KPIR wzór

Prowadzenie KPiR to konieczność dla większości osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Na podstawie przychodów i kosztów zapisanych w księdze oblicza się podatek dochodowy do zapłaty. Wzór jaki księga musi posiadać jasno określają przepisy. Szczególnie istotne jest właściwe opisanie wszystkich kosztów, tak by urzędnik ich nie zakwestionował.

DLA KOGO KPIR?


Księga to zestawienie wszystkich przychodów i kosztów wynikających z działalności firmy. W oparciu o dane zawarte w KPiR (kwoty przychodów i kosztów) można wyliczyć kwotę zaliczki na podatek dochodowy.

Z KPiR mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 1,2 mln euro i jednocześnie prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jej wzór obowiązuje zarówno przedsiębiorców, którzy rozliczają się z podatków na zasadach ogólnych (18 i 32 proc.), jak i liniowo (19 proc.). 

KPIR wzór w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów. Sprawdź koniecznie - to nic nie kosztuje!

 

NAJWAŻNIEJSZE DANE JAKIE POWINNA ZAWIERAĆ KSIĘGA


Księga złożona jest z 16 ponumerowanych kolumn, które wymagają wpisania odpowiednich danych. Najważniejsze z nich to:
 1. kolumna 3 – numer dokumentu (np. faktury lub rachunku), który stanowi podstawę wpisu,
 2. kolumna 6 – informacje o rodzaju przychodu lub wydatku – np. zakup towaru, opłata za media, wynagrodzenie),
 3. kolumna 7 – przychody ze sprzedaży towarów lub usług – tutaj należy wpisać wartość przychodów ze sprzedaży,
 4. kolumna 11 – koszty uboczne ponoszone w związku z zakupem – np. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze,
 5. kolumna 12 – wynagrodzenie wypłacane pracownikowi – jest ono ujmowane jako kwota brutto,
 6. kolumna 13 – pozostałe koszty – wpisuje się tu te koszty, które związane są z prowadzoną działalnością, ale już nie z zakupem towarów czy wynagrodzeniami pracowników (np. ubezpieczenia społeczne, odsetki od kredytów, zakup paliwa).
Takie uporządkowanie zawartości KPiR sprawia, że jest ona czytelna, a znalezienie konkretnych informacji nie stanowi problemu.

PROWADZENIE KPIR PRZEZ PRZEDSIĘBIORCĘ TO KONIECZNOŚĆ ŚLEDZENIA ZMIAN W PRZEPISACH


Samodzielne dokonywanie wpisów przez przedsiębiorcę może jednak stanowić dla niego duże wyzwanie. Niezbędna jest tutaj znajomość przepisów dotyczących prowadzenia KPiR oraz bieżące śledzenie zmian jakie w nich zachodzą. 

Popełnienie błędów w KPiR może skutkować błędnym obliczeniem podatku dochodowego, a co za tym idzie odsetkami lub nawet grzywną. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc zaopatrzenie się w aplikacje do prowadzenia KPiR, która jest na bieżąco aktualizowana zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów. Którą aplikację wybrać?

INFAKT SAM WYGENERUJE ODPOWIEDNIE WPISY


Bardzo dobrym programem do prowadzenia KPiR jest inFakt.pl. Korzystanie z inFaktu nie wymaga posiadania wiedzy o KPiR ponieważ zapisy w księdze uzupełniają się automatycznie. Wystarczy dodać przychody i koszty korzystając z prostych formularzy, a program stworzy na ich podstawie KPiR w PDF-ie zgodną ze wzorem ministerstwa.

Nie trzeba się zastanawiać, w której kolumnie ująć dany koszt bądź przychód – aplikacja zrobi to sama. inFakt aktualizowany jest na bieżąco przez księgowych, którzy dbają o jego dostosowanie do obowiązującego prawa podatkowego. KPiR w inFakcie można przeglądać, edytować i zapisywać w każdym momencie. Na koniec miesiąca wystarczy zalogować się do aplikacji, zapisać Księgę w formacie PDF i wydrukować.

Aby sprawdzić jak inFakt generuje KPiR oraz wypróbować wszystkie inne narzędzia do prowadzenia księgowości (choćby pozwalające rozliczyć VAT), wystarczy dokonać darmowej rejestracji. Każdy użytkownik dostaje dzięki temu możliwość 30-dniowego okresu testowego. Bez żadnych opłat. Warto się przekonać! 

KPIR wzór w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj już teraz!Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR