Księgowanie środków trwałych

Środki trwałe to właściwie nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. W końcu można do nich zaliczyć choćby samochód, laptopa czy meble. Z jakimi zasadami wiąże się księgowanie środków trwałych?

CO MOŻE BYĆ UZNANE ZA ŚRODEK TRWAŁY?


Aby można było mówić o środkach trwałych, dany zakup musi mieć przewidywany czas wykorzystania w firmie dłuższy niż rok, a także kompletny i zdatny do użytku. Możliwość zaliczenia do środków trwałych odnosi się m.in. do:

 • nieruchomości,

 • maszyn,

 • środków transportu,

 • mebli i wyposażenia.

W myśl przepisów księgowanie środków trwałych wymaga dokonania wpisu do ewidencji środków trwałych w miesiącu przekazania konkretnego składnika do używania.

Nie wiesz z czym wiąże się księgowanie środków trwałych? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów. Sprawdź koniecznie!


ZAKUP MOŻE WYMAGAĆ AMORTYZACJI


Księgowanie środków trwałych wymaga często ich amortyzacji, czyli stopniowego zaliczania do kosztów. Jak to wygląda w praktyce? Otóż odpisy amortyzacyjne dokonywane są w kontekście tych wydatków, których wartość przekracza 3 500 zł. Najczęściej robi się to w oparciu o jedną z dwóch metod amortyzacji: liniowej lub degresywnej. Cały proces trwa tak długo, aż cała wartość środka trwałego zostanie zaliczona do kosztów.

W przypadku gdy cena zakupu jest niższa niż 3 500 zł, a jest spełnia on definicję środka trwałego lub należy do wartości niematerialnych i prawnych to także istnieje możliwość jego amortyzacji.

Możliwa jest tu również tzw. amortyzacja jednorazowa. Pozwala ona przedsiębiorcy na jednorazowe ujęcie w kosztach firmowego zakupu przy wykorzystaniu stawki 100%. W praktyce oznacza to natychmiastowe zaliczenie wydatku w koszty. Co za tym idzie przedsiębiorca nie musi się martwić o odpisy amortyzacyjne w kolejnych latach.

Jednorazowego odpisu należy dokonać się w miesiącu, w którym przekazano wydatek do użytku lub w miesiącu następnym. Warto pamiętać, że amortyzacja jednorazowa nie jest możliwa w kontekście nabycia samochodu osobowego.


KSIĘGOWANIE ŚRODKÓW TRWAŁYCH – PRZEKONAJ SIĘ JAK DZIAŁA INFAKT.PL


Idealną aplikacją pozwalającą na sprawne księgowanie środków trwałych jest inFakt.pl. Cały proces zajmuje dosłownie chwilę. Jak się do tego zabrać? Wystarczy jedynie zalogować się w programie, a następnie wejść w zakładkę „Koszty”, link „Środki trwałe” i kliknąć „Nowy środek trwały”.

Po uzupełnieniu krótkiego formularza, środek trwały zostaje zapisany w inFakcie. Użytkownik może również załączyć skan dokumentu, który potwierdza dany zakup. Sporym ułatwieniem jest, że aplikacja automatycznie wylicza kwoty odpisów amortyzacyjnych i włącza je do kosztów firmowych przez odpowiedni okres. Przedsiębiorca może również wydrukować ewidencji środków trwałych.

Jeśli chcesz skorzystać z wymienionych możliwości, jak również poznać kolejne wystarczy, że założysz darmowe konto i wypełnisz dane księgowe. W zamian testujesz Program do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo. Przekonaj się, że z inFaktem księgowanie środków trwałych jest proste i szybkie.  

Księgowanie środków trwałych w programie idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj już dziś - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR