Ulga dla nowych firm

Obciążenie składkami ZUS to jedna z głównych bolączek przedsiębiorców. Na szczęście od kilku lat funkcjonuje ulga dla nowych firm, dzięki której młodzi przedsiębiorcy płacą niższe składki ubezpieczeniowe.

OBOWIĄZKI WOBEC ZUS – NA POCZĄTKU DZIAŁALNOŚCI


Pierwszy i podstawowy obowiązek, o którym musi pamiętać każdy przedsiębiorca to wizyta w ZUS. Składając wniosek do CEIDG właściciel firmy jest automatycznie zgłaszany jako płatnik składek, konieczne jest jednak dodatkowe zgłoszenie przedsiębiorcy jako osoby ubezpieczonej.

Wymaga to złożenia formularza ZUS ZUA (dla przedsiębiorców podlegających wszystkim ubezpieczeniom) lub ZUS ZZA (dla przedsiębiorców podlegających wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu). Jest na to 7 dni od zarejestrowania działalności.

Przedsiębiorcy, którzy nie planują zatrudnienia etatowych pracowników i chcą płacić najniższe stawki ZUS muszą ponadto złożyć jedną deklarację ZUS DRA określającą wysokość składek. Jeśli przedsiębiorca chce płacić składki wyższe od minimalnych, musi składać ZUS DRA za każdy miesiąc.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAKIE ZOBOWIĄZANIA PRZEZ CAŁY CZAS PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI?


Po spełnieniu formalności rejestracyjnych trzeba pamiętać o comiesięcznym, terminowym regulowaniu składek do ZUS. Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników powinni wpłacać składki na konto urzędu do 10 dnia każdego miesiąca. Warto śledzić na bieżąco, czy w wysokości składek nie zachodzą zmiany, wszelkie niedopłaty ZUS z pewnością wychwyci naliczając spore odsetki.

SKŁADKI ZUS – ULGA DLA NOWYCH FIRM


Przez pierwsze pełne 2 lata działalności właściciele firm płacą tzw. mały ZUS (lub preferencyjny ZUS) obejmujący ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Podstawę wymiaru preferencyjnych składek ZUS stanowi 30% wartości minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę. Po upływie dwuletniego okresu nie obowiązują już żadne ulgi i trzeba płacić ZUS w pełnej wysokości, obejmujący również składki na tzw. Fundusz Pracy.

Z ulgi ZUS dla nowych firm nie może skorzystać osoba, która w trakcie ostatnich 60 miesięcy prowadziła działalność pozarolniczą. Ulga nie przysługuje również osobom, które wykonują działalność gospodarczą dla byłego pracodawcy – oznacza to, iż jeśli osoba wykonywała w ramach umowy o pracę w bieżącym lub poprzednim roku czynności, które wchodzą w zakres własnej działalności gospodarczej, wówczas prawo do ulgi ZUS dla nowych przedsiębiorstw jej nie dotyczy.

MAŁY ZUS A ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI


W trakcie zawieszenia działalności płynie okres, w którym przedsiębiorca uprawniony jest do stosowania obniżonych składek ZUS. Tak więc przedsiębiorca może korzystać z „małego ZUS-U”, tylko przez okres 2 lat od rejestracji firmy – niezależnie od tego czy przez cały ten okres aktywnie wykonywał działalność gospodarczą.

Szczególnie dotkliwe mogą być konsekwencje nieterminowego opłacania składek ZUS. Przedsiębiorcę mogą spotkać następujące sankcje:

 • naliczenie odsetek od zaległości podatkowych.

 • nieuregulowanie składki zdrowotnej wiąże się z utrata świadczeń z NFZ – za wizytę w publicznej przychodni, czy pobyt w szpitalu przedsiębiorca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

 • brak terminowej wpłaty ubezpieczenia chorobowego powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, czy świadczeń rehabilitacyjnych (w niektórych przypadkach prawo do tych świadczeń może zostać przywrócone).

SKŁADKI ZUS NA CZAS RAZEM Z INFAKTEM


Załóż konto w inFakcie – z nami nie będziesz musiał szperać za właściwymi składkami ZUS, gdy się zmienią i sprawdzać jaka jest obecnie ulga dla nowych firm. Jak to działa?

 • Co miesiąc (ok. 10-go) logujesz się na inFakt.

 • Otwierasz zakładkę Księgowość, a potem Składki ZUS.

 • Sprawdzasz kwoty składek do zapłaty.

 • Sprawdzasz numery kont ZUS-u do przelewów.

I tyle. Składki ZUS z głowy. Nigdy więcej nie szukasz kwot składek, bo księgowi inFakt dbają o to za Ciebie.

Nie masz jeszcze firmy, ale się nad tym zastanawiasz? W inFakcie założymy ją za Ciebie. Cały proces to tylko kilka kroków:

 • Zamówienie rozmowy z fachowcem z inFakt.

 • Rozmowa telefoniczna z księgową z inFakt.

 • Przygotowanie przez inFakt wszystkich dokumentów niezbędnych do założenia firmy.

 • Wysłanie e-mailem dokumentów klientowi do weryfikacji.

 • Podpisanie dokumentów przez Ciebie dostarczonych kurierem.

 • Księgowi inFakt odbierają dokumenty i składają w urzędzie.

Tym sposobem zostajesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu! Co więcej wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Można ją testować przez 60 dni zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"