Czym jest podatek u źródła? Kto go płaci i w jakich sytuacjach?
Przedsiębiorcy, którzy sprzedają lub kupują towary i usługi od zagranicznych kontrahentów mogą spotkać się z pojęciem podatku u źródła. To mało znana danina publiczna stosowana w transakcjach międzynarodowych, której celem jest przede wszystkim zapobieganie uchylaniu się od zapłaty zobowiązań podatkowych. Z czym wiąże się podatek u źródła?
Kupując oprogramowanie, czy usługi internetowe od zagranicznej firmy lub świadcząc dla zagranicznego klienta usługi doradcze lub reklamowe warto sprawdzić, czy nie wiąże się to z obowiązkiem odprowadzenia podatku u źródła.Zgodnie z zapisami ustaw dot. podatku dochodowego przychody uzyskane przez firmy lub osoby nie mające miejsca zamieszkania (siedziby) na terenie Polski wymagają pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego wynoszącego 20% lub 10% kwoty przychodu (w zależności od rodzaju transakcji).
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!
JAKICH USŁUG DOTYCZY?
Obowiązek zapłaty podatku u źródła nie dotyczy wszystkich transakcji zagranicznych, a tylko przychodów z usług wyraźnie wymienionych w przepisach podatkowych m.in.:
z praw autorskich lub pokrewnych (np. sprzedaż licencji na oprogramowanie),
z należności wynikających z przekazania know-how, czyli wiedzy związanej z doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej,
ze świadczenia usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, związanych z zarządzaniem i kontrolą, przetwarzaniem danych, HR.
JAK UNIKNĄĆ ZAPŁATY PODATKU U ŹRÓDŁA?
Zapłaty podatku u źródła można uniknąć posiadając tzw. certyfikat rezydencji. Jest to dokument potwierdzający, że dana osoba lub firma mieszka lub ma siedzibę np. na terenie Polski czy Niemiec i w tym kraju płaci podatki. Polski podatnik może uzyskać swój certyfikat rezydencji podatkowej składając do urzędu skarbowego formularz CFR-1. Skuteczność takiego certyfikatu zależy jednak od przepisów obowiązujących w krajach, w których znajdują się siedziby stron transakcji oraz od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a danym krajem (jeżeli istnieje).
ZAŁÓŻ FIRMĘ I ZASIĘGNIJ OPINII EKSPERTA Z INFAKTU
Jeżeli masz wątpliwości, czy konieczność zapłaty podatku u źródła dotyczy właśnie Ciebie, skorzystaj z pomocy księgowego lub doradcy podatkowego. Specjalista sprawdzi czy od konkretnej transakcji konieczna jest zapłata tego podatku, a jeśli tak to czy istnieje możliwość zwolnienia się od tego obowiązku. Takie wsparcie zespołu ekspertów można uzyskać w inFakcie.Co więcej inFakt pomaga założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jak to wygląda w praktyce? To jedynie kilka kroków:
zamówienie rozmowy z fachowcem z inFakt,
rozmowa telefoniczna z księgową z inFakt,
przygotowanie przez inFakt wszystkich dokumentów niezbędnych do założenia firmy,
wysłanie e-mailem dokumentów klientowi do weryfikacji,
podpisanie przez Ciebie dokumentów dostarczonych kurierem,
księgowi inFakt odbierają dokumenty i składają w urzędzie
Po przejściu tych kilku kroków zostajesz przedsiębiorcą. W ramach usługi uzyskujesz także możliwość testowania usług księgowych w ramach Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego – przez 60 dni za darmo! Sprawdź koniecznie.
Zakładanie firmy
Szukasz więcej informacji na temat: Czym jest podatek u źródła? Kto go płaci i w jakich sytuacjach??
Załóżmy, że przedsiębiorca prowadzi własną pozarolniczą działalność gospodarczą i nie zatrudnia żadnych pracowników. Przedsiębiorca ten planuje w najbliższym czasie zawiesić prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Na jaki czas może on dokonać tego zawieszenia, oraz jakie działania powinien w tym celu podjąć?
Podatek u źródła to mało znana danina publiczna stosowana w transakcjach międzynarodowych, której celem jest przede wszystkim zapobieganie uchylaniu się od zapłaty zobowiązań podatkowych.
W momencie wydania towarów na zewnątrz powstaje obowiązek udokumentowania tego faktu poprzez wystawienie druku WZ, czyli dokumentu „wydanie zewnętrzne” (WZ).
Zasady sporządzania rejestru sprzedaży dla celów podatku od towarów określa art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Jeśli poszukujesz informacji dotyczących prawa pracy i wynagrodzeń – świetnie trafiłeś. Poniżej znajdziesz szereg artykułów skierowanych do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz ich pracowników.
Składki ZUS są jednym z największych problemów jeżeli chodzi o prowadzenie własnej firmy czy też przedsiębiorstwa. Czy jednak nie ma wyjątku dla nowych firm i młodych przedsiębiorców?
Przychody ze sprzedaży w rachunkowości rozumiane są jako wartość sprzedaży którą wylicza się jako sumę iloczynów ilości sprzedanych wyrobów, robót, usług, towarów i materiałów jak i też właściwej dla nich jednostkowej ceny sprzedaży.
Wielu przedsiębiorców prowadzących własną działalność wie doskonale o tym że istnieje możliwość zawieszenia swojej działalności gospodarczej na okres maksymalnie dwóch lat (czyli na okres 24 miesięcy)
W myśl przepisów minimalne wynagrodzenie stanowi odgórnie określoną kwotę, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu. Płaca minimalna wpływa również na inne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej.