Zakładanie Działalności Gospodarczej – czy warto wybrać kwartalne rozliczenie podatku?

Coraz więcej przedsiębiorców skłania się ku wyborowi kwartalnego rozliczania swoich podatków. Dotyczy to zarówno podatku dochodowego, jak i VAT. Po raz pierwszy decyzję o tym, czy przedsiębiorca chce płacić podatki miesięcznie czy kwartalnie, podejmuje podczas wypełniania wniosku CEiDG-1.

Przedsiębiorca nie musi być na VAT, ale zawsze rozlicza podatek dochodowy

Przedsiębiorca nie musi być VAT-owcem. Może skorzystać ze zwolnienia:

 • ze względu na wartość sprzedaży – do łącznej kwoty 150 tys. zł rocznie, przy czym limit ten jest liczony proporcjonalnie do czasu prowadzenia firmy w danym roku podatkowym
 • ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, np. lekarze czy nauczyciele języków obcych.

Niektórzy przedsiębiorcy ze zwolnień tych skorzystać nie mogą i zaliczamy do nich np. firmy zajmujące się sprzedażą alkoholu lub świadczące usługi jubilerskie. Kiedy warto zostać VAT-owcem?

Nawet, jeśli skorzystasz ze zwolnienia z podatku VAT, zakładając swoją firmę musisz liczyć się z koniecznością rozliczania się z podatku dochodowego, czyli PIT. Comiesięczne rozliczenia mogą być czasochłonne i uciążliwe, dlatego warto zastanowić się nad alternatywą – kwartalnym rozliczaniem podatków.

Kwartalne rozliczenie podatku w praktyce

Kwartalna forma rozliczenia podatku dochodowego oraz podatku VAT to przede wszystkim mniej formalności. Dzięki niej przedsiębiorca dokonuje wpłat zaliczek na podatek maksymalnie 4 razy w roku

Zaliczki na podatek dochodowy należy zapłacić do:

 • 20 kwietnia – za kwartał I,
 • 20 lipca – za kwartał II,
 • 20 października – za kwartał III,
 • 20 stycznia kolejnego roku podatkowego – za kwartał IV.

Rozliczanie podatku dochodowego nie wymaga składania żadnych deklaracji w ciągu roku – PIT-5 odszedł do lamusa.

Podatek VAT należy zapłacić do:

 • 25 kwietnia – za kwartał I,
 • 25 lipca – za kwartał II,
 • 25 października – za kwartał III,
 • 25 stycznia kolejnego roku podatkowego – za kwartał IV.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na kwartalne rozliczenia VAT, składa deklarację VAT-7K. Jeśli rozlicza się miesięcznie, to obowiązuje go formularz VAT-7.

Kwartalne rozliczenie podatku to wiele korzyści

Kwartalne rozliczenie podatków to przede wszystkim mniej formalności związanych z wykonywaniem przelewów i składaniem deklaracji – zamiast 12 mamy tylko 4.

Jest także korzystne w przypadku pomyłki np. w stawce VAT na wykonywane usługi. Im mniej składanych deklaracji… tym mniej dokumentów do korygowania. 

Podatki co kwartał

Zasadniczym plusem kwartalnego rozliczania podatków jest wpływ na płynność finansową firmy. Zobowiązania względem urzędu skarbowego płacone są co trzy miesiące, a to daje przedsiębiorcy znacznie większą swobodę w zakresie planowania wydatków. Tymczasowo zaoszczędzoną kwotę można przeznaczyć na zakup towaru lub wpłacić na konto oszczędnościowe.

Trzeba, oczywiście, mieć na uwadze fakt, że do zapłaty kumuluje się podatek z trzech miesięcy i uwzględnić to w planowaniu budżetu na miesiąc, w którym przypada termin uiszczenia zobowiązania względem urzędu skarbowego. 

Rozliczanie kwartalne daje przedsiębiorcy dłuższy czas na rozliczenie podatku bez konieczności uciekania się do korekt deklaracji VAT. VAT z faktur kosztowych można rozliczyć w okresie przypadającym na termin powstania obowiązku podatkowego lub w dwóch kolejnych okresach – 2 kwartałach, a nie 2 miesiącach.

Największe obawy zapewne wiążą się z faktem, że przedsiębiorca zapomni, że to „już teraz” i przegapi termin zapłaty. W porównaniu z korzyściami jest to drobiazg – wystarczy korzystać z aplikacji księgowej z przypomnieniem w formie np. emaila o konieczności uiszczenia zobowiązania lub po prostu… skorzystać z możliwości zapisania alarmu we własnym telefonie.

Jak przejść na kwartalne rozliczanie podatków?

W przypadku podatku dochodowego przejście możliwe jest tylko raz w roku – do 20. lutego. W tym celu przedsiębiorca musi zaktualizować wpis do CEIDG za pomocą formularza CEIDG-1 – w poz. „Forma wpłaty zaliczki” trzeba zaznaczyć sposób kwartalny.

W przypadku VAT-u przejście na kwartalne rozliczenie jest możliwe aż w 4 terminach w ciągu roku – za pomocą formularza VAT-R. Należy tego dokonać do 25. dnia drugiego miesiąca tego kwartału, od którego przedsiębiorca chce rozliczać się kwartalnie, np. jeśli chcemy przejść na takie rozliczenie od IV kwartału, musimy to zgłosić najpóźniej do 25.11. 

Jeśli korzystasz z usług księgowego z inFaktu, możesz zlecić wykonanie takiej aktualizacji swojemu księgowemu.

Jeśli dopiero przygotowujesz się do założenia własnej firmy – możesz skorzystać z darmowej usługi zakładania działalności gospodarczej przez inFakt – bez zobowiązań. Zajmiemy się doradzeniem odpowiedniej formy opodatkowania, podpowiemy, jakie korzyści przynosi np. kwartalne rozliczanie podatków i dopełnimy formalności.

Dowiedz się więcej o zakładaniu działalności

Przygotowaliśmy dla Ciebie serię tekstów, które w prosty sposób przybliżą Ci wszystko, co przyszły przedsiębiorca wiedzieć powinien.

Chcesz rozliczać swoją działalność w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
 • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.