Przedsiębiorcy, którzy sprzedają lub kupują towary i usługi od zagranicznych kontrahentów mogą spotkać się z pojęciem podatku u źródła. To mało znana danina publiczna stosowana w transakcjach międzynarodowych, której celem jest przede wszystkim zapobieganie uchylaniu się od zapłaty zobowiązań podatkowych. Z czym wiąże się podatek u źródła?
Spis treści
PODATEK U ŹRÓDŁA – NA CZYM POLEGA?
Kupując oprogramowanie, czy usługi internetowe od zagranicznej firmy lub świadcząc dla zagranicznego klienta usługi doradcze lub reklamowe warto sprawdzić, czy nie wiąże się to z obowiązkiem odprowadzenia podatku u źródła.
Zgodnie z zapisami ustaw dot. podatku dochodowego przychody uzyskane przez firmy lub osoby nie mające miejsca zamieszkania (siedziby) na terenie Polski wymagają pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego wynoszącego 20% lub 10% kwoty przychodu (w zależności od rodzaju transakcji).
JAKICH USŁUG DOTYCZY?
Obowiązek zapłaty podatku u źródła nie dotyczy wszystkich transakcji zagranicznych, a tylko przychodów z usług wyraźnie wymienionych w przepisach podatkowych m.in.:
- z praw autorskich lub pokrewnych (np. sprzedaż licencji na oprogramowanie),
- z należności wynikających z przekazania know-how, czyli wiedzy związanej z doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej,
- ze świadczenia usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, związanych z zarządzaniem i kontrolą, przetwarzaniem danych, HR.
JAK UNIKNĄĆ ZAPŁATY PODATKU U ŹRÓDŁA?
Zapłaty podatku u źródła można uniknąć posiadając tzw. certyfikat rezydencji. Jest to dokument potwierdzający, że dana osoba lub firma mieszka lub ma siedzibę np. na terenie Polski czy Niemiec i w tym kraju płaci podatki. Polski podatnik może uzyskać swój certyfikat rezydencji podatkowej składając do urzędu skarbowego formularz CFR-1.
Skuteczność takiego certyfikatu zależy jednak od przepisów obowiązujących w krajach, w których znajdują się siedziby stron transakcji oraz od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a danym krajem (jeżeli istnieje).
ZAŁÓŻ FIRMĘ I ZASIĘGNIJ OPINII EKSPERTA Z INFAKTU
Jeżeli masz wątpliwości, czy konieczność zapłaty podatku u źródła dotyczy właśnie Ciebie, skorzystaj z pomocy księgowego lub doradcy podatkowego. Specjalista sprawdzi czy od konkretnej transakcji konieczna jest zapłata tego podatku, a jeśli tak to czy istnieje możliwość zwolnienia się od tego obowiązku. Takie wsparcie zespołu ekspertów można uzyskać w inFakcie.
Co więcej inFakt pomaga założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jak to wygląda w praktyce? To jedynie kilka kroków:
- zamówienie rozmowy z fachowcem z inFakt,
- rozmowa telefoniczna z księgową z inFakt,
- przygotowanie przez inFakt wszystkich dokumentów niezbędnych do założenia firmy,
- wysłanie e-mailem dokumentów klientowi do weryfikacji,
- podpisanie przez Ciebie dokumentów dostarczonych kurierem,
- księgowi inFakt odbierają dokumenty i składają w urzędzie
Po przejściu tych kilku kroków zostajesz przedsiębiorcą. W ramach usługi uzyskujesz także możliwość testowania usług księgowych w ramach Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego – przez 60 dni za darmo! Sprawdź koniecznie.