to my. Procedura jest prosta. Możemy to zrobić na 2 sposoby:

    • za pośrednictwem banku

Ministerstwo Cyfryzacji w 7 bankach udostępnia możliwość założenia Profilu Zaufanego. Jeżeli masz rachunek bankowy w jednym z tych banków, tj. PKO Bank Polski, Inteligo, BZ WBK, Bank Pekao, mBank, ING, Millenium, to możesz założyć Profil Zaufany przez bank, wówczas Twój bank potwierdza Twoją tożsamość i w zasadzie od razu masz założony Profil.
Zobaczcie jak to wygląda na przykładzie jednego z banków:

    • jeżeli Twojego banku nie ma na liście to potrzebujesz zarejestrować się na stronie ePUAP.

Podać swoje dane i zapisać. Następnie trzeba potwierdzić swoją tożsamość w jednym z punktów potwierdzających, pojawić się tam osobiście z dowodem osobistym.
Wśród punktów potwierdzających są nie tylko urzędy. Listę miejsc gdzie potwierdzimy swoją tożsamość znajdziemy na stronie ePUAP.

Ważna informacja dla wszystkich, którzy mają potwierdzony Profil Zaufany na ePUAP – zanim udacie się załatwić jakąś sprawę w urzędzie, sprawdźcie czy nie możecie jej załatwić online.