Faktura wewnętrzna

Od początku 2013 r. faktura wewnętrzna nie musi być wystawiana i przechowywana w dokumentacji. Zamiast niej można wystawiać noty wewnętrzne, aby dysponować potwierdzeniem rozliczeń na wypadek kontroli podatkowej. W jakich przypadkach przydaje się dokument analogiczny do dawnej faktury wewnętrznej?


FAKTURA WEWNĘTRZNA NIE JEST JUŻ WYSTAWIANA

Zdecydowana większość przedsiębiorców przeprowadzone transakcje dokumentuje przy pomocy faktur. Czasami jednak przedsiębiorca jest także opodatkowany VAT-em z tytułu transakcji innych niż sprzedaż. Do końca 2012 r. transakcje te były dokumentowane fakturami wewnętrznymi.

Obecnie nie trzeba tego robić, ale wciąż jest to dozwolone – może do tego posłużyć nota wewnętrzna. Do popularnych i często spotykanych zdarzeń gospodarczych, jakie opisuje ten dokument należą m.in.: nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług czy import usług.

Podatek VAT związany z takim zdarzeniem należy obliczyć i wpłacić we własnym zakresie. Nota wewnętrzna, a nie faktura wewnętrzna może służyć jako dodatkowe potwierdzenie takiego działania.

Nie wiesz jako powinna wyglądać faktura wewnętrzna (nota wewnętrzna)? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości.

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

JAKIE ELEMENTY NOTY WEWNĘTRZNEJ?

Faktura wewnętrzna i nota wewnętrzna nie różnią się między sobą zestawem koniecznych elementów. Przedsiębiorca powinien więc na nocie zamieścić, np.:

  • numer dokumentu oraz datę sprzedaży towaru/wykonania usługi i datę wystawienia noty,
  • dane sprzedawcy i nabywcy: nazwy, adresy, numery NIP,
  • nazwę (rodzaj) miarę i ilość lub zakres sprzedawanych towarów/świadczonych usług
  • cenę jednostkową netto towaru/usługi (bez podatku),
  • zbiorczą wartość sprzedaży netto (bez podatku),
  • kwotę brutto: należność za sprzedaż ogółem wraz z należnym podatkiem,
  • kwotę podatku ogółem z podziałem na poszczególne stawki podatku.

WYSTAW NOTĘ WEWNĘTRZNĄ W INFAKT.PL

Chcesz szybko wystawić notę wewnętrzną, która może z powodzeniem zastąpić fakturę wewnętrzną? Jest na to bardzo prosty sposób – inFakt.pl. Program do Księgowości umożliwia użytkownikom automatyczne generowanie not wewnętrznych na podstawie wprowadzonych kosztów zagranicznych.

Po zalogowaniu się do programu należy kliknąć na zakładkę „Koszty”, a następnie „Dodaj koszt”. Przy wpisywaniu danych kontrahenta zagranicznego trzeba pamiętać, aby zaznaczyć kraj, w którym kontrahent ma siedzibę. Należy także wpisać numer VAT-UE kontrahenta.

Następnie definiuje się walutę, w której faktura została wystawiona oraz rodzaj kosztu:

  • towar w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

  • usługa w przypadku importu usług.

Aplikacja przelicza kwotę netto z waluty obcej na złotówki według prawidłowego kursu. Bezpośrednio po zapisaniu kosztu, nota wewnętrzna jest dostępna do wydruku. Ta opcja pozwala zapisać notę jako PDF.

Już teraz załóż konto na inFakcie i wypełnij dane księgowe. Dzięki temu otrzymasz bezpłatny 30-dniowy test, który umożliwi wystawianie not wewnętrznych. Przekonasz się, czy inFakt jest dla Ciebie!

Faktura wewnętrzna (nota wewnętrzna) w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj!

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

Poleć artykuł:
2015-11-01

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak ustalić stawkę VAT na fakturze?

Rejestracja do VAT niesie z sobą podstawowy obowiązek wymagający znajomości przepisów. Każdy VAT-owiec musi pilnować, aby do transakcji doliczać VAT według odpowiednich stawek. Pomyłki w tym zakresie mogą pociągać za sobą skutki podatkowe odczuwalne zarówno przez przedsiębiorcę, jak i jego klienta.

Jak i kiedy poprawnie wystawić fakturę VAT?

Podczas prowadzenia firmy faktury są zwykle na porządku dziennym, ponieważ potwierdzają zawierane transakcje. Są to zarówno faktury zakupowe, które standardowo służą do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, jak i faktury sprzedażowe. W obu przypadkach dokumenty te wpływają na kwoty płaconych podatków, dlatego są niezwykle ważne. Podpowiadamy jak poprawnie wystawić fakturę VAT.

5 kwestii, o których musisz pamiętać wystawiając fakturę

Fakturowanie w wielu firmach odgrywa bardzo ważną rolę, a tym samym zajmuje sporo czasu. W końcu standardowo to faktura potwierdza sprzedaż, a zawarte na niej dane decydują o kwotach podatków do zapłaty. Dlatego warto dobrze poznać zasady fakturowania, aby działać zgodnie z prawem. Poniżej przedstawiamy 5 ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przed wystawieniem faktury.