Czym jest podatek u źródła? Kto go płaci i w jakich sytuacjach?

Przedsiębiorcy, którzy sprzedają lub kupują towary i usługi od zagranicznych kontrahentów mogą spotkać się z pojęciem podatku u źródła. To mało znana danina publiczna stosowana w transakcjach międzynarodowych, której celem jest przede wszystkim zapobieganie uchylaniu się od zapłaty zobowiązań podatkowych. Z czym wiąże się podatek u źródła?

PODATEK U ŹRÓDŁA – NA CZYM POLEGA?

Kupując oprogramowanie, czy usługi internetowe od zagranicznej firmy lub świadcząc dla zagranicznego klienta usługi doradcze lub reklamowe warto sprawdzić, czy nie wiąże się to z obowiązkiem odprowadzenia podatku u źródła.Zgodnie z zapisami ustaw dot. podatku dochodowego przychody uzyskane przez firmy lub osoby nie mające miejsca zamieszkania (siedziby) na terenie Polski wymagają pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego wynoszącego 20% lub 10% kwoty przychodu (w zależności od rodzaju transakcji).

Wygodne zakładanie firmy

Załóz firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAKICH USŁUG DOTYCZY?

Obowiązek zapłaty podatku u źródła nie dotyczy wszystkich transakcji zagranicznych, a tylko przychodów z usług wyraźnie wymienionych w przepisach podatkowych m.in.:
 • z praw autorskich lub pokrewnych (np. sprzedaż licencji na oprogramowanie),
 • z należności wynikających z przekazania know-how, czyli wiedzy związanej z doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej,
 • ze świadczenia usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, związanych z zarządzaniem i kontrolą, przetwarzaniem danych, HR.

JAK UNIKNĄĆ ZAPŁATY PODATKU U ŹRÓDŁA?

Zapłaty podatku u źródła można uniknąć posiadając tzw. certyfikat rezydencji. Jest to dokument potwierdzający, że dana osoba lub firma mieszka lub ma siedzibę np. na terenie Polski czy Niemiec i w tym kraju płaci podatki. Polski podatnik może uzyskać swój certyfikat rezydencji podatkowej składając do urzędu skarbowego formularz CFR-1. Skuteczność takiego certyfikatu zależy jednak od przepisów obowiązujących w krajach, w których znajdują się siedziby stron transakcji oraz od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a danym krajem (jeżeli istnieje).

ZAŁÓŻ FIRMĘ I ZASIĘGNIJ OPINII EKSPERTA Z INFAKTU

Jeżeli masz wątpliwości, czy konieczność zapłaty podatku u źródła dotyczy właśnie Ciebie, skorzystaj z pomocy księgowego lub doradcy podatkowego. Specjalista sprawdzi czy od konkretnej transakcji konieczna jest zapłata tego podatku, a jeśli tak to czy istnieje możliwość zwolnienia się od tego obowiązku. Takie wsparcie zespołu ekspertów można uzyskać w inFakcie.Co więcej inFakt pomaga założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jak to wygląda w praktyce? To jedynie kilka kroków:
 • zamówienie rozmowy z fachowcem z inFakt,
 • rozmowa telefoniczna z księgową z inFakt,
 • przygotowanie przez inFakt wszystkich dokumentów niezbędnych do założenia firmy,
 • wysłanie e-mailem dokumentów klientowi do weryfikacji,
 • podpisanie przez Ciebie dokumentów dostarczonych kurierem,
 • księgowi inFakt odbierają dokumenty i składają w urzędzie
Po przejściu tych kilku kroków zostajesz przedsiębiorcą. W ramach usługi uzyskujesz także możliwość testowania usług księgowych w ramach Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego – przez 60 dni za darmo! Sprawdź koniecznie.  

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"