Zakładanie Działalności Gospodarczej – jak wybrać kody PKD?

Osoba zakładająca własny biznes musi określić na wniosku CEiDG-1, czym będzie się zajmowała. Robi to przy pomocy kodów PKD. Gdzie można je znaleźć i jakie są skutki niedbałego wyboru?

Czym jest PKD?

PKD to „Polska Klasyfikacja Działalności”, czyli katalog rodzajów działalności, które mogą prowadzić w Polsce przedsiębiorcy.

Jej stworzenie miało na celu pogrupowanie firm według wybranych branż na potrzeby czysto statystyczne. PKD to zatem opis rodzaju wykonywanych przez danego przedsiębiorcę czynności z informacją o tym, która jest przeważająca.

Ile kodów może wybrać przedsiębiorca?

Nie obowiązują limity dotyczące ilości kodów PKD wskazywanych na wniosku CEiDG-1. Każda zmiana będzie wymagała złożenia aktualizacji.

Na druku CEiDG-1 widnieje miejsce na określoną liczbę kodów, ale większą ich ilość można zadeklarować za pomocą załącznika CEIDG-RD. Na pierwszym miejscu przedsiębiorca wpisuje ten kod PKD, który opisuje przeważającą działalność zakładanej firmy.

Dodawanie i wykreślanie kodów PKD

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na poszerzenie zakresu świadczonych usług bądź zmianę przeważającego rodzaju działalności, musi zaktualizować informacje w CEiDG.

Powinien to zrobić przed uzyskaniem przychodu z zakresu, którego dotyczy nowy kod PKD.

Zakładanie Działalności Gospodarczej – jak wybrać kody PKD?

Grzywna za wystawienie faktury bez aktualizacji PKD

Wystawiłeś fakturę na usługę, której kodu nie podałeś w CEiDG? Ryzykujesz zapłaceniem grzywny. Na szczęście – w praktyce takie sytuacje występują bardzo rzadko.

Przepisy karno skarbowe przewidują dwa rodzaje kar za popełnione przestępstwo skarbowe. Pierwsze są liczone w stawkach dziennych, gdzie najniższa liczba stawek wynosi 10, a najwyższa 720 (w 2018 roku stawka dzienna waha się w granicach od 70 zł do 28 000 zł). Drugi rodzaj kary ustalany jest kwotowo (w 2018 roku kara grzywny określona jest w przedziale od 700 zł do 20 160 000 zł).

Właściciel firmy otrzymuje wezwanie, w którym zostaje zobowiązany do uzupełnienia ewidencji CEiDG w określonym terminie.

Przetargi i dotacje a kody PKD

Właściwie dobrane kody PKD mają znaczenie w przypadku starania się o dofinansowania i dotacje. Umowy zawierają czasami informację, która precyzuje, jaki typ działalności może otrzymać wsparcie finansowe.

Podobnie rzecz ma się z przetargami. Organizator przetargu może zażądać dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień do wykonywania określonego rodzaju działalności.

Polecamy nasze teksty związane z zakładaniem działalności

O czym jeszcze warto poczytać? Sugestie znajdziesz poniżej:

Rozpocznij działalność gospodarczą w prosty sposób

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego, który może wspierać Cię również od samego początku np. wyręczając Cię w formalnościach związanych z zakładaniem firmy.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.