Symbole PKWiU

Symbole PKWiU to inaczej Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. PKWiU jest jedną z klasyfikacji, które są stosowane w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości, czy konieczne jest umieszczanie symboli PKWiU na wystawianych fakturach.

DO CZEGO SŁUŻĄ SYMBOLE PKWIU?

Obecnie w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej symbole PKWiU nie są często używane przez przedsiębiorców. Mimo tego klasyfikacja wciąż jest w obiegu, m.in. PKWiU ma zastosowanie do identyfikacji towarów oraz świadczonych usług, gdy przepisy ustawy o VAT powołują symbole statystyczne.

 

Przedsiębiorcy powinni być w stanie zidentyfikować transakcje, które pozwalają na stosowanie obniżonych stawek VAT i do tego służy klasyfikacja PKWiU.

Prowadzisz już firmę? Skorzystaj z 60 dni bezpłatnej obsługi księgowej inFaktu.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

SYMBOLE PKWIU NA FAKTURZE

Aktualnie przedsiębiorcy nie muszą zamieszczać symbolu PKWiU na fakturach. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wystawiana jest faktura na towar lub usługę zwolnioną z VAT, wówczas należy zamieścić na tej fakturze symbol PKWiU danego towaru lub usługi, bądź podstawę prawną do zwolnienia z VAT.

 

Co za tym idzie, przedsiębiorca, który chce korzystać ze zwolnienia musi znać jego podstawę prawną. Może to być np. odwołanie się do odpowiedniego paragrafu i ustępu Ustawy o VAT, ale w zamian może to być tylko symbol PKWiU.

INFAKT ZAŁOŻY ZA CIEBIE FIRMĘ

Symbole PKWiU wywołują czasem wątpliwości podczas wystawiania faktur VAT. Wystawca faktury niejednokrotnie zastanawia się, kiedy powinien zamieścić na dokumencie symbol PKWiU, a kiedy nie ma takiego obowiązku.

 

Nie jesteś pewien, czy na fakturze powinieneś zamieścić symbol PKWiU lub inny element? A może zastanawiasz się, który konkretnie kod powinien trafić na Twój dokument? Jeśli tylko masz wątpliwości – dzwonisz, e-mailujesz lub czatujesz z księgowymi inFaktu.

Jeśli jeszcze nie prowadzisz własnej działalności – założymy ją za Ciebie. Na podstawie rozmowy telefonicznej wypełniamy wszystkie formularze, podajesz nam swoje dane, a my pod podany adres wysyłamy kuriera, który przywozi dokumenty do podpisu i zawozi je z powrotem do inFaktu.

Nasi księgowi kontaktują się ze wszystkimi urzędami niezbędnymi do założenia działalności gospodarczej. Nie wymagamy podpisu elektronicznego ani wizyt w urzędach. Dodatkowo wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Zdaj się na specjalistów z inFaktu!

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"