Jak zamknąć firmę? Jakie dokumenty i gdzie dostarczyć?

Przedsiębiorca który przeżywa np. problemy finansowe w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej może zdecydować się na jej zamknięcie. Należy jednak wiedzieć, że likwidacja firmy wymaga dopilnowania pewnych formalności. Czego dotyczą konkretnie?

PODSTAWOWE OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z ZAMKNIĘCIEM DZIAŁALNOŚCI

Likwidacja firmy wymaga przede wszystkim odpowiedniego zgłoszenia do CEIDG tego faktu. Należy tego dokonać za pomocą formularza CEIDG-1. Jak to wygląda w praktyce? Otóż w polu 01 trzeba zakreślić podpunkt 5 – „wniosek o wykreślenie wpisu w CEIDG.” Takie postępowanie nie oznacza jednak całkowitego usunięcia z ewidencji informacji o działalności gospodarczej. Konkretne dane w dalszym ciągu są dostępne publicznie wraz z informacją o dacie wykreślenia. Obowiązki związane z likwidacją firmy odnoszą się również do ZUS-u. Ten proces nie jest skomplikowany jeśli nie zatrudnia się pracowników na umowę o pracę. Przedsiębiorca zobligowany jest bowiem jedynie do wyrejestrowania się z ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA. W przypadku, gdy pod jego ubezpieczenie zdrowotne podlegają także inne osoby, np. rodzina, to należy je również wyrejestrować z ubezpieczenia.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

LIKWIDACJA FIRMY – JAKIE DOKUMENTY NALEŻY SPORZĄDZIĆ?

Przedsiębiorca będący VAT-owcem, który zdecydował się na likwidację działalności musi sporządzić pewne ewidencje majątku firmowego. Chodzi tu przede wszystkim o:
  • wykazu składników majątku firmy na potrzeby podatku dochodowego – obejmuje wszystkie rzeczy i wartości niematerialne rozliczone w ramach działalności,
  • spisu z natury dla celów podatku dochodowego – wykaz towarów i materiałów handlowych pozostałych na dzień likwidacji firmy,
  • spis z natury dla celów VAT obejmujący wszystkie składniki majątku firmy.
Wymienionych dokumentów nie trzeba składać w żadnym urzędzie. Konieczne jest jednak ich przechowywanie w dokumentacji w razie ewentualnej kontroli.

OBOWIĄZKI WZGLĘDEM VAT I PIT

Przedsiębiorca który likwiduje firmę musi również zadbać o wyliczenie VAT-u do zapłaty, a także zgłosić do urzędu skarbowego zaprzestanie wykonywania czynności podlegających VAT. Dokonuje się tego na formularzu VAT-Z. Należy także złożyć w urzędzie skarbowym ostatnią deklarację VAT uwzględniającą podatek za bieżący okres rozliczeniowy oraz podatek wynikający ze spisu z natury wraz z informacją o sporządzonym spisie. A jak wygląda likwidacja firmy w kontekście podatku dochodowego? Jak zaznaczają przepisy w przypadku zamknięcia działalności gospodarczej cały majątek firmowy staje się majątkiem prywatnym właściciela. Co za tym idzie nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Dzięki temu może je np. przekazać jako darowiznę. Co ważne sprzedaż majątku (lub jego części) może spowodować powstanie przychodu z działalności, co wymaga zapłaty podatku. Majątek firmy bez konieczności zapłaty podatku dochodowego można sprzedać dopiero po 6 latach od jej likwidacji.

ZAŁOŻENIE FIRMY Z INFAKTEM TO MINIMUM FORMALNOŚCI

Jak więc widać likwidacja firmy wymaga dopilnowania pewnych istotnych kwestii. Identycznie jest przy założeniu działalności gospodarczej. Nie trzeba ich jednak dopełniać samemu. Wystarczy bowiem, że zgłosisz się do inFaktu, a my dopełnimy wszelkich formalności za Ciebie. Nasi księgowi wyjaśniają Ci wszystko telefonicznie i e-mailowo, wypełniają formularze, a później składają je za Ciebie we właściwych urzędach. Nie musisz samemu orientować się w przepisach i chodzić do urzędów. Zakładając z nami firmę możesz na bieżąco śledzić w inFakt.pl cały ten proces. Aplikacja bowiem:
  • wyświetla status Twojego zgłoszenia,
  • informuje o postępach prac w urzędach,
  • wyświetla dokumenty do pobrania.
Co istotne wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań.  

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"